z H ge I] Wat doet een Molukker in de Zeeuwse PvdA? Maar Middelbrug is dus voor John, zij het dat Wim Don tijdens de afdelingsvergade ring er bijna in slaagde, om de meerderheid er toe te brengen op Gré te stemmen. Boze tongen beweren dat hij dat deed om bij de statenverkiezingen van volgend jaar geen last te hebben van Gré als potentieel lijsttrekster en wie weet wat nog meer. Willem Wisse komt vertellen, wat de zaal al wist: de tweekamp wordt een driekamp want Vlissingen wil Hans van Dam op de stoel. Maar mocht dat niet lukken dan mag Gré, want -aldus Willem- 'Wat kan een onderwijsspecialist nou bereiken als het om de werkgelegenheid bij De Schelde gaat?' Doemdenken Bertus Schapink ontpopt zich vervolgens als de allergrootste fan van Gré. Hij komt dan ook uit West-Zeeuwsvlaanderen. Ber tus somt een lange rij 'wapenfeiten' van Gré op. Zo horen we met stijgende verbazing dat Gré het was die 'het doemdenken over de provinciale financiën' doorbroken heeft, Gré was het die de starre opstelling over de vaste oeververbinding Westerschelde even eens doorbrak; dankzij Gré wordt bij Provinciale Waterstaat de prioriteit niet meer bij aanleg maar bij onderhoud van wegen gelegd, Gré blijkt ook de veertig- vaartenkaart te hebben ontworpen en in één moeite ook de twintig-rittenkaart voor de Zeelandbrug. De openuniversiteit blijken we ook al aan haar te danken te hebben.... JSertus weet niet van ophouden, maar de zaal begint te murmureren. 'Met Gré kiezen we een generaliste' een deelspecia/iste, een ervaren politica en iemand met grote naam bekendheid!', roept hij nog vlug voor hij verdwijnt. Rinus de Bart uit Borsele komt voor het evenwicht zorgen: 'Wij zijn voor Lilipaly, want we moeten nu maar eens laten zien dat we het ernstig nemen met onze mooie verhalen over de etnische minderheden'zo zegt hij provocerend. De oude Welleman verrijst in de zaal en laat de weegschaal weer naar de andere kant doorslaan: 'Noord-Beveland is voor Gré. Niets is haar teveel als het gaat om het dienen van de Zeeuwse belangen!', roept hij. Bloembak Op het platteland van Walcheren denken ze weer anders. Een keurig grijs dametje stapt naar voren. Het is Anne Bliek en ze houdt namens Arnemuiden, Valkenisse etc. de vergadering in accentloos Algemeen Be schaafd voor, dat 'wij nu wel met de lippen belijden dat we de etnische minderheden zo graageen kans geven, maar dat verhaal hangt slechts als een mooie bloembak aan onze partijgevel. Nu is het moment om solidariteit te tonen met landgenoten van een andere kleur.' Natuurlijk zijn de andere kandidaten ook goed, maar -aldus Anne- zoals zij als juwelen zijn rond een kroon, zo moet de kroon zelf op één hoofd passen.Het hoofd van John dus. In de pauze die daarna volgt drukt John Anne warm de hand. Dat was een rede naar zijn hart. De schriftelijke stemming is dan net achter de rug. Terwijl de stemcommissie haar belangrijke werk doet wordt er driftig gespeculeerd aan de bar. Dé vraag is of John het in één keer haalt. Anders kan hij wel inpakken. De zaal stroomt vol en Theo Bos neemt het woord: 'Er zijn 154 stemmen uitgebracht. De helft van 154 is 77. Wie dus 78 stemmen of meer heeft, die wint', zo rekent hij de zaal voor. 'Welnu Hans van Dam heeft 18 stemmen gekregen, Gré de Vries 58 en John Lilipaly precies 78. Applaus. John wordt ietwat beduusd door een landgenoot uit z'n stoel omhooggetrok ken. Jan Mijnsbergen stormt met een bos bloemen op hem af en Gré laat zich niet kennen: een ferme kus is Johnny's deel. Nadat de zaal wat bekomen is van de emotie loopt John naar de microfoon. Dan blijkt pas hoe klein hij is; de microfoon torent boven zijn hoofd uit. Toch heeft hij maar twee zinnen nodig om de zaal plat te krijgen. In doodse stilte wordt z'n maiden speech aangehoord. Slechts één keer barst de zaal in lachen uit als John belooft 'Ik zal mijn hele gewicht ertegen aangooien om u niet teleur te stellen.' Zijn héle gewicht.... 'breng dan je broer ook maar meel', roept Mijnsbergen vrolijk. John kan er amper om lachen. Hij zal toch wel gevoel voor zelfspot hebben? Of hoorde dat niet bij de criteria? Bij de uitgang zegt een Gré-fan hoopvol: 'Als de partij nou in de regering komt, maken ze die Lilipaly misschien wel staatssecretaris van onderwijs. Dan komt Gré toch nog in de kamer....' Kees Slager Wie is John Lilipaly eigenlijk? Velen weten hooguit van hem dat hij ooit voetbalde bij Vlissingen. Politiek is hij een onbeschreven blad. Volgens zijn kritici zou dij daarom politiek ook niet te traceren zijn. Tijdens zijn aandachtig beluisterde maidenspeech zei hij, dat hij zich de kritiek wel kon voorstellen. Daarna volgde zijn antwoord op die kritiek. We laten er enkele fragmenten uit volgen: 'Wat zoekt een Molukker in de PvdA? Wie mij kent of de moeite heeft genomen mijn levensloop te volgen, weet dat ik steeds te vinden ben geweest aan de zijde van die groepen, die in de samenleving gemangeld dreigen te worden. Dat geldt om te beginnen voor mijn eigen gemeenschap, de Molukse, die nu 35 jaar geleden klem is komen te zitten tussen de raderen van de geschiedenis Mijn beginpunt ligt bij de Vrije Molukse jongeren. Daar heb ik leren knokken voor mijn idealen. Dat is een belangrijke leerschool geweest. Vervolgens moet het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers ge noemd worden. Daar heb ik het parlemen taire bedrijf leren kennen: het overleg met de frakties en departementen. Daar heb ik ook een weinig Molukse vaardigheid leren waarderen: het sluiten van compromissen; compromissen tussen Molukse organisaties om de overheid eensgezind tegemoet te kunnen treden, maar óók compromissen met die overheid om tot een beter minderhedenbeleid te komen. Ik zeg daar dan wel onmiddelijk bij, dat die compro missen nimmer onze principes betroffen. In het Inspraakorgaan bewerkten we ook samenwerking van Molukkers met organi saties van andere etnische groepen. Al in 1979 organiseerden we met onze Surinaam se en Antilliaanse collega's een Minderhed- encongres. Snel daarna kwam er een regelmatig overleg tussen landelijke organi saties van etnische groepen en woonwagen bewoners: een doorbraak van bestaande culturele grenzen en meer eenheid op grond van dezelfde sociaal-ekonomische positie. Ik ben nog verder te traceren. Ik ging werken op het ministerie van onderwijs, opnieuw ten behoeve van kwetsbaren in de samenleving: de opvang van buitenlandse kinderen in het basisonderwijs, de opvang van buitenlandse èn Nederlandse kinderen met achterstanden in het Onderwijsvoor rangsbeleid. Mijn opstelling door de jaren heen is duidelijk geweest: opkomen voor de zwakkeren, verbetering van hun positie op terreinen als onderwijs en arbeidsmarkt, streven naar emancipatie. Norbert Elias zei enige tijd terug, dat de emancipatie van etnische groepen pas zou zijn voltooid met de verkiezing van het eerste zwarte kamerlid. Ik ben zo vrij dat te betwijfelen. Het kamerlidmaatschap is een stap in die richting, maar niet meer dan dat. Daarvoor is de positie van buitenlanders èn veel zwarte Nederlanders nog te rampzalig. Het zal een uitdaging zijn voor de PvdA om daar in de komende jaren structureel verandering in te brengen. Wat zoekt een Molukker bij de Partij van de Arbeid in Zeeland? U weet het, mijn wortels heb ik op de Molukken, maar de stam is - negenentwintig jaar lang - opgegroeid in Zeeland. Daar deelde ik in de sporttriomfen van de voetbalclub Vlissingen en verdedig de ik de provinciale kleuren in het Zeeuwse elftal. Daar werd mij teamwork bijgebracht en leerde ik mij een typisch Zeeuwse eigenschap eigen maken: volharding. Daar mocht ik jarenlang in het onderwijs werkzaam zijn, vond ik mijn vrouw en groeien mijn kinderen op. Een land om van te houden, een land waar ik me thuisvoel. We zijn per slot van rekening - als ik in dit opzicht voorbij mag gaan aan Zeeuws- Vlaanderen - eilanders onder elkaar' licl< aar e w Voll ïeer waa: Dlld< Zijn :en /an Dud< laar om ;ekc Een g P.T. 7 cent »ebru duitir lindst ïeen Jet is :en u itatio le tre )aar i ;chou lij sta de he lick, iet i gepen Dver i ïgent ip de lie z; lolitit noeil Weet nene< vil na )m dt Je zu ïem i zoveel :en af n ga, dat re Terwi 6

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 6