del: le] ME/P\ ME£R PAA U (M£ERi MAK5 1 ken VVD-bloot Huib Paalhoofden m gedupeerden. We kwamen uit Den Haag om het huis te zien', vertelt een ander. 'Dat mocht niet eens op zondag, de dag des Heren. We kwamen dus op een doordeweekse dag et de trein en we moesten weer terug ook, dus kon het maar een kort bezoek zijnHet was noodweer, maar er was nergens iets van lekkage te merken. Toen we er zelf woonden, stroomde ineens overal het water langs de muren. Op de zolder hadden her en der kranten gelegen...rommel, die nog even moest worden opgeruimd..... Juist daar bleek achteraf de vloer slecht te zijn. Na zoveel jaar hebben we nog overal pannen staan, want geld om op te knappen hebben we niet. Iemand uit Wolphaartsdijk: 'We hebben een waterhuis', een zouthuis gekocht. In het rampjaar stond het deels onder water. Onder de vloer zag het wit van het zout. We hebben nu een betonvloer met plavuizen, maar de muren blijven van onderen uitslaan. Zout maakt muren broos. Als we na jaren verbouwen er voor terug krijgen, wat we zelf betaald hebben, mogen we blij zijn. We hebben er echt van wakker gelegen. Eigen schuld In crisisjaren wordt het eigen initiatief en snel zaken doen hoog gewaardeerd. Tegen over werklozen en uitkeringstrekkers en andere zwakken in de samenleving wordt snel geredeneerd in de trant van: 'eigen schuld, dikke bult'. Ook met naïeve huizenkopers heeft men minder medelijden. Toch zou enige bescherming van de koper geen kwaad kunnen. Als op een broodroos ter of HEMA-wekker al een garantie zit, waarom dan niet op een stuk bezit waar vele jaren voor gespaard is en men zich voor z'n leven aan verbindt? Maatregelen zijn dus nodig om de klant te beschermen tegen gewetenloze oplichters en soms ook tegen zichzelf. In de regel zijn particulieren per definitie onervaren, om dat ze slechts één of een paar keer in hun leven zoiets kopen en niet zijn opgewassen tegen handelaren die door de wol geverfd zijn. C. van Haaien van de Consumentenbond: Er zijn ons sterke staaltjes van bedrog bekend. De consumenten gaan beslissingen nemen, die ze niet kunnen overzien. Om f 50,- op de aanschaf van een nieuwe fiets te besparen, reizen ze helemaal naar een andere stad, maar ƒ10.000,- meer op een huis is iets waar men minder bij stil staat. Dat is inderdaad ook vanwege die emotio nele factoren.' A. Salverda van de vereniging Eigen Huis voegt eraan toe: 'Men raakt verliefd en beslist te gemakkelijk over veel geld. Om hoeveel het precies gaat, is ook moeilijk te overzien. Verborgen gebreken zijn niet altijd zo gemakkelijk op te sporen. Vaak is het dak afgetimmerd, zogenaamd ter isolatie, maar dan is wel het dakbeschot erachter aangetast. Of bij verbetering van het electrisch net zijn alleen de eindjes van de bedrading vervangen, odat men niets verkeerds ziet als men contactdozen opent. Maar in de buizen zit dan nog steeds oud draad met stof omhuld. Het ernstigste is wel als er iets aan de fundering mankeert. Een leek weet in de regel geen onderscheid te maken tussen krimp- scheuren en fouten in de fundering. Als er onvoldoende gefundeerd is en het huis gaat verzakken, moet het volledig worden afge broken. Omdat niet iedereen zulke gebreken direkt herkent, zijn maatregelen nodig. Wetgeving Van de S.E.R. is al een advies gekomen om handelaren en bemiddelaars aan eisen te iaten voldoen met betrekking tot opleiding en gedrag, men zou ook maar voor één partij mogen optreden. Salverda: 'Hoe dat verder loopt is nog onbekend, want het lijkt 'bij de ministerraad in een la terecht gekomen te zijn. Intussen hebben de vereniging Eigen Huis, Consumentenbond en Konsumenten Kontakt een wensenpakket op tafel gelegd bij het ministerie.' Afgezien van de al genoemde eisen, wil men ook dat de notaris eerder wordt ingescha keld. Salverda: 'Die moet vooraf juridische verwikkelingen uitleggen in gewone-mensen taal. Dat geldt ook voor het hypotheek contract. Want wat weet de doorsnee koper van een begrip als 'constante waarde van rentever schil'? De koper heeft er recht op om precies te weten, wat hij aangaat.' Gouden tijden Het spreekt voor zich, dat de handelaars niet enthousiast zijn over al die plannen: Hoe duisterder de praktijken, hoe groter de bezwaren. Als we hen mogen geloven, zijn de echte gouden tijden overigens toch al voorbij. 'Door allerlei factoren worden de sterke winsten toch niet meer gemaakt. De hypotheekwisselingen, de concurrentie, je komt er moeilijker tussen', zegt een Bevelandse handelaar. Gevraagd naar zijn mening over wettelijke bescherming tegen verborgen verbreken, zegt hij: 'Dat is bijna niet te doen. Stel dat er een kapotte vloerbalk is. Dat is onzichtbaar. En dan de elektrische bedrading achter het plafond.....' Maar als er moedwillig verstopt wordt? 'Dan is er de vraag of het een nieuw huis is. Waardoor is het onstaan en was die fout al bekend? Men kan zeggen: de timmerman heeft dat gaatje met stopwas dichtgesmeerd, maar juridisch is dat heel moeilijk hard te maken. Wat doe je als er bij een geheel geïsoleerde woning een gaatje in de spouw blijkt te zitten of na een paar jaar de schoorsteen lek blijkt? Dat moet je dan allemaal duidelijk omschrijven Het door de consumentenorganisaties geformuleerde voorstel is echter juridisch onderbouwd en helder als glas. De verkoper hoeft voor geen enkel probleem te komen staan als hij het huis laat keuren. Uit het keuringsrapport blijkt de toestand van het huis en daarmee kan de verkoper zichzelf vrijwaren tegen aanspraken. Laat hij niet keuren, dan is hij verantwoordelijk voor verborgen gebreken als die aan het licht komen. Zolang dat voorstel nog geen wet is, doet de aspirant-koper er goed aan een huis te laten keuren door Eigen Huis (of zo'n keuring te eisen). De keuringseis kan in het voorlopig koopkontrakt als ontbindende voorwaarde worden opgenomen. Een koper moet zich realiseren, dat een advies van een neef, die timmerman is of een broer, die zelf verbouwt, vaak onvoldoende is. Hoe groter de verliefdheid, des te groter de te betrachten voorzichtigheid, eer men zich voor het leven bindt Jan Bruijns Laat nou de enige VVD'er, die - letterlijk - met de billen bloot ging (en dat nog door Playboy liet fotograferen ook), afkomstig zijn van Serooskerke. Zou het dan toch waar zijn wat dr.Meertens ooit schreef over het Zeeuwse karakter: 'winzucht en zin nelijkheid'... vrij vertaald: een Zeeuw is een VVD'er die in de Playboy staat. Arnoud Cevaal is er zo een. Maar nou mag het weer niet van de VVD, want die partij heeft nog slechts één karaktertrek: winzucht. De milieu- en landschapsbeschermers kun nen hun borst natmaken nu de ZLM Huib van der Maas tot voorzitter heeft gekozen. Deze Noordbevelandse boer heeft zich al eerder doen kennen als een man van krachtige uitspraken. Niet alleen over landschapsbeschermers, die volgens Huib veel te veel tegen de boeren aanschoppen, maar ook tegen de overheid tegen wie hij twee jaar geleden al 'burgerlijke ongehoor zaamheid' preekte. Binnen de ZLM pres teerde hij het om de columnist van het ZLM-blad, die lichtelijk spottend had geschreven over de poeha van Huib, aan de dijk te zetten. Kortom: een boer van het oude stempel, die de ZLM weer volop in het nieuws zal brengen. Zegt het Vlissingse raadslid C.J. van der Weele (R.P.C.U.) op dinsdag 11 maart, tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Sou burg: 'Op de vele paalhoofden in de gemeente zouden naar mijn mening voor zieningen kunnen worden aangebracht ten bate van de sportvissers.' Voorzieningen, wat zijn dat? Op elk paalhoofd een toilet? Of denkt Van der Weele meer aan kraampjes met vette warme happen? Het verhaal wil ook dat vissers wel van een alcoholische versnape ring houdendat wordt nog een hele santekraam op die paalhoofden! 9

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 9