POSTKOÉHE Oh ja! BON Als u óns kado geeft krijgt u van ons een kado Zuurprumen in CDA-saus handtekening: Opsturen naar Nieuw Zeeland, postbus 276, 4330 AG Middelburg Ko de Jonge Nieuw Zeeland heeft dringend behoefte aan meer abonnees. U kunt ons daaraan helpen, door vrienden of kennissen nu eens niet te trakteren op die eeuwige fles wijn of whisky maar op een abonnement op Zeelands enige dwarse maar vrolijke maandblad. Als u dat doet (door onderstaande bon in te vullen of even te bellen naar 01185- 1507) krijgt u van ons een interessant boek kado. Ook als u uzelf abonnee maakt krijgt u het boek. U kunt kiezen uit 'Tien jaar hangen en wurgen', het rijk geïllustreerde overzicht van tien jaar Zeeuwse milieustrijd vis het blad De Gouden Delta, of Zeeland in dit tijdsgewricht', een boek waarin zo'n dertig Zeeuwen -en niet de eerste de beste- hun visie geven op Zeeland nu. Ik kies: Tien jaar hangen en wurgen Zeeland in dit tijdsgewricht naam: adres: postcode en plaats: dit abonnement betreft mijzelf/wordt cadeau gegeven door: naam: adres: postcode en plaats: Ik wacht op uw accept-girokaart Moe Kee oa vroeger last van suuker- ziekte. Ze mocht gin suukerè. Nergens op, in of tussen. Dat was een zwaeren dobber voe 't mense, wan ze ieuw van zoete. Ze snoepten vee en graag. 'A ik dan gin zoete mag dan eet ik we zuur', zei ze en ze veroberden zö kilo's bie kilo's zuurtjes. Een zuurstok zo dik a j'n erm was in een ommezien verdwene. Ze is t'r oud mie eworre. Stokoud. Vandï a'k lange edocht da zuur zö slecht nog nie was. 'Van zure regen wor j'oud', zei ik dan. Mè je begriept het a zeker? Ok dat gelóóf bliekt een leugen te wezen. Dï bluuf nie vee over zodoende. En a j'n öögen dan êênmal open gae, dan zie je vee schae. De böömen, de grond en gï zo mè deur. Zelfs de mensen. Vroeger zei je mekoare goeiendag op durp. Noe zie of stappe de mééste mensen zonder boe of ba langs je ene. Mie van die zure gezichten. De maatschappij verzuurt. En dat komt omdat er zövee van die rotzoo in de lucht 'eblaeze wordt. E j't eleze? Zeeland en Olland het meest verzuurd van oalemille. Dank zij de industrie. Die blaeze 't mie tonnen teglieke de lucht in. Stel je voor dat het nï benee kwam in de vurm van bak- stêênen, dan viele d'r eiken dag dooie. Die voale nou ok, mè dan zögenaemd an d'r eigen kwaelen. Mè ik wè deur dat twintig, dertig jaere zure lucht kappe nie goed is. Dï gae je an kapot. En ons mè gezond leveGin wonder a t'nie vee elpt. En de industrie mö groeie. De terreinen worre anepreze as volkstuuntjes mie nog geld toe. Tipgeld a j'n vervuuler overaelt om mie z'n rotzoo nï 't Sloe te kommen. Dan kunne ze laeter oaltied nog zegge da me het zelf 'ewillen Mè ik nie or, a je dat mé weet. De PZEM is goed voe 54 ton van dat spul dat a de lucht verzuurd en dï kom nog 3000 ton bie van de nieuwe kolencentrale. Oevee verzuurt een windmeule eigenlijk? Total is nog gekker. Die blaeze over een paer weken 12.000 ton (twaalfduizend) jaerlijks de lucht in. Mie toestemming. Van de regering, van de provincie, van de geméénte. Oal zuurprumen in CDA- saus. En dï wor zelfs beweerd dat het mie goedvinden is van joe en mien. Wan me leve ommers in een democra tische land. De macht bepaeld oevera 't volk mö verzuure. Mè mien zuurgraad thermometer stï op bosten. Ik wille een regering die a zoete is en luustert nï wat de mensen wille. Sienkel

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 24