Kokhalzende bure krijgen standbeeld Total start hydro-cracker op Kokhalzend Zure regen Het gebeurde op 19 maart, de dag van de gemeenteraadsverkiezingen. Omdat minister Van Aardenne bij die gelegenheid gemist kon worden als kiespijn bij zijn eigen partij toog hij naar Zeeland om er de nieuwe hydro-cracker van Total in het Sloegebied in gebruik te stellen. Iedereen was natuurlijk present: de Com missaris van de Koningin, de burgemeester van Borsele en de complete direktie van Total. Die direktie had alle reden om tevreden te zijn. Want het was toch immers zo, dat Total - dat een paar jaar geleden nog ten dode leek opgeschreven - dankzij 'een belangrijke innovatiesubsidie' van minister Van Aardenne de dure cracker had kunnen bouwen. En het was toch aan het soepele beleid van provincie en gemeente te danken, dat enige milieubezwaren naar de prulle- mand verhuisd waren. Niet ten onrechte roemde een Total-boss het Nederlandse investeringsklimaat. Daar moet je als bedrijf natuurlijk wel iets tegenover stellen. En gelukkig zijn ze in Zeeland snel tevreden. Voorzitter M. Dra- peau van Total overhandigde burgemeester Van den Heuvel een enveloppe met 15.000,- om het belang van de goede verstandhouding tussen bedrijf en gemeente te onderstrepen.De burgemeester nam het geld dankbaar in ontvangst en kondigde aan dat er al een bestemming voor was: een standbeeld in het dorp Borssele. Zo zie je maar weer dat het bedrijfsleven steeds belangrijker wordt, ook voor het cultuurbeleid. De vraag is alleen wie er (behalve burge meester Van den Heuvel en de beeldhou wer) blij zijn met dat beeld en dus met de nieuwe hydro-cracker van Total. Niet in elk geval de mensen, die in de buurt wonen. Zij waren in de weken voorafgaande aan de ingebruikneming bestookt met een serie 'informatiebulletins' van het bedrijf, die model kunnen staan voor het begrip 'non informatie'. Zoethoudertjes dus, waaruit zou moeten blijklen hoe goed Total het bedoelt met de mensen in de buurt. Maar de werkelijkheid was iets anders. Nadat de bewoners in informatiebulletin nummer 15 nog hadden kunnen lezen, dat de hydro-cracker binnen enkele dagen in gebruik zou worden genomen en datdank zij de uitvoerige instrukties en uitgebreide maatregelen de Total-raffinaderij verwacht dat de ingebruikname geen aanleiding zal geven tot enige overlast', werden ze twee dagen later met de realiteit geconfronteerd. Er woei een straf westenwindje, zoals zo vaak in dit gebied. En iedereen, die ten westen van Total die dag z'n huis uitkwam snoof een weeë lucht op, die hem/haar kokhalzend weer naar binnen deed vluch ten. Na een paar dagen was het voorbij. Begrij pelijk, want in de hydro-cracker was brand uitgebroken en de miljoenenschade moest eerst hersteld worden, eer men weer kon opstarten. Maar de inwoners van Borsele weten sindsdien waarom ze dat standbeeld hebben gekregen. Bleef het nu alleen maar bij stank. Maar toen in april de zogeheten 'zure regen week' werd gehouden, bleek nog iets anders. Dankzij de nieuwe hydro-cracker zal de hoeveelheid zwaveldioxyde (S02) in de lucht van midden-Zeeland verdubbelen. Dat is toch iets anders dan het verhaal dat Total-funktionaris Driedijk ophing bij het bezoek van Van Aardenne. Blijkens het kranteverslag gebruikte hij een onderzoek van de Consumentenbond (dat heeft uitge wezen dat Total de loodarniste benzine van Nederland maakt) als argument om te bewijzen dat Total zoveel mogelijk reke ning houdt met het milieu. De hydro- cracker noemde hij 'een milieuvriendelijke installatie'. Je moet maar durven. Tot op het moment dat de hydro-cracker in gebruik werd geno men, was Total al de grootste vervuiler van de Zeeuwse lucht met zwaveldioxyde.In totaal 6.000 ton gaat er per jaar de schoor steen uit.Nummer twee, buurman Pechiney volgt met 2.000 ton op grote afstand. Maar nadat de 'milieuvriendelijke' hydro-cracker in gebruik is gesteld zal die hoeveelheid verdubbelen tot 12.000 ton per jaar Als men bedenkt dat dankzij akties van milieugroepen en boeren de PZEM ge dwongen kon worden om de nieuwe kolen centrale volledig te ontzwavelen (zodat straks de uitstoot beperkt kan blijven tot 3.000 ton per jaar), dan is het onbegrijpelijk dat de provincie Total rustig een installatie liet bouwen die Zeeland nog zuur kan opbreken. Alleen Total zorgt er straks al voor dat vier tientonners zwaveldioxyde over de streek worden uitgestrooid. Per dag! Per jaar zijn dat twaalfhonderd tientonners. Tel daarbij de uitstoot van stikstofoxyde (waarvoor opnieuw Total en PZEM verantwoordelijk zijn), dan heb je de mixture die zure regen veroorzaakt.Zure regen, die zorgt voor ver mindering van de vitaliteit en de levensduur van alle organismen. Dat gebeurt direkt (door de neerslag op planten, dieren en mensen) maar ook indirekt, bijvoorbeeld via het drinkwater. Het is bekend, dat het regenwater, dat in de Zeeuwse duinen valt en voor drinkwater gebruikt wordt, sterk achteruit gaat. Jaren geleden toonde de milieugroep Bene- gora al aan, dat Zeeland een van de sterkst met zwaveldioxyde vervuilde streken van het land is. Een onderzoek van het Wage- ningse IPO heeft dat kortgeleden bevestigd: nu al wordt de groei van gewassen in Zeeland met 6% geremd door de vuile lucht. Dankzij Total en zijn milieuvriendelijke hydro-cracker en dankzij een provinciebe stuur met een open oog voor de belangen van het bedrijfsleven zal dat cijfer straks wel op 10% liggen. Maar gelukkig is er weereen kunstenaar aan het werk en kunnen inwo ners van Borssele trots naar hun standi - beeld wijzen. Hopelijk wordt 't niet van natuursteen, want ook dat wordt aangetast door zure regen. Kees Slager 3 1 I

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 3