riOHF België Oostbloklanden Kwaliteit bezit, Daar- zich dienst in de op is an de in het r wet- een Die eroep dient, ndere mij ïgeen ook dheid heeft ngen, weten dat ik Ha- g van Ha- Ze dak olgen maar de Officier van Justitie dacht daar anders over. Harinck zelf heeft me na die gebeurtenis gezegd: 'Als je oorlog wilt, kun je oorlog krijgen'. Daar begint het nu dus aardig op te lijken. Omdat ik intussen inzage in mijn dossier heb gehad, weet ik dat de rapporten bol staan van de onwaarheden. Maar daar nemen B. en W. wel beslissingen op Maar nu terug op het ongegrond verklaren van mijn bezwaar. In de loop van de procedure maakte Harinck me duidelijk, dat ik beter een nieuwe bijstandsaanvrage kon indienen. 30 Oktober deed ik dat. Op 20 december kreeg ik bericht; ik zou een uitkering krijgen, maar dan moest ik wel aan 7 voorwaarden voldoen. Eén ervan was, dat ik niet meer zonder hun toestem ming naar België mocht...Het is toch te gek dat ik elke keer als ik boodschappen in België ga doen - ik woon vier kilometer van de grens - of naar vrienden en familie wil, om toestemming bij de sociale dienst moet gaan vragen? Ook wilden ze de voorlopige voorziening, die me eerder als voorschot was uitbetaald, nhouden op mijn uitkering plus nog eens de vijfhonderd gulden, die ik ontvangen had toen ik in juli een uitkering aanvroeg. \ls je nou weet, dat ik tussen 8 juli en 30 oktober in totaal f836.- had ontvangen, dan begrijp je dat ik de nodige schulden heb moeten maken. En dan wilden ze nu van de uitkering, die ik kreeg zonder mijn toestem ming weer geld gaan inhouden. Ik maakte bezwaar en zowaar... het gemeentebestuur gaf me gelijk. Precies dezelfde handteke ningen, die onder het besluit stonden dat ik niet zonder toestemming naar België mocht,prijken onder het besluit, dat het wél mag. Ze waren intussen tot de ontdekking gekomen, dat die voorwaarde inderdaad niet strookt met de wet. Het geld zou ook niet zomaar worden ingehouden; wat ik nog tegoed had zou me worden uitbetaald, maar ze zouden wel naar de kantonrechter stap pen om het terug te krijgen. Ik betwijfel of het ooit zo ver zal komen want ik denk dat de provincie mijn beroep gegrond zal ver klaren, nu ik beschik over zoveel bewijs stukken. Maar het is toch te gek datje al die moeite moet doen om hier een uitkering te krijgen. Ook mijn moeder is trouwens slachtoffer van de manier waarop de sociale dienst hier werkt. Ze is zestig jaar en in maart 1985 verhuisde ze uit België naar hier omdat ze dichter bij mij wilde wonen. Ze sukkelt nogal met haar gezondheid. Vandaar. In België had ze een uitkering maar toen ze zich hier aanmeldde kreeg ze bericht, dat ze 5% gekort wou worden omdat ze zich - door naar Nederland te verhuizen - 'onverant woordelijk gedragen zou hebben'. Ze is in bezwaar gegaan, maar dat heeft niet gehol pen.Nu loopt er een beroepszaak bij de provincie. Tot slot wil ik nog zeggen, dat als Harinck niet op zijn werk is je door de andere ambtenaren veel normalen wordt behan deld. Als hij er wel is wordt je afgesnauwd en afgeblaft. O ja, en volgens Harinck mag mijn vriendin maar één keer per week op de koffie komen en één keer per week blijven slapen. Als het meer gebeurt vorm je vol gens hem een ekonomische eenheid. Ik zou wel eens willen weten waar dat in de wet staat.' Dat Gerrit en zijn moeder niet de enigen zijn,die problemen hebben met de sociale dienst blijkt uit het verhaal van het echtpaar Sylewko - de Cock. Johan Sylewko is Oostenrijker en verleden jaar getrouwd met Jacqueline de Cock. In april 1985 vroeg hij bijstand aan.Johan: 'Ze vroegen me toen hoe vaak ik in de Oostbloklanden was geweest. Wat heeft dat nou in godsnaam te maken met een bijstandsuitkering? Volgens Harinck moest hij dergelijke vragen aan iedereen stellen. Een maand geleden kreeg ik per brief de mededeling, dat ze mijn uitkering zouden stoppen als ik niet sollici teer. Nu solliciteer ik regelmatig maar om dat ik nog geen verblijfsvergunning heb, wil niemand mij in dienst nemen. Dat weten ze toch op de gemeente, waarom houden ze Gerrit Zeijseink daar geen rekening mee?' Zijn echtgenote heeft in het verleden ook de nodige ellende gehad. Ze was toen nog niet met Johan getrouwd.Jacqueline: 'Harinck heeft toen mijn uitkering stopgezet omdat hij dacht dat ik met mijn ex-echtgenoot samenwoonde. Ik heb in die periode moe ten bedelen om voor mezelf en mijn kinde ren aan eten te komen. Toen dreigde Ha rinck ook nog dat hij mijn zoontje bij me zou laten weghalen, want ik zorgde er niet goed voor. Terwijl hij er voor had gezorgd, dat ik zonder inkomen zat...En dan de leugens die over mij werden verteld. Geluk kig had ik getuigen, die het konden weerleg gen. Uiteindelijk heeft de Commissaris van de Koningin mij ook in het gelijk gesteld. Maar mijn zoontje heeft vandaag nog last van die periode. Ik heb totaal geen vertrou wen in die man. Als ik nu naar de sociale dienst ga en Harinck is er niet,dan wordt je vriendelijk behandeld, maar is hij er wel, dan wordt je afgesnauwd. Moet je nagaan wat voor invloed die man heeft'. Er zijn veel meer klachten in Aardenburg. Bijvoorbeeld van de jongen, die wel tien keer per maand solliciteerde, maar die toch gekort werd op zijn uitkering omdat hij te weinig solliciteerde. Uit een recent geval blijkt dat de dienst rustig doorgaat met het inhouden van bedragen zonder daar vooraf een gesprek over aan te gaan met het slachtoffer van de maatregel. Al met al voldoende om aan te nemen dat de werkwij ze van deze dienst zachtgezegd voor verbe tering vatbaar is. Aan directeur Jacobs van Het rijksconsu lentschap voor sociale zekerheid te Middel burg (een controlerend orgaan voor de diverse sociale diensten) legden we de zaak Zeijseink voor. Jacobs: 'Het is inderdaad vrij ongebruikelijk dat indien een voorlopi ge voorziening wordt toegekend, het onder liggende bezwaarschrift ongegrond wordt verklaard. Dat het bedrag dat iemand bij t wijze van voorziening heeft ontvangen te rugbetaald moet worden heb ik eerlijk gezegd nog nooit meegemaakt'. 5

Nieuw Zeeland | 1986 | | pagina 5