8 cent De roem van Nederland Adverteeren doet verkoopen Uit Rotterdam Spekslagerij Electrische Worstbereidins „In de Drie Varkenskoppen" A. ML Matthijsse, 9 30 Oppert 44a, Rotterdam ONS ZEELAND 9 Op 23 Maart 1923 is bij voorstel van den heer C. Heijblom opgericht de Zeeuwsche vereeniging ,.Zee land"met een begin van 43 leden, thans reeds gestegen tot 146 leden, waarvan nu het bestuur bestaat uit de heeren: J. C. Heijblom, Voorzitter, Kleverparkweg 37. Dr. Adr. Wagemaker, 2e Voorzitter, Oranjeplein 10. A. van Krieken, le Secretaris, Spaansche Vaartstraat 86, Schoten. M. P. Cornelisse, 2e Secretaris, Coltermanstraat 14 rood. B. J. van Laere, Penningmeester, Floresstr. 52, Schoten. Mr. Dr. j. Polderman, Commissaris, Eindenhoutstr. 35. C. Ronca, Commissaris, Schouwtjeslaan 55. In het afgeloopen jaar organiseerde de vereeniging 2 excursies, in Juli naar de Haarlemsche bloem- en plan tentuin en op 16 Augustus naar de Amsterdamsche wa terleiding. Tijdens de gehouden pic-nic aan de schoone Oranjekom werd op voorstel van den heer C. een col lecte gehouden voor de getroffen bevolking bij de stormramp in het dorpje Zeeland (Noord Brabant). Een bedrag van 16.01 werd door hem opgezonden aan den Burgemeester, van wien hij een dankbaar schrijven terug ontving. Op 13 October gaf Mevr. Loonvan den Berge een voordrachtavond. Op 28 November werd een too- neelavond gegeven door de „Jonge Zeeuwen en op 10 December vond een groot St. Nicolaasfeest voor jong en oud plaats. Door de eigen tooneelclub werden tijdens het bestaan der vereeniging 2 blijspelen opgevoerd in Zeeuwsche taal en kleederdracht en wel „Inkwar- tieringe" en „Twee tegen Eén", beide bewerkt voor het Haarlem s tooneel door J. C. Heijblom. Het laatst ge noemde werd ook opgevoerd in Den Haag en is bewerkt naar het verhaal van denzelfden naam van H. E. Beunke. Op het nieuwe speelplan staat vermeld in Februari een tooneelavond door „Jonge Zeeuwen en ter gele genheid van het jaarfeest een tooneelspel in Zeeuwsch dialect en kleederdracht. Verder nog één of meer avonden gezellige bijeen komsten bedoeld als gelegenheid om de leden meer met elkander in kennis te brengen en kennismaking voort te zetten. Vraagt uwen winkelier KOSMOSPOPULAIR cent K0SM0SR0IJALES FABRIKANTEN VAM DER PUTT DE VLAM ^EINDHOVEN jSLQpgr. 186Ö Voorwoord 't Moet ontegenzeggelijk een verrassing voor vele Zeeuwen zijn geweest, toen zij vernamen, dat er weer een Zeeuwsche courant zou worden uitgegeven. Deze verrassing is uitteraard begrijpelijk, daar de voorberei ding tot de uitgifte van een nieuw blad „Ons Zeeland" slechts in beperkten kring bekend was en men nog niet vergeten was, dat het niet zoo lang is geleden, dat de uitgifte van het oude blad, dat zich niet in een lang bestaan heeft mogen verheugen, gestaakt werd. Welke ook de gebreken moge geweest zijn, die het oude blad hebben aangekleefd, een feit is het, dat het langzamerhand in het gezin een onmisbare plaats was gaan innemen, en nadat het einde was aangekondigd, bij velen het gemis er van werd gevoeld. Al is een blad als dit in zijn soort iets anders dan een gewone courant, het is er niet minder aantrekkelijk om. De mensch toch hangt immer aan de plaats, waar hij geboren is en veelal groot gebracht. Nu mogen velen onzer door vestiging elders, zich hebben.aangepast, hetzij meer of minder langzaam, aan de nieuwe omgeving, welke somtijds in zeden en gewoonten zoo geheel af wijkt van het gewest, waar men het levenslicht aan schouwde, de herinnering aan de omgeving zijner jeugd blijft toch immer bestaan. Het wil me voorkomen, dat er weinig menschen zullen worden aangetroffen, hij moge Zeeuw, Fries, Groninger of wat ook zijn, die zich in denken, gewoonten en taal geheel zullen hebben los gemaakt van het oord waar zij geboren zijn. Daar om ook zal de aandacht van een Zeeuw onmiddellijk worden getrokken, wanneer hem een blad met inhoud uit Zeeland onder de oogen komt. Door het lezen van namen van bekende personen, de beschrijving van een omgeving, waar men elke straat en als 't ware elk huis kent, dit alles zal onze gedachten, al is het misschien voor enkele oogenblikken, weer terug voeren naar tijden, die nog kort of reeds lang achter ons liggen. Dit is m.i. de reden, waarom een blad als dit een onmisbare plaats in het gezin gaat innemen. De Mij. „De Oogst" te Blaricum komt den lof toe het te hebben aangedurfd een Zeeuwsch blad uit te geven. Daar behoort inderdaad moed toe. Echter die niet waagt, die niet wint! Alleen daarom al behoort een dergelijk streven door ons, Zeeuwen, met kracht te worden gesteund. De besturen der Zeeuwsche vereeni- gingen (buiten Zeeland) kunnen, ja behooren dit te bevorderen, door bij hun leden in de eerste plaats het bestaan van het blad bekend te maken en ten tweede om het voortbestaan te verzekeren door hen van de nood zakelijkheid tot het nemen van een abonnement te over tuigen. Alle Worstsoorten eigen fabrikaat Lid van „Zeelandia

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 11