m HU Nagekomen Berichten J. B. DIESCH Zeeuwsche Boterbabbelaars Eigen Fabrikaat! P|dv\ «ferass 12 ONS ZEELAND Arnhem. Bij toeval verneemt de Redactie, dat ook in Arnhem een Zeeuwsche Vereeniging bestaat; jam mer genoeg te laat om nog gegevens op te vragen. Men zie hiervoor het 2e nummer van ,,Ons Zeeland" tegemoet. Groningen, gen. Nijmegen. Door verkiezing van een nieuw bestuur zijn nog geen gegevens binnengekomen. Men zie hiervoor het 2e num mer. Als voorzitter treedt op den heer H. de Kat, Broer straat 31. Nog geen mededeelingen ontvan- Lange Burg C 110 MIDDELBURG Specialiteit in de Echte Verpakt in doos met stadsgezichten van Middelburg en los per 100 gram- a20 Middelburg. Zeeuwsche Bezienswaardigheden. In de Steenrotse! Natuurlijk heeft iedere Zeeuw en zeer veel niet-Zeeuwen bij een bezoek aan Middelburg ,,in de Steenrotse" niet vergeten. Toch is een nauwkeu rige beschrijving bij onderstaanden afdruk wel verdiend. Na het beroemde stadhuis is dit wel een der merkwaar digste bouwwerken van Middelburg. ,,In de Steenrotse" dan is een huis, dat in 't laatst der 16e eeuw gebouwd is door Andries de Valckenaere, die uit Antwerpen gevlucht was en in Middelburg een schuilplaats zocht. Aan de oude, donkere tijden herinnert nog een kluis in den kelder, een kluis, die vroeger een geheime toegang had. Menschen, die zoo'n kluis lieten maken, zagen de komende dingen toch wel zwaar in. Als men bij voorbaat al zóóveel moeite doet voor een goede schuilplaats, dan zijn de tijden toch wel erg don ker. Ook een diepe waterput bevindt zich in den kelder. Die kon ook dienst doen in tijd van nood. De kelder onder dit huis kwam vroeger met een klein deurtje aan de kademuur uit; wat een prachtige gelegenheid in den Franschen tijd, om te smokkelen. Hoe het zij, Andries de Valckenaere was steenhou wer en hij liet dit huis bouwen, om er zijn handwerk in uit te kunnen oefenen. Latere eigenaars zagen niet, hoe mooi zoo'n oud huis wel kan zijn. Ze lieten er aan en er in veranderen naar hartelust. De laatste eigenaar vóór de restauratie, een slager, gebruikte de mooi gebouwde kelder, om er het afval van zijn slagerij in te bergen. Toen hij 't huis verliet, waren de kelders zoo ongeveer vol en 't heeft heel wat moeite en zorg gekost, vóór ze ontruimd en schoongemaakt waren. Ook aan een der voorgevels heeft die slager, jammer genoeg, gebroken. Eindelijk kwam er verbetering. Verschillende vereeni- gingen en corporaties hebben er samen voor gezorgd, dat dit huis tenminste behouden bleef. Nog is het niet, wat het geweest is. De oorspronkelijke hooge gevel is er niet meer; precies kan men niet zeggen, hoe die er uit gezien heeft en dus liet men het maar zoo blijven. De tegenwoordige bewoner heeft in dit huis heel wat kunstschatten, uit vroeger eeuwen gespaard, bijeenge bracht. 't Is ongeveer vierkant. De gevel aan den straat- A .y*T' tltoi !V{ JV-. - J! IN DE STEENROTSEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 14