10 ONS ZEELAND De Groote Markt Het voormalige hospitaal, dat stond tusschen Gent- schestraat en Beestenmarkt en waartoe al de daarachter gelegen tuinen behoorden, is na de reductie van 1645 in vele perceelen verkocht, zoodat er thans niets meer aan valt op te merken dan een ouden 16e eeuwschen zijgevel aan den ingang van het zijstraatje. Verdere historische herinneringen vindt men in Hulst niet, tenzij in de omgeving van de Markt nog heel enkele oude geveltjes, die echter door bezetten, schilderen of veranderen veel van hun oorspronkelijk karakter verloren hebben. Om de voormalige abdijen goed op te merken, is het aan te bevelen, een wandeling te maken over de hiervoren reeds genoemde historische wallen, vanwaar men een prachtig panorama heeft op de stad en haar omgeving. Ook daar ontmoet men nog een merkwaardigheid, n.l. een zware steenen windmolen, in 1792 gebouwd door den staat, zooals het wapen der Vereenigde Nederlanden boven een der twee ingangen aanduidt. Deze stichting had vermoedelijk de bevoorrading van de bezetting ten doel, wat aan waarschijnlijkheid heeft gewonnen, toen indertijd nabij den molen een onder- aardsche bakkerij werd gevonden. Rondom Hulst ligt tamelijk veel water, meerendeels overblijfselen van vroegere vaarten, want de stad heeft in vorige eeuwen verschillende verbindingen te water gehad. Vooreerst door haar ligging aan het al lang verdwenen Hellegat; dan een vaart naar Gent, waarvan het begin nog tot bij de stad ligt en bekend is als Zoete Vaart. Deze vaart dient nog altijd voor de scheepvaart in Vlaanderen, van Stekene tot Gent. Een derde waterweg was de Moervaart, beginnend in de nog bestaande Buitenvest en loopende tot het voor malige fort Zandberg, dat in de 17e eeuw nog aan de Schelde lag. Maar dat alles ligt in het ver verleden en leeft nog slechts in de herinnering. Toch is het niet onwaar schijnlijk, dat Hulst nog eens een Waterverbinding krijgt. In 1830 bij het uitbreken van de Belgische onlusten was men al tot Axel gevorderd met het kanaal TerneuzenHulst. Het werk is toen stil gelegd en nooit weer opgenomen, doch thans worden ernstige pogingen aangewend, om het kanaal voltooid te krijgen, Of Hulst in de dagen van zijn roem een groote bevolking had, is moeilijk te zeggen. Als wij nagaan welke groote oppervlakte het hospitaal, het minder broedersklooster en het hof van Baudeloo besloegen, dan kan het huizencomplex nooit binnen de wallen erg beduidend zijn geweest. Wel was er in die tijden ge woonlijk een sterke bezetting, doch die huisde in barakken tegen de wallen. In ieder geval is na de reductie, toen de kloosterlingen en vele katholieken naar Vlaanderen vertrokken waren, de bevolking zeer achteruitgegaan en nog lange tijden beneden de 2500 gebleven. Eerst op 31 December 1892 was dit aantal bereikt en van dien tijd is het langzaam maar toch geregeld toegenomen. (Wordt vervolgd.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 12