10 ONS ZEELAND ZEEUWSCHE FINANCIEELE BERICHTEN. Zeeuwsche Hijpotheekbank. Nadere bijzonderheden i. z. de uitgifte van 200.000 aandeelen. In aansluiting op een bericht betreffende de aandee lenuitgifte der Zeeuwsche Hijpotheekbank ontleenen wij aan de toelichting uit het prospectus nog het vol gende: Tot deze uitgifte wordt overgegaan, omdat volgens de statuten het bedrag der pandbrieven niet meer mag bedragen dan het tienvoud van het geplaatste maat schappelijk kapitaal. Het geplaatste maatschappelijk kapitaal bedraagt thans 1.400.000. Daar reeds een bedrag van 13.800.000 aan pand brieven uitstaat, is de door de statuten aangegeven grens bijna bereikt en meent het bestuur door tijdige uitgifte van nieuw kapitaal zorg te moeten dragen voor een ongestoorde voortrzetting van het bedrijf. De koers van uitgifte is bepaald op 150 Na aftrek der kosten op deze uitgifte vallende, wordt het agio gestort in het reservefonds. De nieuwe aandeelen deelen in de winst over het boekjaar 1926-1927. Aandeelhouders ontvan gen uit de winst vooraf een dividend van 5 en van de resteerende winst te zamen 45 voor zoover door aandeelhouders zelf niet een deel daarvan voor het re servefonds wordt bestemd. Over de laatste vijf jaren werd resp. 15, 16, 16, 18 en 19 dividend uitgekeerd. In het boekjaar 1920-21 werd de Maashypotheekbank overgenomen. In 1920 werden door de ministers van Waterstaat en van Financiën, op voorstel van den Raad van Toezicht der Rijkspostspaarbank de pand brieven onzer Bank geplaatst op de lijst der fondsen, waarin de gelden van deze instelling mogen worden belegd. Het loopende boekjaar, eindigende ultimo Februari 1926, is alleszins gunstig. Bij volstorting der aandeelen wordt uit de winst 4 per jaar uitgekeerd over de onverplicht gestorte 90 De storting op de toegewezen aandeelen moet plaats hebben uiterlijk 24 Februari 1926 bij het kantoor van inschrijving. De inschrijving staat o.m. open te Amster dam bij de firma Van De Gyselaar, Wed. Gerbert Rebel, Den Bandt Gouda; te Rotterdam bij de firma Van den Broek Kalkman, H. C. Voorhoeve Co., te 's Gravenhage bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. ALGEMEENE MEDEDEELINGEN. De Redactie doet een dringend beroep op heeren Secrearissen der Zeeuwsche Vereenigingen, mededee- lingen voor te houden feest- of bijeenkomstavonden, uiterlijk Zaterdagsmorgens te verzenden, zoodat de Redactie daarvan Zaterdagsavond in bezit is. De berichten of programma's worden dan geplaatst in het eerstkomende nummer. Men zende aan de Redactie alleen berichten of stuk ken het redactioneele gedeelte betreffende. Voor het overige raadplege men het titelblad. RED. Uit een oude Reisgids. In vele plaatsen van ons land bestaan vereenigingen tot 't bevorderen van het vreemdelingenverkeer en de meeste van deze nuttige instellingen geven goed ver zorgde gidsen uit, welke de noodige belangstelling moe ten wekken voor plaats en omgeving en waarin al die gegevens worden verstrekt, die van belang kunnen zijn voor den verwachten toerist. Wat de gewestelijke organisaties doen voor eigen kring, doet de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage voor het heele land. Veel en mooi zijn de uitgaven over ons land, die deze vereeniging verspreidt met de bedoeling land genoot en vreemdeling van de gewenschte voor- en toe lichting te voorzien. Hoewel sporadisch, werden er in vroegere tijden ook reisgidsen uitgegeven. Zoo zag in 1689 te Amsterdam een tweede en in 1700 een derde druk het licht van een reisboek, dat betrekking had op de Vereenigde Neder landsche Provinciën en de overige landen van Europa, met uitzondering van Zweden en Denemarken. Daarin werd een nauwkeurige beschrijving gegeven der voor naamste steden met een aanwijzing der verschillende verkeersmiddelen schuit- en wagenvaarten bene vens een opsomming der voornaamste hotels. In dit op zicht kwam het werk dus heelemaal overeen met de tegenwoordige uitgaven. Doch verder bevatte de Gids een eeuwigdurende alma nak, die zonder eenige verandering ten allen tijde ge bruikt kon worden en tabellen over het verschil in ge wichten de voornaamste steden. Bovendien kwam er in voor een opsomming van eenige korte ,,geapprobeerde remediënvoor ziekten en kwalen, welke iemand op reis kan overkomen: „Door het hotsen van wagens komt het dikwijls te gebeuren, dat de neus aan het bloeden geraakt. Neemt dan een stuk kryt in uw handen, of drukt een duit tegen het voorhoofd aan, of neemt het afschraapsel van een koperen ketel, steekt dat met wat pluksel van binnen in de neus en het bloeden wordt gestuit." „Krijgt iemand keelpijn, zoo moet hij nemen, ge kapte rapen met wat koemest, dat dooreenmengen, in bier koken en om den hals binden." „Het gebeurt, dat reizigers bij wijlen op bedsteden komen te slapen, die somtijds met luizen bezaaid zijn. Men neme dan een band van zeemleer, waarin men moet naaien eenig kwikzilver en drag dien op het lichaam, 't Is afdoende tegen genoemd ongemak. Ook het mos, dat op kistresten groeit op de kerkhoven is een probaat middel." Verder achtte de samensteller zich ook verplicht de noodige waarschuwing te doen hooren voor listen en lagen van slechte lieden. Hij meende, dat in de allereer ste plaats de reizigers moesten gewaarschuwd worden voor de volgende vier „zwarigheden" n.l. „Speelders, Roovers, Dieven en Vrouwen". De laatste categorie was volgens hem even gevaarlijk als de drie eerstgenoemde gezamenlijk. „Pas op voor lieden, die kwansuis uit tijdverdrijf met u willen spelen. In 't eerst zullen zij u maar laten winnen. Gij zult de inzetten verdubbelen en dat is het juist, waarop zij loeren. Gij zult gaan verliezen, tot dat gij niets meer bezit."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 12