Dames-Rubriek. ONS ZEELAND 7 gedaan, o.a. een opmerking om abonne te worden van het nieuwe blad „Ons Zeeland", werd besproken de op richting van een bibliotheek van werken over Zeeland en een archief. Aangenomen door allen. Moge het lezen der werken uit deze bibliotheek medewerken tot verhoo ging van onze eigenwaarde en tot de lust om onze Pro vincie vooruit te brengen en meer bekend te maken. Nogmaals vroeg de heer H. Welleman het woord, en vergastte ons nu op een voordracht van een gedeelte uit Heijerman's Droomkoninkje. Ook hiermede wist spreker allen te boeien. Hierna deelde hij nog mede met de oprichting van een bibliotheek en een Zeeuwsch blad te sympathiseeren, gaf het bovengenoemde werk aan de Bibl. cadeau en betuigde zich niet ongenegen aan het blad mede te werken. (Met groot genoegen neemt de Redactie kennis van deze mededeeling. Een uitnoodiging is juist eenige dagen geleden verzonden. Red.) De voorz. sloot nu de vergadering, na allen te hebben dank gezegd die hebben medegewerkt aan dezen mooien, leerrijken avond. de Z. Rotterdam. Vereeniging Zeelandia. Voorzitter: S. Blaas, van Oosterzeestraat 32b; Secre taris: B. M. de Ligny, Agniesestraat 106a; Penning meester: A. F. H. Kraak, Burgem. Hofmanplein 42. Feestavond op 10 Februari (zie program in no. 2 van Ons Zeeland). Groote feestuitvoering op 24 Maart (zie uitgebreide mededeelingen in no. 3 van Ons Zee land Utrecht. Vereeniging „Ons Zeeland". Voorzitter: J. R. van der Moer, Jan van Scorelstraat 5; Secretaris: W. H. Augustijn, Weistraat 18hs.; Penning meester: Mevr. C. B. Pollv. d. Velde, Paulus Potter straat 19. 28 Januari j.l. hielden wij onze eerste jaarlijksche al- gemeene vergadering in één der zalen van Hotel de l'Europe, alhier. Door ziekte en uitstedigheid was het bestuur zeer incompleet en waren van dit college alleen aanwezig onze schatbewaarster en ondergeteekende. Op deze vergadering is als voorzitter bij acclamatie gekozen de heer J. R. van der Moer, Jan van Scorel straat 5. De aftredende bestuursleden zijn met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl in de plaats van mej. J. S. van Eenenaam (wegens vertrek) is ge kozen als commissaris, mej. C. J. Swenne. Uitgebracht is het jaarverslag door ondergeteekende, (reeds opge nomen in no. 1 van dit orgaan) en is rekening en ver antwoording gedaan door onze penningmeesteresse. Een keurig verslag, waarvoor Mevr. Poll alle eer toekomt. Mededeeling werd gedaan inzake het uitstellen van het jaarfeest tot 20 Maart a.s., benevens de oprichting van het nieuwe blad. Na een kort toespraakje van ondergeteekende en be antwoording door dhr. v. d. Moer, werd Z.Ed. als voor zitter onder hartelijk applaus geïnstalleerd. Een prettige vergadering over het verloop waarvan wij zeer tevreden zijn. AUGUSTIJN. Secr. Korte Berichten. Arnhem: geen mededeelingen ontvangen. N ij m e g e n: Vereeniging „Zeelandia". Voorzitter: H. de Kat, Broerstraat 31. Groningen: Zeeuwsche Vereeniging. Voorzitter: J. A. Mulock Houwer. Amsterdam: Vereeniging „Zeelandia". Voorzitter: W. J. Nobels, Rustenburgerstraat 288 hs.; Secretaris: J. J. Claassen, Javastraat 60 I; Penningmees ter: T. J. Ph. Papeveld, Commelinstraat 27 II. Haarl e m: Vereeniging Zeeland. Voorzitter: J. C. Heijblom, Kleverparkweg 37; Secreta ris: A. van Krieken, Spaansche Vaartstraat 86, Schoten; Penningmeester: B. J. van Laere, Floresstraat 52. s-G ravenhage: Vereeniging Zeelandia. Voorzitter: A. K. Vogel, Franklinstraat 69; Secretaris: H. Verstrate, Hoogezand 21; Penningmeester: A. H. J. Ritter, Zeeweg 6, Scheveningen. „Onderdanige Mannen", üvenals het politieke heeft ook het huwelijksleven zijn caricaturistische figuren. Op het eerste plan staan de schoonmoeders. Deze vormen een zeer dankbaar onder werp. Voor de vrouwen in het algemeen is men wel zoo vriendelijk, Eva als stammoeder aan te merken; doch voor de schoonmoeders schijnt men een bijzondere afstamming noodig te achten, en heeft daartoe het oog laten vallen op mevrouw Socrates, meer algemeen be kend onder den naam van Xantippe. Aangename herin neringen heeft bedoelde dame niet bepaald nagelaten. Heine beweert zelfs, dat het aan haar te wijten is, dat Socrates geen geschriften heeft nagelaten, omdat haar kijfachtige aard hem belette te schrijven. Misschien heeft hij gelijk misschien ook niet. Xantippe is wellicht beter geweest, dan de overlevering ons leert. Was zij niet toevallig de vrouw van Socrates geweest, dan is er kans op, dat de geschiedboeken nooit haar naam zouden hebben genoemd. De faam van haar echtgenoot is Xan tippe noodlottig gebleken, en de schoonmoeders deelen in dat noodlot. Doch ook hier kan men wijsgeerig zeg gen: Wat beteekent een naam? Als er geen Xantippe was geweest, zou men een andere vleiende vergelijking hebben gevonden voor de ongelukkige schoonmoeders. Van de schoonmoeder tot den pantoffelheld is niet meer dan een stap. De man die onder de pantoffel staat vormt een der andere carricaturen, welke het huwelijks leven oplevert. Vooral in den schoonmaaktijd komen de moppen over den pantoffelheld los. Hij wordt voorge steld, in woord en beeld, als het onderdanige huisdier, dat zonder morren alle huis-, tuin- en keukenwerk ver richt. Hij wit de plafonds, plakt het behang bij, helpt meubels versjouwen, houdt de baby zoet, sjouwt haarden en kachels naar den zolder, spit den tuin om en doet allerlei boodschapjes. Eigenaardig is het, dat de komi sche kant van dit alles bijna uitsluitend de pennen van andere mannen in beweging brengt. Op de vrouwen maakt de bereidwilligheid van den man om zich ook in het huishouden eens verdienstelijk te maken in een tijd, waarin zijn vrouw het nog drukker heeft dan anders, blijkbaar een geheel anderen indruk. Zij hebben meet ook voor den praktischen dan voor den komischen kant. Zij zijn van meening, en dat ben ik volkomen met haar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 9