li i ONS ZEELAND r Zeeuwsche Geschiedenis, Weekblad tot Bevordering van Zeeland's Handel en Industrie Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Eerste Jaargang No. 5 19 Februari 1926 Aanvragen omtrent ad- vertentièn in dit Week blad richte men uitslui tend tot G. Martius Jr., Tetterodestraat 44, Haarlem Uitgave der N. V. Uit- gevers-Mij. „DeOogst" Blaricum Tel. 393. Girono.85191 Stukken bestemd voor Redactie te zenden aan M. P. Cornelisse, Coltermansstr. 14 rood, Haarlem Losse nummers a f 0.15 op aanvraag bij de Uit geefster. Abonnements prijs f 1.25 p. kwartaal. Advertentieprijs f 0.35 p.r.Bij contract lager tarief, op aanvraag verkrijgbaar Door DE Z. 4e Gedeelte, voorgaande gedeelten komen voor in de nummers 2, 3, 4 van ,,Ons Zeeland". Wat de invloed der Angelsaksen op onze plaatsnamen betreft is vooral de overeenkomst met namen in Enge land, opmerkelijk. Zoo vindt men o.a. Buttingen en But- tington, Schellach en Schelley, Haamstede en Hemsted, Borsele en Borsill, Goes en Goosey, Ierseke en Yerse De door verhuizing, van onze kusten leeggekomen plaat sen, werden door de Friezen ingenomen. Hun gebied strekte zich niet lang daarna uit, tot het in onzen tijd land geworden Zwin (de Sinefala, dat grensplaats be- teekent). Tot in 't begin der 9e eeuw bleef Zeeland tot het land der Friezen behooren. Uit deze verbinding zijn er behalve in de kleeding nog lang sporen van Friesche instellingen bewaard gebleven, zooals de verdeeling van landerijen naar het aantal vee, waarvan sommige kro nieken melding maken. De Zeeuwsche taal wordt be schouwd als een Friesch, West Frankisch dialect. Na de Friesche kwam de W. Frankische invloed en deze heeft het meest op de bevolking ingewerkt. Omstreeks 839 strekte Friesland zich niet verder meer uit dan tot de Maas. Men kwam hier toen meer in betrekking met het W. Frankische rijk en vooral met Vlaanderen, vooral door den handel. Langzamerhand kwam in Zeeland meer overeenkomst met de W. Frankische rechten. Zeeuwsch en Frankisch recht werden veeltijds als gelijk beschouwd. Zuidelijker was de Saksische invloed nog overwegend. In het midden der 7e eeuw wordt de naam Vlaanderen genoemd, wat in de taal der Saksers zooveel als land der ballingen beteekende. De gunstige ligging van Fries land, wekte in dien tijd, door de mondingen zijner groote rivieren, de wangunst der Franken op. Oorlog bleef niet uit. Aan onze kusten woonden de achtergebleven Sak sers en Friezen samen. Om deze krijgshaftige lieden te bedwingen, werd hun onder de Frankische koningen het gebruik van pijl en boog verboden, alsmede het oprich ten van bakens, waarmede zij hun makkers tot den strijd opriepen. Dit geschiedde ook door hoorngeschal; vermoedelijk is de reusachtige hoorn, aan het strand te Goedereede opgedolven, daartoe dienende geweest. Wanneer de krijgers zich in stilte moesten vereenigen, werden zij in de heidensche tijden samengebracht door het overgeven van een hamer, zinnebeeld van den moker van Thor, in den Christelijken tijd vervangen door een kruis. De Friezen bleven nog geruimen tijd aan het heidendom verkleefd, zelfs in de 8e eeuw wordt van menschenoffers gewag gemaakt. Christenzendelin gen hadden onder koning Radbout, (kloek van aard) veel te lijden. Deze ruwe Fries, gaf aan de Franken aan leiding, hem (in 689) aan te vallen en schatplichtig te maken. In 733 werden de Friezen door de Franken ver slagen aan de Rordine, (boerdiep), waarbij Poppo, Friesch hoofdbevelhebber sneuvelt. Aan dezen Poppo zouden Poppendamme en Popkensburg hun naam te danken hebben. Volgens Gargon, zouden deze namen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3