Vertellingen van Beziens waardige Zeeuwsche Steden VLISSINGEN ONS ZEELAND 3 In deze rubriek zullen we in ieder nummer beschrijvingen geven van bezienswaardige steden van onze mooie Provincie. We zijn overtuigd hiermede het belang van Zeeland te dienen, en sparen moeiten noch kosten deze vertellingen voorzien van Foto's aan onze abonné's voor te zetten. Wij zullen ernstig trachten in de toekomst iedere week te geven een zoo compleet mogelijk verhaal. We vragen hiervoor speciale aandacht, omdat in Zeeland steden en andere bezienswaardigheden zijn, die door onbekendheid onder de Zeeuwen zelf, meer bekendheid met eigen land zal bevorderen. RED. Bij ons allen is Vlissingen bekend om bijzondere hoedanigheden, o.a. geboorteplaats van zeer veel leden onzer vereeniging, de grootste plaats van Zeeland, ten minste wat betreft het aantal inwoners en het feit, dat onze grootste zeeheld, Michiel Adriaanszoon de Ruijter, in Vlissingen het levenslicht in den jare 1607 aan schouwde. Wij willen echter eens zien of er over deze stad iets naar voren te brengen is, wat een groot aantal Zeeu wen, vooral hen, die tientallen van jaren dit niet meer op den voet konden volgen, eens wat uitvoeriger de belangrijkheid van het aloude Vlissingen kunnen mede- deelen, want er is meer dan bovengenoemde feiten, die de stad van bijna 23.000 zielen, vooral in den laatsten tijd van zich doet spreken. Vlissingen heeft vooral in de laatste jaren, behalve als havenstad naam gemaakt als badplaats en dit niet ten onrechte. eHt heeft het voorrecht, dat het strand, zoowel als de boulevards op het Zuiden liggen, zoodat elk zonnestraaltje als het ware bestemd is voor de bad gasten. Het ligt daardoor bijzonder gunstig voor herstellen de zieken. Die gunstige ligging is natuurlijk altijd zoo geweest, maar nimmer is daarvan zooveel profijt getrokken als thans. Krachtige getijstroomen verhoogen den versterkenden invloed van de zeebaden, terwijl het baden in een bocht der Scheldemonding er uiterst veilig is. Steeds meer wordt van de gelegenheid tot baden gebruik gemaakt, waartoe ook ongetwijfeld bijdragen de koele badcabines die onder den strandboulevard zijn gebouwd. Het badleven kenmerkt zich door vroolijkheid, inter nationaal gedoe (vele Engelschen hebben Vlisisngen ontdekt), familie-leven, goedkoopte, gezondheid, kortom alle factoren zijn er aanwezig voor groote uit breiding van deze badplaats. Zij, die, gezeten voor één der gezellige café's of ho tels of wandelende langs den 3 K.M. langen boulevard, eenmaal genoten hebben van het onbeschrijfelijk schoone uitzicht over den Scheldemond, verlangen elk jaar terug naar het majestueuze van dit schouwspel. iHeraan dankt Vlissingen het dan ook hoofdzakelijk dat zich hier vele schilders waaronder ook buiten- landsche hebben gevestigd, die telken jare een ten toonstelling houden van de door hen vervaardigde wer ken. Deze schilderijen-tentoonstelling van den Kunst kring „Het Zuiden" verheugt zich in eene groeiende belangstelling. Men geniet op den boulevard of aan het strand lig gende van de schoonste kijkjes op de rakelings voorbij varende schepen van eiken vorm en nationaliteit op weg van of naar Antwerpen, Neuzen of Gent. De antieke hoogaarts zeilt er naast het trotsche moderne zeekasteel. Steeds wisselende lichtefecten verhoogen de stemming en geven aan alles een elders ongekende bekoring. Dit weerspiegelt zich in den opgewekten gemoedelijken volksgeest. Vlissingen houdt van muziek en dans en de Vlissing- sche meisjes weten zich met smaak te kleeden en zij zijn knap, zooals trouwens het overgroote deel der Zeeuwsche meisjes. Strandgezicht van Vlissingen. Hoewel sinds 1875 de opening van de wereldbekende Flushing-route (verbinding van het Vasteland met Engeland), het isolement der Zeeuwsche eilanden is opgeheven, toch is nog steeds niet voldoende bekend, hoe innig bekoorlijk geheel Zeeland voor den vreem deling is. Degenen, die de vroolijke stad Vlissingen niet slechts doorreisden, doch haar ook bezochten, weten daarvan te getuigen. Wie eenmaal genoten heeft van het onbeschrijfelijk schoone uitzicht over den Scheldemand, wie daar de zon over den blonden duinrand in zee heeft zien ondergaan, die verlangt telken jare terug naar de majesteit van dit schouwspel. Nergens ter wereld vindt men toch zulke machtige licht- en wolkeneffecten. De heerlijke klaarheid der luchten openbaart zich in de te benijden stervelingen, die in deze reine atmosfeer mogen leven, door een blijde rustige levensstemming, die men in de geheele Zeeuwsche bevolking terugvindt. Daar is de gehaast heid van het moderne leven ver te zoeken, daar is een eenheid met de omringende natuur. Een schilderachtigen aanblik biedt het gezamenlijk uitzeilen en binnenloopen van de talrijke visschers- vloot. Met taaie volharding oefent een groot gedeelte der mannelijke bevolking van Arnemuiden - waarvan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 5