b pk 1h I-I -- Ir - v-..\\ ÊÉÈS ONS ZEELAND 5 fraaie zeeschepen kan niet nalaten de bewondering op te wekken van zeeman en landrot. Het stipt op tijd varen dezer schepen zou de badgasten welhaast de gelegenheid kunnen geven hunne horloges gelijk te zetten op het oogenblik, dat de machtige stoomfluit der Zeelandboot loeit. Vooral in Zeeland is waar 't woord van Adama van Scheltema: ,,Maar groot toch is uw hemel, Holland, met zijn matelooze klaarten, met al zijn oneindige kleuren en die verandeende wolkengevaarten." Vlisingen, dat zooveel te aan schouwen gehad heeft van de nabije oorlogsellende, kreeg op de begraaf plaats een blijvend monument, ter eere van de hier teraarde bestelde geallieerde strijders. In den oorlogstijd werd een uit stekend gedraineerd zeer groot vliegveld in de onmiddellijke nabij heid van Vlissingen ingericht. Het zien uitzeilen tu gezamenlijk bin- een der grootste attracties van de boulevardbewoners en dit te meer, omdat men het geheele visschers- bedrijf tot in de onderdeelen kar voh rWV§r\\: w 'V t\\ - -< 'i'5 De Oranjemolen, gen. Een bezoek aan de vischmarkten kan ook moeilijk door iemand verzuimd worden. Het kijkje in de rich ting van de visschershaven vanaf de verheven stand plaats van het standbeeld van M. A. de Ruijter is zoo wonderschoon, dat het moeite kost zich van dit merk waardige punt los te maken. Een gezicht op de branding (zie onderstaande foto), biert eveneens een schitterend aspect. Wï Poortje „Baskens- Burg" Boschweg. Noeste vlijt deed te Vlissingen in korten tijd het scheepsbouwbedrijf uitdijen tot de machtige werf ,,de Schelde' waar de grootste Oceaan- stoomers tot in de kleinste onderdeelen vervaardigd worden. Een machtige 150-tons kraan neemt aldaar een geheele scheepsmachine-installatie in één hijsch op uit de kolosale machine hal, waar deze gemonteerd werd, en viert ze af in het vóór de kraan liggend zeeschip-. Tallooze torenkranen bedienen de op stapel staande schepen, kortom, voor den liefhebber van het scheepsbouwbedrijf toont ,de Schelde" het meest geperfectioneerde, ook in den bouw van de zoo nauw keurig te fabriceeren turbine-installaties. Vele elders gebouwde schepen worden op ,,de Schelde" van ma chine-installaties voorzien. Naast het scheepsbouwbedrijf bloeien te Vlissingen: de N.V. „Fijnwerkalwaar werktuigen en gereed schappen worden vervaardigd; de Electrotinfabriek; Schoen- en Sigarenfabrieken; de Bierbrouwerij ,,de Meiboom"; de Accumulatorenfabriek „Tudor"; de Asphalt- en Petroleum Compagnie welke alle in den omtrek van de buitenhaven zijn gelegen. Belangwekkende tuindorpen werden aangelegd om aan de Vlissingsche arbeiders gezond wonen te waar borgen. v-ML Een der fraaiste booten der Mij. „Zeeland". n de veilige Vlissingsche haven kan men bewonderen het onvergetelijke aankomen van de grootste Kanaal- stoomers, de dubbelschroefschepen der Stoomvaart- Maatschappij .Zeeland". Met groote snelheid ziet men ze de haven binnenschieten, de trossen over gooien, volle kracht achteruitslaan, om dan na weinige tellen de pasagiers en mails in staat te stellen per gereedstaande D-treinen met slaap- en restauratiewa gens hunne reis te vervolgen. De manoeuvreerzeker heid dezer schepen vindt nergens ter wereld zijn weer gade. In 1914 werden door de Zeeland meer dan 200.000 reizigers naar en van Engeland vervoerd. De (evenals geheel Zeeland) door netheid gewaardeerde Zeeland booten bieden den meest verwenden toerist al wat hij van een Kanaalstoomer wenschen kan. Naast een keur van salons en hutten zijn uitgebreide wandeldekken ter beschikking der reizigers. De nieuwe zeer vergroote buitenhaven zal ligplaats bieden aan de grootste zeeschepen. Ongetwijfeld zal het snelvervoer voor passagiers, post- en ijlgoederen van de zeldzaam gunstige en uiterst veilige kusthaven aan de Scheldemonding gebruik maken. De schoonheid der Zeeuwsche stroomen voor water sport te beschrijven zou alleen noodig zijn voor hen, die ze nog niet bezochten. Van de Strandhotels noemen wij: het Grand Hotel des Bains, het Strandhotel (beiden alleen des zomers geopend), het Noordzee-Boulevardhotel, terwijl meer in de stad liggen de familiehotels Albion, Zeeland, nion, Goes, Du Commerce, enz. En wie onder ons, herinnert zich niet des zomers die heerlijke, korte uitstapjes naar Terneuzen of Breskens met een der provinciale booten? Wat het geen goed

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 7