Waar blijven de Zeeuwen? 4 Bovenstaande vraag stelde ik in no. 2 van ons weekblad ,,Ons Zeeland Dat deed ik nu maar niet, om ook eens een stukje in de krant te schrijven; natuur lijk niet. Ik deed zulks, omdat ik er vast van overtuigd ben, dat in de door mij genoemde en misschien ook nog in sommige niet genoemde plaatsen buiten Zee land, een voldoend aantal Zeeuwen wonen om een vereeniging op te richten en in de plaatsen waar reeds een vereeniging is, nog tal van Zeeuwen wonen, die lid konden zijn. En ik deed zulks, om de aandacht van ons allen daar op gevestigd te houden. Is het bepalen van onze aandacht daarbij eigenlijk wel noodig? Wij weten dat toch wel? Zeker weten wij dat wel, doch als wij zelf reeds lid van de Vereeniging van Zeeuwen zijn, als wij ons in die vereeniging thuis gevoelen, als alles nu ja, wel' niet alles, maar dan toch zeer veel in die vereeniging, goed gaat, hebben wij dan nog wel veel neiging om, als we weten dat zoo hier en daar in de stad nog een Zeeuw woont, hem of haar eens te bezoeken en op de hoogte te brengen van het bestaan, de bedoeling enz.' van de vereeniging, of eens uit te noodigen tot het bijwonen van een bijeenkomst? Gevoelen wij er werkelijk wel veel voor om dat te doen, of vinden wij het al welletjes dat alles zoo goed gaat en dat we nu wel rustig en tevreden kunnen zijn? Ik weet het niet, doch ik meen, dat het niet kwaad is onze aandacht gevestigd te houden op de groot- making onzer vereenigingen. Toen ik op 5 Februari 1.1. den man, die ons op de bijeenkomst met de projectielantaarn had terzijde ge staan, een eindweegs vergezelde, zeide deze „en alle hier wonende Zeeuwen zijn zeker lid van die vereeni ging?" Ik vergaf hem dadelijk deze vraag, want hij, Hage naar, had zich er natuurlijk nooit rekenschap van ge geven hoeveel Zeeuwen hier wel gevestigd zijn; dat boezemde hem geen belang in. Maar bij mij wekte het deze gedachte op; „Als dat eens waar was, dat alle hier wonende Zeeuwen zich eendrachtig vereenigden onder de Zeeuwe Banier, uit liefde voor hun geboortegrond, omdat zij Zeeuw zijn, omdat zij, al wonen zij nog zoo lang hier, Zeeuw blijven, ja, omdat zij Zeeuw WILLEN BLIJVEN.' En nu weet ik wel, dat zulks niet bereikbaar is, maar toch veel meer Zeeuwen konden lid der vereeniging zijn. Mè, oor ik iemand uut Zeeland zên, die a aaltied in de Zeeuwsche kranten die mooie verslagjes leest van de ïvendjes deur de Zeeuwsche vereênegiengen egouwen, mè oe komt dat dan toch da 't er nog zö vee Zeeuwen bin die a nog gin lid bin, want as ik nï den Aag of Amsterdam of wir ok, dir a een Zeeuwsche vereêne- gienge is, gieng weunen, dan wier ik dï dadelik lid van. Ik begriepe noe nie a die mênschen dat ok nie doên die a diweunen. Wirrom doên ze dat nie? Ja, m'n goeie vriend, dï bin vee oorzïkken voe op te noemen, den eênen voel iks mï voe Zeeland of t Zeeuwsche, den aaren weet nie wat a dat toch eigelik te beteêkenen eit zö'n vereênegienge, den derden vindt dat et er nie gezellig is, den vierden ei der gin tied voe en zo gi je mè deur, dus vee oorzikken die a me noe ier allemille nie zun gin bespreken of a ze aal of niet ge grond bin. Mè ik di net in 't Rillandsche krantje een ingezon- ONS ZEELAND den stik elezen van eên die a z'n eigen „Jaap van Me- rien" noemt en die a dï o.a. schrieft dat 'n gin lid van de Amsterdamsche vereênigienge wil worren omdat 'n d'r di niks van kan merken dat 'n onder Zeeuwen is, dus omdat zij dir eigelik nie Zeeuws doên en bin. Dat leste kan ik eêlemaal nie beoordeêlen, omdat ik dï nooit op de bieeênkomsten ewist bin, mè tegen dat eêste dat a ie di schrieft, di mot ik dan toch eventjes tegen an- voeren, dat 'n van een glad verkeerd standpunt uutgït, want as jie noe begunt om gin lid te willen worren, dan zet je de zikken toch eigelik op z'n kop. Gin lid willen worren en toch anmerkegen mikken, dat gï nie oor. Neê Jaap, ik geve je geliek a je zeit dat et voe de Zeeuwen Zeeuwsch mè wezen, nie ik zou je anrajen sluut je noe eêst an bie de vereênegienge en elpt dan broederlik zo vee as a 't er in je macht is, om de Zeeuw sche vereênegienge Zeeuwsch te mikken. Meschiens praten me dan litter in „Ons Zeeland" simmen nog wè is over dat „Zeeuwsch wezen", want dï zou ok nog iéts over ezeid kunnen worren. Ik wou nog eventjes wat nï vóren briengen en dan oüw ik op, want de Redacteur za wè zên, da 'k a plekke genoeg noödig en wat a 'k zên wou, dat is, da 'k et lillek vinne om van Zeeuwen in Amsterdam of Rotterdam, in elk geval van Zeeuwen in Nederland, te spreken van Zeeuwen in den vreemde, want a weunen me buten Zeêland, zó lank as a me nog in Nederland bin, bin me nie in den vreemde, mè tusschen ónze landgenooten. V BOEKBESPREKING. De Burgemeester van Vlissingen, zond aan de Re dactie een gids van zijne gemeente, uitgegeven, met medewerking van het Gemeentebestuur, door de N.V. D. Y. Alta's Uitgevers en Courantenbedrijf te Amster dam. Het keurige boekje verlucht met fraaie foto's, is voorzien van een inleiding door den Heer C. A. van Woelderen, Burgemeester; de Beschrijving der Instel lingen is van de hand des heeren F. Bisschop, Secretaris der gemeente; Scheepvaart, handel en industrie door den Heer W. B. K. Boom, directeur van het Haven bedrijf; Vlissingen als badplaats, door den Heer J. W. A. Mulder, Secretaris der Ver. v. Vreemdel. verkeer; Gedenkstukken van geschiedenis èn kunst èn stedelijk Museum, door den Heer H. G. van Grol, Conservator Stedelijk Museum, en verder zijn hoofdstukken opge nomen, gewijd aan de Kon. Mij. „De Scheldescheeps bouw en machinefabriek en aan de Stoomvaartmij. „Zeeland", Kon. Nederlandsche Postvaart. Op den inhoud komen wij later terug. RED. Wanneer wij een boek gelezen hebben en den inhoud ons groote voldoening gaf, dan spreken wij daar gaarne over met onze vrienden. Natuurlijk vragen zij dan naar den titel van het boek en den naam van den schrijver. Zoo is het ook met liederen, waarvan ons de woor den zoo aangenaam klinken, ook daarvan wil men kennen de namen van dichter en componist. Wij vinden in no. 4 van „Ons Zeeland" afgedrukt: ,,'t Landje van Ter Goes", getoonzet door A. Lijsen, uitg. fa. v. d. Peyl te Yerseke; „Des Meermans Wraak," gecomponeerd door J. Morks, uitg. Gebrs. Hildernisse, Middelburg. De woorden van beide liederen zijn van D. A. Pol dermans. RED.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6