10 ONS ZEELAND Met open doek dankte de heer Cornelisse. den heer Hengelmolen en de zijnen, en moesten de dames mede speelsters als dank een bouquet in ontvangst nemen, waarbij mevr. Buner niet werd vergeten als dank dat zij steeds haar woning open had voor het houden der repetities der jongere Zeeuwen. Deze feestelijke bijeenkomst werd met een gezellig bal, dat tot twee uur duurde, gesloten. De Secretaris, A. VAN KRIEKEN. Nijmegen. Zelden is een be :cht met meer vreugde door ons Zeeuwen alhier begroet dan dat waarbij de oprichting van het Weekblad ,,Ons Zeeland" werd aangekondigd. Door Bestuurswisseling moesten wij de primeur van de eerste toespraak uitsluitend aan de groote Zuster verenigingen overlaten, maar anderzijds hebben we als nakomer toch ook weer het voorrecht plots voor 'iets tastbaars te komen te staan, voor iets wat beelden uit onze kinderjaren cinemathegrafisch reproduceert. Namens de uitgeefster werden ons de eerste exem plaren van ,,Ons Zeeland" overhandigd. Ze werden ontvangen, vluchtig bekeken enterzijde gelegd. Niet voorgoed, slechts voor enkele minuten, want wie zou, als geboren Middelburger, het zoo trouw in zich opge nomen beeld van het stadhuis op den duur kunnen veronachtzamen? Het blad ter hand nemende bemerkten we in den kop- druk, keurig uitgevoerd, naast ,,Ons Stadhuis" Ons Zeeland. Langzamerhand, al turende op die statige, op zichzelf doode letters, komt er als in een goed schil derij leven in. Ons Zeeland! Onwillekeurig worden, als met magnetische kracht, onze gedachten aangetrok ken tot ons zoo dierbaar gewest, gedachten zoo vol Van intieme, rijke, lieve herinneringen. We zien levendig ons geboortehuis, onze buurt, onze vrienden en vij anden onze familie, ja wat nog niet meer, als door leefden we het heden nog, voor den geest verschijnen. Doch waartoe verder te gaan. Ieder onzer moet die soortgelijke gewaarwordingen hebben gevoeld, onder gaan. Een Nijmeegsch stadgenoot voor het eerst ontmoetend, ontdekken we in hem een Zeeuw. Waar vandaan? uit Hulst, hoewel reeds over de 40 jaar ,,van huis". Of hij het nieuwe blad ,,Ons Zeeland" ook kende? Neen, nog niet. Bij de uitreiking van een exemplaar daarvan, scheen hij dadelijk gevoelig getroffen. Kijk en de zestiger was er met heel z'n persoonlijkheid bij terwijl hij op de fraaie foto's van Hulst wees, hier is dit en daar is dat. O, ik weet nog goed enz. Ziet Zeeuwen wanneer we zoo'n gemeenplaats rijker zijn geworden, waar voor ieder plaats is of komt, waar hij z'n gedachten aan het, bij velen reeds lang vervlogen verleden kan koesteren, wie zou dan niet jubelen? Het be stek is te kort van de redactie mag ik voorloopig niet meer vergen doch op deze wijze meent Nijmeegsch „Zeelandia" uiting te moeten geven aan datgene wat in ons omging bij de kennismaking met „Ons Zeeland Het blad moet, dunkt ons, niettegenstaande, of juister misschien, om de sombere tijden bij iederen Zeeuw een houvast geven, een eereplaats innemen in het gezin en daarom bij geen onzer ontbreken. Met rechtvaardigen trots kunnen de ouders hunne kinderen in woord en beeld toonen waar onze wieg stond, waar en hoe onze ouders, onderwijzers en ande ren, meer dan we toen konden beseffen, hebben geijverd om ieder van ons dragers te maken van de eere-spreuk: „Goed Zeeuwsch. goed rond!" Zou bij de herinnering aan dit alles het offeren van 1.25 abonnementsgeld per 3 maanden te zwaar vallenl Ik kan, neen ik wil het niet gelooven. Op Zeeuwen! Op naar de eenheid! De Schelde wordt belaagd. Zeeland roept, het heeft de toewijding, de hulp van iederen Zeeuw, onverschillig van welken stand of maatschappelijke positie, dringend noodig. Zorg dat onze Leeuw worstele enblijve ontkomen. Zeeland één en ondeelbaar voor de Zeeuwen! „Af- bluuve van Zeeland De Voorzitter van „Zeelandia Nijmegen, DE KAT. P.S. Verwezen wordt naar den oproep van alle Zusterveree- nigingen, voorkomende in het verslag der Algemeene Vergadering, gehouden te Nijmegen op 22 Februari j.l. Bestuur der Zeeuwsche Vereeniging „Zeelandiate Nijmegen op 1 Januari 1926. H. L. F. de Kat, Voorzitter; C. C. Kraak, Penning meester; J. Polderman, Secretaris; D. de Valk en J, H. Arendse, Commissarissen. Op 22 Februari j.l. hield de Zeeuwsche Vereeniging „Zeelandia" te Nijmegen eene algemeene ledenvergade ring in het hotel Valkhof aldaar. Bij de opening om 8.15 uur 's avonds verklaarde de voorzitter de vergadering goed te kunnen overzien. Den aanwezigen leden hartelijk welkom heetende, kon hij de opmerking niet achterwege laten: respect te hebben voor Zeeuwsche tradities, niet echter voor de gewoonte van hen die het blijkbaar tot een verdienste rekenen de ledenvergadering te mijden. Na uitgebracht verslag door de daartoe ingestelde Commissie, wordt de heer A. J. W. Landman, die niet herkozen wenschte te worden, voor zijn beheer als Pen ningmeester gedéchargeerd. Zeer noode mist het Be stuur dezen al-zijdigen medewerker, een gevoel dat, uitgesproken, ook bij de vergadering luiden weerklank vond. Nu volgt de gebruikelijke voorlezing van ingekomen stukken en het doen van mededeelingen, waarna zich de aandacht der leden spoedig concentreert op het door het Bestuur ter sprake gebracht tractaat 1925 Nederland België. De vergadering stemt er, na toelichting door den Voorzitter, mee in dat het in dit tractaat belichaamd Schelde-regiem funest is voor Zeeland en het gevaar in zich bergt, dat de Belgen als wormen aan den wortel der souvereiniteit over Zeeland zullen gaan knagen. Dit lokte het besluit uit niet te zullen rusten vóór dit gevaar is afgewimpeld. In het bewustzijn van geringe eigen kracht en overtuigd van de instemming der Zuster- Vereenigingen wil de vergadering gezamenlijk met de Vereenigingen middelen beramen om als één man in verzet te komen. Dat het Bestuur gaarne gevolg geeft aan de opdracht om in „Ons Zeeland" die kwestie aanhangig te maken behoeft zeker geen betoog. Het Bestuur van „Zeelandia", Nijmegen, verklaart derhalve in een voortdurenden staat van bereidwilligheid te verkeeren om met die Zuster-Vereenigingen, waarbij onzen oproep weerklank vindt, nader te overleggen op

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 12