ONS ZEELAND 11 welke wijze wij in deze de Oud-Nederlandsche spreuk: Eendragt maeckt magt" zullen uitwerken. In aansluiting hierop deelde de Voorzitter mede, dat ,,Zeelandia", Nijmegen, het voorrecht te beurt viel van wege het Nationaal Comité van verweer tegen bedoeld tractaat (Alg. Secr. Ir. Mussert te Baarn) te zijn aan gezocht het daarheen te leiden, dat in Nijmegen, in na volging van andere gewesten en steden, een sub-comité tot stand kome. Het voorstel tot aanname dier opdracht werd na stemming aangenomen. Die stemming was noodig, om dat het lid, de heer G. N. van den Berge, in die actie ten behoeve van ons gewest n conflict meende te ontdek ken met de Statuten, die immers, gelijk elders, onthou ding op politiek en godsdienstig terrein gebieden. De Voorzitter stemde toe, dat inderdaad de Statuten waken voor inmenging op politiek of godsdienstig ter rein, doch dat het letterknechterij zou zijn, zich blind te staren op het woord politiek, zonder op den zin te letten, waarin dit gebruikt is. Er kan volgens hem natuurlijk alleen bedoeld zijn, z.g. partijpolitiek. Eene opvatting die na de voorgenomen omwerking der Statuten duide lijk zal worden omlijnd. De ingewikkelde aard van dit zoo gewichtig tractaat bracht den voorzitter tot het aanbod op nader te be palen dag, eene, voor ieder toegankelijke, inleiding daar over te houden, wat door de leden met bijval werd begroet. Hij vertrouwt, dat dan die avond door de te Nijme gen en Omstreken wonende Zeeuwen zou worden opge vat als het signaal: Verzamelt U, sluit U aan! Kreten die, indien nog niet alle liefde voor het gewest hunner geboorte is bekoeld, wel niet onbeantwoord zullen blijven. Nu zooeven de bemiddeling van ,,Ons Zeiand is ingeroepen, dient vermeld, dat vooraf nog de Voorzitter gemachtigd werd om, op gelijken voet als de Zuster- vereenigingen, de medewerking van ..Zeelandia Nij megen, aan dit blad toe te zeggen. Overigens besprak de vergadering den afgeloopen feestavond van 24 Januari j.l. in het hotel ,,de Bonte Os waarop in hoofdzaak werden opgevoerd „de Werk staking" van Rogier Faasen en ,.Het Hoedje van W. Schurmann. De vertolking was den spelers allerbest toevertrouwd. Er was maar één roep: uitmuntend. Plaatsgebrek dwingt het noemen van ieder der spelers en hun aandeel in het succes achterwege te laten, genoeg dat daardoor 3 leden en 1 donateur gewonnen werden. Het verslag zou niet volledig zijn zonder de uitdruk kelijke vermelding, dat de oud-voorzitter, de heer A. Verbaan, onder daverend applaus, tot eerelid werd be noemd. Een onderscheiding volkomen verdiend en daar om van harte gegund voor de vele en goede zorgen, waarmee hij het teere plantje, de jonge vereeniging „Zeelandia", Nijmegen, langen tijd heeft omringd. Te dezer gelegenheid werd zijn even verdienstelijke rechterhand, bovengenoemde heer Landman, te jong echter nog om nu reeds op non-actief te gaan, door allen dankbaar herdacht. Ten slotte bekwam het Bestuur machtiging om een z.g. voorjaarsuitvoering te arrangeeren, waarvan echter alleen nog maar de groote lijn is uitgestippeld. De voorzitter sloot te ruim half twaalf deze belang wekkende vergadei ng onder aansporing der leden bij voortduring te blijven ijveren totdat zoo mogelijk alle in het district Nijmegen wonende Zeeuwen in een groo- ten vriendenkring zijn vereenigd. Van de gelegenheid zich op te geven als abonné van „Ons Zeeland" maakten verscheidene leden gebruik. de K. Rotterdam. Groote feestuitvoering op 24 Maart a.s. (Zie uitge breide mededeelingen in „Ons Zeeland No. 3.) Utrecht. Gezellige bijeenkomst van 24 Februari 1926. Het is niet altijd een goed teeken wanneer een secre taris van een vereeniging zich voor het feit geplaatst ziet, verslag te moeten uitbrengen van de verschillende gebeurtenissen welke in het vereenigingsleven hebben plaatsgevonden. Ik bedoel hiermede, dat het niet altijd goed nieuws is, dat men heeft mede te deelen. Gelukkig echter is dit hiermede niet het geval, alhoewel er toch een kleine schaduw was, welke de voorzitter in zijn openingswoord even memoreerde, namelijk de langdu rige ongesteldheid van onzen vice-voorzitter Corre Schriever. Na een hartelijk welkom aan de aanwezigen te hebben toegeroepen, inzonderheid aan het adres van den heer De Vos, één onzer trouwe commissarissen, die pas van een ernstige ziekte is hersteld, deelt de heer Van der Moer mede, dat het met onzen vice-voorzitter helaas nog steeds niet naar wensch gaat. De ongesteldheid waaraan de heer Schrijver lijdende is, is van dien aard, dat een opname in één der ziekenhuizen momenteel noo dig wordt geacht. De voorzitter spreekt de allerbeste wenschen uit voor zijn spoedig herstel, waarmede de aanwezigen van harte instemmen. Daarna deelt de heer Van der Moer mede, dat we niet al te groote verwach tingen moeten hebben van ons eerste jaarfeest op Zater dag 20 Maart a.s., daar we anders op gespannen voet zullen komen te staan met onze kas en tevens met onze trouwe schatbewaarster. Dat mag natuurlijk niet, zegt spreker, en daarom hebben we voor vanavond eenige attracties, waar we wat geld uit hopen te slaan, want het is om de duiten te doen, daar we de eerste jaardag onzer vereeniging toch eenigszins feestelijk zouden wil len herdenken. De voorzitter wekt verder de aanwezigen op zich te abonneeren op ,,Ons Zeeland daar we alles in het werk moeten stellen om te houden wat we nu hebben. Een blad waar we elke week met verlangen naar uit zien. Na dank te hebben gebracht aan het symphonie- orkest „Variatio", onder leiding van den heer Dick Zijlstra, voor hun zoo steeds belangelooze medewerking en aan de medewerkers voor de attracties, verzoekt spre ker samen te zingen eenige coupletten van het Zeeuw- sche Volkslied, aan welk verlangen natuurlijk door allen gaarne voldaan wordt. Hierna ving de heer Van der Moer zijn lezing aan over: Herkomst en beteekenis van onze namen, voor namen en bijnamen. (Welks verslag wij wegens nijpend plaatsgebrek, zeer tot onzen spijt, tot een volgend nummer moeten uitstellen. RED.) Toen dan ook het klokje naar twee uur liep, hoorde ik van alle kanten „wat jammer". Wel een bewijs dus, dat we met groot genoegen hieraan kunnen terugdenken. En nu gaan we ons klaarmaken voor 20 Maart, ons eerste jaarfeest. AUGUSTIJN, Secretaris.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 13