2 ONS ZEELAND gewekt. In 1845 brak een hevige aardappelziekte uit. Door het vrijhandelstelsel 1 851) werd de toestand wat beter. De meekrapteelt werd echter verdrongen door de in voering der aniline kleuren. De suikerbietenteelt, eerst niet met algemeene goedkeuring, aangevat, kwam in 18601870 op, tengevolge van het gebruik van Kunst meststoffen. Het Rijkslandbouwstation ging knoeierijen in dit laatste artikel tegen. In 1843 was de Mij. tot be vordering van landbouw en veeteelt opgericht. Het on derwijs en de landbouwkunde, bracht, toen men het nut hiervan begon te begrijpen, veel verbetering. Ierseke ging vooruit door zijn oesterteelt. Bruinisse had zijn mosselteelt. De spoorweg verloste Zeeland uit zijn af zondering, terwijl tramwegen en later de autobussen het verkeer met het binnengedeelte der Provincie vergemak kelijkten. De dienst op de Schelde, in 1885 door de Provincie in beheer genomen, vervoerde in 1911 meer dan 187.000 personen. Voor Vlissingen was de oprichting der Mij. de Schelde een opkomst. Het meerendeel der bezoekers van Zeeland, en dit is niet gering, bestaat in den tegenwoor- digen tijd, v.n. uit Belgen en Engelschen. Dat vele be woners der Nederlandsche provinciën er nog te weinig heengaan, kan mogelijk zijn reden hebben in de hooge spoorwegtarieven, doch ook aan onbekendheid met de frischheid, de schoonheid van het landschap en het rus tige mooie stedenschoon. Verscheidene goede gidsen, zooals b.v. de uitgebreide gids van het V.V. voor Wal cheren, het mooi geschreven gidsje van von Bruchen Fock en nog vele anderen, werken mede om tot bezoek aan te sporen. Een woord van hulde aan de Ned. Reis- vereeniging, voor de moeite die zij doet om Zeeland bij het groot aantal harer leden, bekend te maken. De Ver. voor Zeeuwen buiten Zeeland doen ook het hunne. Na poleon noemde Walcheren een aardsch paradijs. Ande ren noemen het den tuin van Zeeland. Karei V roemde bij zijn bezoek de vruchten van Walcheren en Z. Beve land. Hij vergeleek ze met die van zijn eigen land. Mar shall, de Engelsche reiziger, die geheel Nederland heeft doorreisd, noemt onze Provincie met haar hoofdstad Middelburg, een der belangrijkste van allen, uitmuntende door frischheid en eenvoud. Wat de beveiliging van de kusten betreft, is dank verschuldigd aan de ingenieurs Caland, de Bruyne e.a. Na 1906 ook aan Jhr. de Mu- ralt. Wat het behoud van stedenschoon betreft en zorg voor het behoud der monumenten, zij hulde gebracht aan de Ver. Nehalennia, aan Jhr. de Stuers en den kunstkenner, dhr. J. A. Frederiks. Niemand die in Mid delburg komt, verzuime het Zeeuwsch Genootschap voor Wetenschappen te bezoeken. Uren kan men er doorbrengen. Schitterend is de verzameling platen, oud heden en kleederdrachten Zeeland betreffende. De ge bouwen waarin het Genootschap sinds 1888 is gevestigd, zijn een geschenk van Mr. G. N. de Stoppelaar. Wie iets wil lezen van de tegenwoordige zeden, taal en gewoon ten der landbouwbevolking stelle zich in t bezit van de werken van Beunke (pseudoniem Heins) n.l. Zeeuw- sche vertellingen e.a. De schoonheden onzer Provincie vindt men prachtig beschreven in Ritter's werkje: ,,Zeeuwsche mijmeringen". Vroeger heeft men een versje gemaakt, dat luidde: Holland. Rolland, Zeeland, geen land. Ik houd het met den heikant. Tegenwoordig zegt men: Holland, Bolland, Zeeland, prachtland. Land van tuinbouw, land van ooft, Ik houd het met den kleikant. En hiermede is dit overzicht ten einde. Wie een uit gebreide beschrijving van Zeeland gedurende de laatste 100 jaren wenscht te lezen, verschaffe zich het werk: ,,'t Herstelde Nederland 1813-1913", waarin een be schrijving van Zeeland, door Polman Kruseman. Met medewerking van het Gemeentebestuur aldaar, is over Middelburg, in 1924 een mooi werkje uitgekomen. Uitg. Alta, A'dam. Omtrent de belangrijkheid voor Zeeland van de suikerbietencultuur leze men het zeer begrijpelijk geschrevene, mooi uitgevoerde werkje „de Suikerbiet" van A. Maas, Uitg. Oosterbaan en le Cointre, Goes. Wanneer dit schrijven de lust moge opwekken zich steeds meer en meer op de hoogte te stellen van Zee- land's voorheen en thans, zal het doel van dit overzicht bereikt zijn, om een zaak vooruit te brengen, zoo noodig te verdedigen, moet men er goed van op de hoogte zijn. Heil, Zeeland en allen die het een warm hart toedragen. Zeeuwsche Kroniek Aardenburg. In een gecomb. vergadering werd door den heer Sijtema, assistent rijkszuivelconsument, inlichtingen verstrekt tot een rundveefokcentrale in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Baarland. Dhr. C. de Jager, gedipl. waterb. op zichter, benoemd in tijdelijken dienst b. d. Zuiderzee werken, voorl, standplaats Den Haag. B i g g e k e r k e. In de raadsvergadering, gehouden op 26 Febr., aangenomen o.a. subsidie stoomtram Wal cheren, verharding weg naar Klein Valkenisse. Borsselen. Gegund, bij aanbesteding, aan den laagsten inschrijver, den heer C. v. d. Klippe te Ooster- land, (behoudens goedk. Ged. Staten) herstel, vernieu wen en onderhoud tot 30 April 1927 van verschillende werken der waterkeering v. d. calamiteuren polder. E 1 1 e w o u t s d ij k. In de vergadering op 26 Febr. geschiedde mededeeling van het in bruikleen afstaan door de Ambachtsvrouwe Mevr. v. Hattum van Elle- woutsdijk, n.l. 2 schilderstukken, ter verfraaiing der raadszaal, voorstellende ,,de vrede van Munster" in 1648 en „een haringvisscherij", dankbaar is dit aanbod aan vaard. Goes. Tentoonstelling, hotel Centraal, schilderijen (werken uit Italië) van Rudolf Bouvet 30 Maart, propaganda-avond Mandolineclub (met groote verlo ting) Prins van Oranje plannen gereed voor uitbrei ding nieuwbouw Groot Goes inschrijving verpachting „Schuttershof", hoogste 3000.per jaar, F. Meijer, Goes; Laagste 1800.per jaar, C. Breen, Goes. Overleden den heer G. W. van Barneveld (51 jaar) in leven directeur der N. V. Goesche Courant enz. Aan de kerkorgelfabriek A. S. J. Dekker is opdracht gegeven voor den bouw van een groot kerkorgel voor de Reform. Church te Reddersburg, Oranje Vrijstaat (Zuid Afrika). Zeer belangrijke opdracht. Inschrijving ge schiedde door Engelsche, Duitsche en Nederlandsche fabrieken. 's Gravenpolder. Voor de betrekking van ge meenteveldwachter hebben zich 116 sollicitanten aange meld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4