10 ONS ZEELAND. gen een welkome buit vinden. Zoo is nu eenmaal de natuur. Prachtig, maar vaak wreed. Vol teere ouder zorg, maar ook vol niets ontziende verdelging. De kokmeeuw, mooie en interessante vogel, doet daar voor zijn deel aan mee. Vlissingsche Crt.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Verslag inspectie gemeente- en waterschaps archieven. De inspecteur der gemeente- en waterschapsarchie ven in Zeeland, mr. A. Meerkamp van Embden, deelt in zijn verslag over 1925 mee, dat hij er ingevolge de voorschriften van de Archiefwet op heeft moeten aan dringen de oudste charters van Brouwershaven, die nu nog in de daarvoor bestaande kast ter raadszaal berusten, alsnog in de brandvrije archiefbewaarplaats te brengen. Te Dreischor is in het herstelde stadhuis in de ruimte waar vroeger de brandspuit was opgesteld, een archiefkast tegen den achterwand aangebracht. De inspecteur meende echter de verantwoordelijkheid tot aanstelling van een archivaris en het overbrengen van het rechterlijk archief naar Dreischor. niet te kunnen dragen, tenzij de houten binnenwanden worden be kleed met aeterniet. De gemeenteraad besloot echter niet over te gaan tot het nemen van den voorgestelden maatregel. De tegenwoordige toestand kan echter als een groote verbetering worden beschouwd. Te Heinkenszand staan de stukken van 1916 af ordelijk in geschikte kasten ter secretarie. Het oudere archief lag bij het bezoek van den inspecteur nog op den zolder. De burgemeester verklaarde zich bereid, den Raad voor te stellen een kast te doen maken in een zijkamertje naast de kamer achter de raadzaal, om daarin de verspreide stukken op te stellen. Pogingen, om het gemeentebestuur te Hulst te be wegen tot het aanstellen van een eigen archivaris, heb ben gefaald. Wel is besloten tot het doen reinigen van de archiefkamer. Een niet goed sluitend raam in die kamer is hersteld, zoodat het binnendringen van vocht en stof daardoor onmogelijk is gemaakt. Te Ierseke berusten de notulen met de stukken van comptabelen aard der laatste jaren en de registers van den burgerlijken stand in de kluis. Overigens is het grootste deel van het archief opgesteld in een daartoe bestemde geschikte bewaarplaats op de bovenverdie ping. De oudste stukken dateeren van 1813. Van Kerkwerve was met de oude kerkelijke regis ters het geheele oude archief naar het Rijksarchief te Middelburg gezonden. Het is daar, wat dringend noodig was uitgelegd en gedroogd, waarna de in specteur het gemeentebestuur in overweging heeft ge geven, de stukken tegen betaling van een geringe retributie af te staan aan het Rijksarchief. Dit zou het archief ten goede zijn gekomen, want de kasten ter se cretarie van Kerkwerve zijn niet vrij van vocht. De gemeenteraad wilde daarvoor echter geen gelden be schikbaar stellen. Noodgedrongen heeft de inspecteur het archiefje moeten terugzenden. Te Kloetinge is een archief van 1581 tot 1923 thans geordend en beschreven. Te Koewacht zijn de archief kasten thans aangebracht. Te Krabbendijke staan de archieven goed opgesteld in de raadzaal en in stellingen op de bovenverdieping. Te Kruiningen is een onnauw keurige schifting tusschen de archieven der gemeente en van het Waterschap hersteld. Het gemeente archief, beginnend met het jaar 1800, is geborgen in de geschikte Archiefkamer op de bovenverdieping. Te Noordgauwe is het geheele archief geborgen in nieuwe kasten, waarvan er één is bestemd voor het oud-archief. Een lijst hiervan zal worden opgemaakt. Te Rilland-Bath is van het archief der vroegere ge meente Bath in 1878 heel wat verloren gegaan. Het archief van Rilland begint met het jaar 1766; dat van Bath met 1811. Te Serooskerke (W.) is het archief thans geheel geordend en in nieuwe kasten geborgen. In 1874 was aan Gedeputeerde Staten opgegeven, dat te Waarde geene stukken, dateerend uit den tijd vóór 1813, bekend waren. Bij het bezoek van den inspecteur in het verslagjaar vond hij echter in een kast ter secretarie de volgende oude stukken uit het gemeente-archief; requesten van het gemeentebestuur aan de Staten van Zeeland 16361673; eenige om slagen met stukken uit de jaren 1716 en volgende; kerkelijke stukken van 1648. De ingekomen stukken van 1809, 1813 en latere jaren stonden in een kast ter raadzaal. Met den secretaris is overeengekomen, dat de oudste stukken zullen worden bijeengebracht in het bovenste gedeelte der secretariekast en dat hij daarvan een lijst zal opmaken. Te Wemeldinge vermeldt een tabel op de deur der archiefkast de verschillend vakken. De berging der stukken te Zierikzee op den zolder van het gemeentehuis, liet vrij veel te wenschen over. De inspecteur ondersteunde het verzoek van den ge meente-archivaris, om het voormalig ijkkantoor in te richten tot archiefbewaarplaats. Het gemeentebestuur antwoordde, dat spoedig op andere, maar eveneens afdoende wijze aan de nooden van het gemeente archief zou worden tegemoet gekomen. De toestand te Zonnemaire is wel verbeterd, maar kan zoo niet blijven. Besproken is de mogelijkheid om in het gemeentehuis een afzonderlijk kamertje te be stemmen voor het oudste archiefgedeelte, dat met 1817 aanvangt. Archief Stedelijke Oudheidkamer te Middelburg. In het in druk verschenen verslag over 1925 betref fende het archief tn de Stedelijke Oudheidkamer te Middelburg wordt ten aanzien van het gebruik der verzamelingen, de ingestelde nasporingen en de ver schafte inlichtingen het volgende medegedeeld: Voor het gemeentebestuur of haar ambtenaren werden onderzoekingen ingesteld of rapporten uitgebracht omtrent een drietal onderwerpen, o. a. betreffende den rechtstoestand van de Kuiperspoort. Het archief werd bezocht door 26 personen, waarvan 12 uit Middelburg; bovendien werden aan 46 personen, waarvan 10 uit Middelburg en 3 uit het buitenland, schrifteliijke inlich tingen verschaft over verschillende onderwerpen. Het waren meest onderzoekingen van biografischen en genealogischen aard; van de andere was het belang rijkste een onderzoek naar de Middelburgsche klokken gieters en hun werk, ingesteld in verband met het in den zomer gehouden beiaard-congres en -tentoonstel ling, naar aanleiding waarvan de archivaris gelegen heid had hierover een artikel te plaatsen in de N. R. C. van 8 en 9 Augustus. De belangstelling voor de ge schiedenis der Wisselbank en de handelsbetrekkingen met Engeland vóór 1845, waaromtrent bronnen-publi caties van Rijkswege in bewerking zijn, bleef levendig;

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 10