De Revue van de week Een nieuw Ziekenhuis voor Vlissingen. 2 ONS ZEELAND Reeds in 1891 werden de eerste klachten gehoord over het Gemeente-ziekenhuis te Vlissingen, in de wan deling bekend als het Gasthuis, waar naast zieken ook ouden van dagen worden verpleegd, en dat nog steedg staat het op dezelfde plaats in de Hellebardierstraat. En ook al zijn tot zelfs in de allerlaatste jaren no^, steeds enkele verbeteringen aangebracht, nimmer is het op te voeren geweest tot een inrichting voor zieken verpleging die voldoet aan de eischen van het oogen- blik. Meermalen waren reeds plannen tot een alge- meene verbetering van de gemeentelijke ziekenverple ging naar voren gekomen, maar teen de huidige bur gemeester, de heer v, Woelderen, in 1919 het bestuur van den heer jhr, van Doorn van Koudekerke, overnam, vond hij het gasthuis in een toestand, zooverre ten achter bij andere ziekenhuizen, dat een zijner eerste werken was zich in te spannen voor een plan om door particuliere giften een ziekenhuisfonds bijeen te bren gen dat de gemeente in staat zou stellen een afdoende verbetering aan te brengen. De groote som, die echter daarvoor noodig is, kon in de verste verte op die wijze niet bijeen worden gebracht en men kwam niet verder dan tot aankoop van den benoodigden grond op den hoek van de Kerkhoflaan en den Boschjesweg. Intus- schen werden van gemeentewege zoowel als door het bestuur van het genoemde fonds deskundigen geraad pleegd en mannen als dr. Wortman, geneesheer- directeur te Amsterdam en de Architect Posthumus Meijes aldaar, hebben hun kennis in dienst van de Vlissingsche ziekenhuis-plannen gesteld. Het resultaat van dit alles werd Zaterdag 10 April bekend gemaakt in den vorm van een lijvig rapport van burg. en weth., waarvan de meerderheid tot de conclusie kwam, dat moest worden overgegaan tot den bouw van het zieken huis op de genoemde plaats, terwijl de kosten op 500.000, de inrichting daaronder begrepen, als maximum werden geraamd. Zoo direct die plannen bekend werden, kwam van vele zijden verzet, omdat men meende dat zulk een uitgaaf, mede gezien de gelden, die voor de haven en haar utilatie zullen moeten worden beschikbaar gesteld, veel te zware eischen aan de gemeentekas zou stellen. En de storm van verontwaardiging nam nog toe, toen des Maandags uit de agenda voor de raadsvergadering van Vrijdag bleek, dat dan reeds het rapport zou worden behandeld. En het is Vrijdag gebleken, dat een groote minderheid der raadsleden er ook zoo overdachten, want onder aanvoering van niemand minder dan den man, die de gemeentelijke schatkist beheert, werd voorgesteld om de zaak nog niet te beslissen, maar in de eerste plaats de wet houder van financiën, die de minderheid van burg. en weth. vormt, in de gelegenheid te stellen, zijn be zwaren te formuleeren en de motiveering uit het rap port der meerderheid te weerleggen. Maar zoo ge zegd, deze leden vormen een minderheid en met 10 tegen 8 stemmen, besloot de raad de behandeling voort te zetten, toen weigerde het meerendeel der voorstan ders van uitstel, verder aan de discussies deel te nemen en werden bijna uitsluitend aanbevelingen gehoord voer het bouwen van het nieuwe ziekenhuis, met als resultaat, dat met 10 tegen 8 stemmen het voorstel van burg. en wethouders werd aangenomen en dus na 35 jaar eindelijk een definitieve beslissing was ge vallen. Het 19e lid, de heer Berger, had zich beide keeren aan de stemming onttrokken, door zich uit de zitting te verwijderen. De reden hiervan was, dat hij een andere meening had, dan zijn beide partijgenooten, de heeren Lindeijer en van Hal, die voorstanders waren, terwijl de heer Berger meende, dat Walcheren te klein is in oppervlakte en ook in zielental om zich de luxe van drie geheel aan de eischen des tijds vol doende ziekenhuizen te permitteeren. Men heeft reeds het Gasthuis te Middelburg en het St. Joseph-zieken- huis te Vlissingen en nu is de heer Berger van meening, dat voor hen, die een neutraal boven een R.K. zieken huis verkiezen, één goed ziekenhuis op Walcheren vol doende is, hij is tegen plaatselijke chauvinisme in dit opzicht en wil samenwerken met Middelburg. Maar niet alleen de S.D.A.P.-fractie telde een niet disciplinair lid onder zijn mannen, ook de Vrijheids bond en de Chr. Historischen waren niet homogeen in hun oordeel. Twee V. B.-ers stemden voor, één tegen nieuwbouw en dit was ook zoo bij de Chr. Hist. De andere fracties waren homogeen in voor- of tegen zijn. Maar hoe dit alles ook zij, het besluit is gevallen en Vlissingen gaat geld leenen en dan bouwen, indien hocgere machten er geen stokje voor schieten. Dit te bereiken zal zeker het doel wezen van den op roep om kaartjes en andere bewijzen van hen, die tegenstanders zijn van dit plan, dat genoemd wordt een financieele ramp voor Vlissingen. Wij als redactie van ,,Ons Zeeland" zullen ons in dezen, de geheele bevolking in spanning houdenden, strijd tusschen voor- en tegenstanders geen partij stellen, maar meenden goed te doen ook onze lezers op de hoogte te bren gen van hetgeen zich in Zeeland's groots-te gemeente thans afspeelt en ook zij zullen zeker met belang stelling het verdere verloop van deze kwestie volgen, waarvan wij hun op de hoogte zullen houden. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen wij vernamen, dat de 8 leden die de minderheid van den raad vormden, aan Ged. Staten gevraagd hebben, geen goedkeuring te verleenen aan besluiten van den raad inzake den ziekenhuisbouw. De actie van voor- en tegenstanders blijft intus- schen voortduren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2