Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. ONS ZEELAND 3 Onder de instellingen in Zeeland, die een belang rijke plaats innemen in het Zeeuwsche leven, die mede werken aan het versterken van den band tusschen de Zeeuwen en die aan landgenoot en vreemdeling een goeden blik geven op Zeeland's historie, mag als meest vooraanstaande zeker wel genoemd worden het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Mogen de wetenschappelijke besprekingen, die op de vergaderingen worden gehouden, meer beperkt blij ven tot den engeren kring van de leden, die in Mid delburg en omgeving wonen, in ruimeren kring zijn bekend de uitgebreide verzamelingen op historisch ge bied, die in het Museum van het Genootschap in het oude Patriciërs-huis in de Wagenaarstraat zijn onder gebracht. Toch verdienden die verzamelingen nog veel groo- ter belangstelling, en dat zeker niet het minst van de Zeeuwen, met name ook van de bewoners van Wal cheren, die er veel te weinig komen. Men weet meestal niet, welke belangrijke schatten in dit Museum zijn te bewonderen. Het is daarom goed, dat ieder jaar, in April, als het jaarverslag in de vergadering wordt uitgebracht, weer eens wordt gewezen op de belangrijkste aan winsten der verschillende verzamelingen, want be stuur, conservatoren en conservatrices gaan, daarin gesteund door velen, die het belang dezer verzame lingen voelen, steeds voort, te trachten nieuwe voor werpen van alle afdeelingen bijeen te brengen, en steeds worden meer artikelen gevonden, die uit his torisch oogpunt waarde hebben en die in het Museum nog niet aanwezig zijn. Ook het jaarverslag, uitgebracht in de vergadering van 17 April, vermeldt weer enkele zeer belangrijke aanwinsten, waarvan wel het meest naar voren komt een collectie kleedingstukken, in de 19e eeuw gedra gen door de Schouwsche boerenbevolking en geschon ken door de familie Mulock Houwer. Er zijn: zakken, rokken, schorten, kanten mutsen, gouden krullen, enz. Voor de verzameling kleedingstukken, waarbij Schouwen nog niet vertegenwoordigd was, is deze col lectie van zeer groote beteekenis; en de wensch mag worden uitgesproken, dat Zeeuwen, die het oprecht meenen met hun geboortegrond, waar mogelijk het voorbeeld van de familie Mulock Houwer zullen volgen. Waar ook de heer de Vos te Zierikzee eenige bur- gerkleeren zond, gedragen te Zierikzee in hetzelfde tijdvak, is de collectie ook daardoor nog veel meer het volledige nabij gekomen. Maar er is meer ontvangen, dat de vblle aandacht vraagt, en dan doelen wij op de knoopen, die de heer M. W. R. van Vollenhoven te Madrid zond, en die ge dragen worden als versiering der boerenkleeding in verschillende provincies van Spanje, en die een zeer grcote gelijkenis met de Zeeuwsche boerenknoopen vertoonen. De vraag rijst dan ook: hebben de Span jaarden de knoopen hier ingevoerd, of ze medegeno men van hier? Al is het nog te noemen geschenk er een, dat niet in het Museum kan worden ondergebracht, toch is het er niet minder belangrijk om. Ten derde male heeft de heer Mr. J. Loeff, notaris te Koudekerke, zich verdienstelijk gemaakt door de aanbieding van een vluchtberg op Walcheren, een dier heuvels, waarop onze voorouders bij overstroomingen een goed heenkomen zochten, en op welke des zomers de koeien grazen, wat zulk een schilderachtigen aan blik oplevert. Het in stand houden dezer vluchtbergen is dan ook van groote beteekenis, te meer als zij als deze belangrijke cultuurresten bevatten. Het genootschap bestaat alleen uit leden door de vergadering daartoe benoemd en telt er thans 584, terwijl 51 personen het zgn. directeursschap verkiezen. In de vergadering werden wederom 37 nieuwe leden gekozen onder wie de na te noemen in Zeeland wonende of gewoond hebbende personen. L. Heijmans, kunstschilder; mr. M. W. C. Jolles, rechter in de Arrondissements-rechtbank; K. J. W. Bernet Kempers, directeur der Registratie en Domei nen; J. W. Telkamp, predikant; L. W. de Waardt, dierenarts, hoofd van den Vee- en Vleeschkeurings- dienst; dr. K. Spruijt, leeraar aan de Hoogere Handels school, allen te Middelburg. Ir. L. J. van Blerkum, hoofdingenieur bij de Kon. Mij. ,,de Schelde"; Ir. M. C. Braat, directeur der Ned. Petr.- en Asphalt-maatschappijIr. W. H. Brink horst, Hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat; mr. J. Mcolenburgh, ambtenaar bij het O. M. (kanton Oost burg) mr. P. M. W. J. v. d. Slikke, advocaat en pro cureur; Ir. H. Suijver, hoofdingenieur bij de Kon. Mij. de Schelde; A. S. Talma, predikant; Ir. H. W. van Tijen, ingenieur bij de Kon. Mij. ,,de Schelde" allen wonende te Vlissingen. Mr. S. R. Bakker, kantonrechter te Zierikzee; G. Bergs- ma, kunstschilder te Zoutelande; mr. J. Erasmus, ad vocaat en procureur te Oostburg; ds. G. H. Kersten, predikant te Ierseke, dr. P. Proost, predikant te Brouwershaven; A. D. F. van der Wart, lid der Prov. Staten van Zeeland te Goes en mevr. L. van Dam van Isselt, kunstschilderes te Veere; ds. A. G. van Willenswaard, predikant te Rhenen, vroeger te Oost- en West-Souburg. Een bepaling in het reglement maakt dat eenzelfde persoon slechts 5 jaar achtereen voorzitter van het ge nootschap mag zijn; behalve als het presidium is toe vertrouwd aan den Commissaris der Koningin, zooals Vervolg op bladz. 6

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3