ZEEUWSCH FOTOHUIS Bij onze foto-pagina van Handel en Industrie Brouwerijen. ONS ZEELAND 7 teeren, bleek bij den Boerendans in Volendammer-cos- tuum. Deze op onberispelijke wijze uitgevoerde dans sloeg zoo in, dat er aan een herhaling niet te ontkomen was. Het was dan ook allerliefst. Voor de pauze werden de aanwezigen nog vergast op een ,,Indiaansche Ceremonie" als demonstratie hoe de padvinders evenals de Indianen trachten één te worden met de mooie natuur, die slechts goede eigen schappen in den mensch tot ontwikkeling kan brengen. Als slot van den avond werd de drie-acter ,,De Student thuis" van Frederik van Eeden op zeer ver dienstelijke wijze opgevoerd, waarbij bleek dat de pad vinders en meisjes-gezellen onder hun leden ook uit stekende amateur-artisten tellen. Het was een goede propaganda-avond voor het stre ven der vereeniging, wat in een kort woord kan worden aangegeven met ,,Menschen vormen" Een 30=jarige. Een der speciaal Zeeuwsche gebruiken is wel de buitengewone viering van de kroonjaren, waarmede dan iederen jaardag bedoeld wordt, waarvan het cijfer op een 0 of een 5 eindigt. In de meeste gezinnen wordt zulk een dag extra gevierd en toen dezer dagen een onzer vrouwelijke stadgenooten zulk een feest vierde, zijn wij dit ten deele mede gaan maken. Het gold een stadgenoote, die bij velen bekend is als een goede vriendin. Wij bedoelen de Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging ,,De Broederband", wier statuten 20 April 1896 werden goedgekeurd en die dus deze week 30 jaar officieel bestond. Vier avonden achter elkaar heeft het bestuur tel kens met een deel der ongeveer 1500 leden gejubeld en dit op zeer vroolijke, doch tevens zeer gepaste wijze. De Jazz-band ,,Luctor et Emergo" wist met haar opgewekte, meest populaire liederen, de aanwezigen in een feestelijke stemming te brengen en te houden. Maar dit deed niet minder de heer de Ruijter uit Vlissingen, met zijn leuke, humoristische liederen. Deze Vlissinger, die overdag op de fabriek der Kon. Mij. ,,de Schelde" arbeid verricht, besteedt zijn vrijen tijd, vooral Zaterdags en Zondags aan het schrijven van verzen, waarvan er reeds een paar met stijgend succes zijn opgevoerd, en van gelegenheidscoupletten. En ook nu weer had hij de geschiedenis van de jubilaresse in dichtvorm en in een drietal coupletten gezongen op de maat van het Zeeuwsche Volkslied, op verdienstelijke wijze in de herinnering terugge roepen. Dit deed ook de voorzitter der coöperatie, maar dat in prozavorm. Met deze mededeeling ver namen wij, dat de Coöperatie begon met 160 leden en een jaaromzet van ƒ43.000 en dat nu met 1500 leden die omzet gestegen is tot 284.000. Maar nog meer cijfers spraken ons van hetgeen de Coöperatie doet voor zijn leden. Door het ziekte- en het overlijdings- fonds is reeds 24.988 uitgekeerd tot en met het jaar 1924—'25. De voorzitter wekte de leden met kracht op, spe ciaal de artikelen met het merk HAKA te gebruiken, dat zijn die, welke afkomstig zijn van de Handels kamer te Rotterdam, en in de pauze werd iederen avond aan de bezoekers een kopje HAKA-thee aan geboden als een bewijs, dat die thee zich goed laat smaken. Het er bij aangeboden net verpakte biscuitje der firma Sluis uit Deventer was niet minder welkom. De 30-jarige heeft haar kroonjaar wel goed herdacht. 332 LANOE GORTSTRAAT I 332 - MIDDELBURG Foto Inrichting voor het afwerken voor Amateurs, Ver grootingen reproductis en verder alle voorkomende Fotowerkzaamheden Ook maken wij 6 Foto kaarten voor 1. DOOR GEHEEL ZEELAND TE ONTBIEDEN In Vlissingen hebben destijds veel brouwerijen be staan. In den loop der jaren is dit aantal echter successievelijk verminderd en telt men er tegenwoor dig slechts één en wel de bierbrouwerij ,,de Meiboom". Deze werd in 1669 gesticht en eerst in 1898 geheel ver bouwd en gemoderniseerd, waarna men zich ging toe leggen op het vervaardigen van ondergistende, in- plaats van bovengistende bieren, zooals tot dien tijd gedaan. Bij de eerste methode was het bier voor de consumptie gereed binnen enkele dagen, terwijl bij de tegenwoordige men een tijdverschil heeft tusschen brouwen en voor gebruik gereed van 2 a 3 maanden. Door dit langer in de kelders laten liggen van het bier heeft men ijsmachines noodig om gist en lager- kelders te koelen om het voor bederf te weren, zoodat tot aanschaffing hiervan ook moest worden over gegaan. Na 1898 en nu zijn als te begrijpen nog heel wat veranderingen aangebracht en verbeteringen inge voerd, ook al wegens het toenemend debiet. Zoo moesten 2 grootere S. O. ijsmachines worden aange schaft, die per etmaal ruim 10.000 K.G. kunnen pro- duceeren; gist en lagerkelders moesten bijgebouwd worden, terwijl in 1922 een nieuw brouwhuis gebouwd werd, dat geheel volgens de eischen des tijds werd ingericht. Gerust kan dan ook gezegd worden, dat ,,de Meiboom" met haar tijd is mede gegaan en valt het dan ook niet te verwonderen, dat haar debiet met elk jaar toeneemt,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 7