Belangrijke Zeeuwsche Industriën. N.V. Stoomwasscherij „De Zon" te Goes. 12 ONS ZEELAND ze de vremde man mè stilletjes mosten laeten doen, want ie sliep noe lekker en zou wè gauw bie z'n posi tieven kommen. En ie zou 's aevens nog wel terug kommen. Drie uren lank zatten Merien en Sanne stille bie mekaeren, noe en dan is nae de groene bestiegerdienen loerende, wir achter een luud aesem-aelen bewees dat de man rustig sliep. Teen, nae die drie uren, schoven de bestiegerdienen open en 'en slaeperig gezicht kwam nï buuten kieken. Merien en Sanne keken onbewegelik toe. De vremde vreef z'n oagen 'es uut, keek nog 'es rond en zei toen 'eel verwonderd: Where am I?" W-w-wat zegt meneer?" stamelde Sanne, die 'n bitje van de schrik bekommen was, „me kunnen meneer nie verstaen." De vreemde man keek nog a verwonderder, veroal teen ie de kleeren zag die de dokter en de velle- wachter 'em an etrokken oan, en 'en stortvloed van lengelsch maekte, dat Merien en Sanne mie open mond zatten. „Meneer is zeker 'en Iengelsman?" vroeg den erder, toen juust de dokter wee binnenkwam. Het kleine durpdoktertje kon 'n mondjevol lengelsch en ie kon dan uut 't verhael begriepen, dat de drenke- lieng 'n Iengelsman was. die glad van Schouwen was kommen zwemmen, mae die onderweg zó duuzelig en zó beroerd eworren was, dat 'et gin aêrtje eschollen oa, of ie was verdronken. Toen vertelde 'm de dokter, dat Merien en den erder z'n gezicht glom van blieschap en z'n ond em ered oan en dat ie ier op Zuud-Beveland was, En je kon zien op de man z'n gezicht, dat 'en d'r van ontroerd was en ie zei wat, mè 'en brokke kwam in z'n kele en ie zakte snikkend achterover op 't bed. En Merien smaekte 't genoegen van een mensch ered te aên noe pas goed en ie most telkens mie z'n neus doek in z'n oagen vrieven. Nog 'n dag was de Iengelsman in 't kleine erders- uusje ebleven en toen was ie d'r vandeur egaen, pra tend in zien taele, dat ze d'r niks van verstoengen, mè Sanne en Merien oan 'em mè vriendelik toe elachen en nog wè drie keer achteran ezwaaid. En 'en week naedien was er 'en postwissel ekommen van Lord So and So en 'en briefje was d'r bie dat de 200 pond, die d'r op stoengen, voe den edelmoedigen redder waeren. En ok stoeng d'r nog, da de rieke Lord, want dat was de drenkelienk, Moor wou koapen voe 'k weet niet oe vee, mè di waeren Merien en Sanne het over eens: „Moor was van ulder en de keunik zelf kon 'em nog nie kriegen." En a laeter Merien dan wee an den diek zat en Moor lag nessen de perreplu, dan docht ie nog es terug an den goeien Iengelsman en dan zei ie aoltied tegen den ond: „Moor, Moor, ze willen olie schatten van de wereld voe joe geven, mae di geven me je nog nie voe, wel? De baas oort bie Moor en Moor bie den baas. En al was die Iengelsman een beste man, di jie 't vee beter zou aên as bie mien en Sanne, je bluuf bie ons, is 't nie waer, Moor?" En Moor spitste z'n mooie oaren en ie keek even d'n ouwen erder an of ie zeggen wou: „Ikke wel, baas!" FERDI. Onder de waarlijk goede wasscherijen, d. w.z. onder die wasscherijen, die zich als hoofddoel hebben gesteld prima werk te leveren tegen billijken prijs, mag zon der eenigen twijfel gerangschikt worden de Stoom wasscherij „de Zon" te Goes. Deze wasscherij, die in 1912 werd opgericht, kwam op 1 Juli 1916 onder leiding van haren tegenwoordigen Directeur, den Heer G. Geysen, die zijn bedrijf in korte spanne tijds tot een flinke hoogte wist op te voeren. Intusschen zal hier ook de verwantschap, die er bestaat tusschen deze wasscherij en de zoo gunstig bekend staande wasscherij ,,de Zoom" der Firma P. J. Asselbergs te Bergen-op-Zoom, er het hare wel toe hebben bijgedragen om te komen tot dat groote succes waarop „de Zon" op den dag van heden mag bogen. En vergeten wij ook niet, dat „de Zon" tijdens de oorlogsjaren steeds in de bizonder gelukkige omstan digheid heeft mogen verkeeren, dat zij haar uitnemend waschproces niet behoefde te wijzigen, hetgeen als van zelf moest spreken uit elke wasch door haar afgeleverd en wat dan ook bij velen een zeer aangenamen en blij- venden indruk teweeg heeft gebracht. „Men heeft mij wel eens gevraagd," aldus de Heer Geysen, „waarom ik toch zoo weinig adverteerde, en waarom ik, meer in 't algemeen gesproken, zoo weinig gebruik maakte van reclame. En ik kan daar alleen op antwoorden, dat ik meen, dat de allerbeste reclame, die een zaak maken kan, gelegen is in de aflevering van een prima product, en ons werk mag gezien worden," „De Zon" heeft hare cliënten niet alleen in Goes en tallooze omliggende plaatsen in Zeeland, maar ook het grootste gedeelte harer cliëntèle, dat zich metter woon in andere provincies van ons land ging vestigen, bleef „de Zon" trouw. Momenteel verzendt „de Zon" dan ook geregeld naar verschillende plaatsen buiten hare provincie, zoo als Utrecht, Amsterdam, Roosendaal, Breda, Ooster hout enz. en breidt zich het aantal harer cliënten met den dag uit. De hierbij gereproduceerde foto's geven eenig denk beeld van de Goesche wasscherij, die ook op de dit jaar te houden ,,Nijtengo"-tentoonstelling, 1926 Juni,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 12