Voor de Zeeuwsche Vereenigingen ONS ZEELAND 13 met een stand voor den dag zal komen, daar nog te veel dames niet voldoende weten, wat ,,de Zon" voor haar kan doen. ,,De Zon" is daarenboven voor iedereen, die belang stelt in de behandeling van haar wasch, ten allen tijde te bezichtigen. Friezen, Groningers en Zeeuwen te Haarlem. Als vervolg op mijn mededeelingen in ,,Ons Zee land" no. 13, kan ik nader berichten, dat in de ge houden gecombineerde bestuuisvergadering op 3 Mei van bovenbedoelde provinciale vereenigingen, besloten is o. a. tot het geven van een gemeenschappelijken feestavond in de maand October 1926 in den Grooten Schouwburg te Haarlem. Op dezen avond zal door elke provinciale vereeni- ging een klein tooneelwerk worden gegeven in taal en kleederdracht van zijn provincie. Men krijgt dus een buitengewone avond, die alleen toegankelijk zal zijn voor de leden dier vereenigingen; dus geen introductie kan worden toegestaan. Zij, die daarvan willen profiteeren, moeten donateur of lid zijn van één der bedoelde vereenigingen. De vooibereiding tot dezen ,,grootschen" avond, be rust bij de gekozen Commissie uit de besturen, terwijl ondergeteekende belast is met het Secretariaat, en hij dus bereid is inlichtingen te verstrekken. Bijzonderheden komen in de volgende nummers van ,,Ons Zeeland". M. P. CORNELISSE, Coltermanstr. 14 rood (bij het Kenaupark) HAARLEM. Zeelandia Amsterdam. Zoo hebben leden en donateurs(trices) dan weder op Donderdag 29 April j.l, het feit mogen herdenken, dat het 4 jaar geleden was, dat onze vereeniging werd opgericht. Aan den oproep hiertoe was door velen voldaan, al was dan ook het aantal aanwezigen niet zooals wel verwacht was, doch vele omstandigheden in aanmerking genomen, was de opkomst bevredigend te noemen. Het eerste nummer van het programma van dezen avond was de uitvoering onzer bekende Zeelandia-Marsch. Een bizonder aangename verrassing was het, dat de „Ajax Band" de muzikale leiding had, en zich daarvan uitmuntend heeft gekweten. Ons geliefd Zeeuwsch Volkslied werd als altijd, ook nu uit volle borst gezongen en het stemt tot tevredenheid, dat onze donateurs, die geen Zeeuwen zijn, in dat opzicht voor de Zeeuwen niet onder doen. Alsnu was het woord aan onzen Voorzitter tot het hou den zijner feestrede. Feitelijk is het overbodig daarover iets te zeggen, want ieder weet bij ervaring, dat een der gelijke rede aan den heer W. J. Nobels best is toever trouwd. Pittig, geestig, raak, maar daarom toch niet kwet send, ziedaar de manier waarop hij veel memoreert, om ten slotte te eindigen met een opwekking tot het groot maken van Zeelandia. Evenwel wensch ik toch uit die rede te doen uitkomen het eigenaardige, dat juist op onzen feestdag gansch ons vaderland vervuld was met eerbied en dankbaarheid voor onzen onsterfelijken de Ruijter, en waar wij Zeeuwen trots zijn op alles wat groot en edel is en op Zeeuwschen bodem zijn oorsprong vond of vindt, is het begrijpelijk, dat de hulde aan de Ruijter gebracht, weerklank vond in aller harten. Bij wijze van eerbiedige hulde verhieven allen zich van hunne zitplaatsen, en werd gedurende eenige minuten een plechtige stilte in de zaal bewaard. ,,Boem-Boem", een dramatische voordracht door den heer J. C. Osseman, werd met aandacht aangehoord. De bescheiden heer N. N., met zijn cabaret-liederen, genoot één doorloopend, wél verdiend succes. Een har telijk woord van dank is hier zeker op zijn plaats. Een heerlijke verrassing was het optreden van mevrouw de Haan-Boer en den heer Danckaerts in Zeeuwsche klee derdracht, die in revue lieten passeeren veel wat betrek king heeft op ons vereenigingsleven en aan enkele be stuursleden wei-verdiende hulde brachten. Een verdere verrassing was het optreden van vier jonge dames in Walchersch costuum, die op een lieve en aan gename wijze den lof zongen van Zeeland en al wat Zeeuwsch is. Onzen geachten Voorzitter werd een prachtige mand met bloemen aangeboden, welke hij zichtbaar bewogen met hartelijke dankzegging aanvaardde. Alvorens de pauze te beginnen, werd nog van achter de schermen een grootsche hulde uitgesproken met betrek king tot leven en daden van onzen de Ruijter, die onder ademlooze stilte werd aangehoord, maar toen het achter doek omhoog ging en de grootste zeeheld aanschouwelijk voor ons stond, geflankeerd door de vier jonge schoonen, brak er een onbedaarlijk applaus los en moest meermalen worden gehaald. Na de pauze verscheen onze onder-afdeeling „Luctor et Emergo" ten tooneele en voerde op ,,De Man met Zeven Vrouwen", een klucht in één bedrijf, waarin medewerkten 7 dames en 3 heeren. De inhoud, rijk aan misverstand, gaf gedurig aanleiding tot gul en hartelijk lachen en alle medewerkenden hebben gewedijverd met hunne capaciteiten op tooneelgebied, om weer te geven wat de schrijver van het stukje bedoelde. Door alles heen bemerkten wij de degelijke leiding van onzen regisseur, den heer J. C. Osseman. Regie en mede spelenden, hartelijk dank! Het laatste wat het programma vermeldde, was de slui tingsrede van den Voorzitter. Deze eindigde met de op wekking tot toetreden aan de niet-ieden tot ons „Zee landia". Van de gelegenheid tor dansen, waarvan de leiding be rustte bij den Voorzitter, werd tot het einde toe een druk en dankbaar gebruik gemaakt. Met erkentelijkheid zij nog vermeld, dat onze zuster verenigingen uit Haarlem en Den Haag eenige afgevaar digden hadden gezonden. Hun aanwezigheid getuigt van een toename in saamhoorigheidsgevoel. Zij waren ons hartelijk welkom! Hebben wij reeds een woord van dank gebracht in den aanvang dezes aan de „Ajax Band", dan willen wij dit nog wel eens herhalen, maar wij wenschen onzen nadruk te leggen op een hartelijke dankbetuiging voor het vele en het goede in medewerking, wat wij te danken hebben aan onzen heer en vriend W. D. A. Belmer. Vriend Belmer, hartelijk dank. Wij stellen uwe mede werking op hoogen prijs.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 13