De Revue van de week In Memoriam. Uitreiking van het Mobilisatiekruis te Goes ONS ZEELAND Door het overlijden van den WelEerw. Heer Ds. H. Jonker verliest de hoofdstad onzer provincie een dier stillen in den lande, bij vóór- en tegenstander geacht om zijn beminnelijkheid van karakter, nochtans iemand van sterken wil en met den moed eener krachtige over tuiging strevende naar wat hem recht scheen. Zijn nagedachtenis zal ongetwijfeld bij velen als een aan gename voortleven. Vrijdag 30 April was voor geheel Zuid-Beveland en vooral voor Goes een belangrijke dag. Aan 850 oud-gemobiliseerden zou het bekende herinneringskruis worden uitgereikt, en het voor de uitreiking gevormde comité „Mobilisatiekruis Zuid-Beveland", had zich voor dezen dag de overkomst verzekerd van de generaals Snijders en Van ïerwisga en den heer Duymaer van Twist. Deze gasten zouden om 11.54 te Goes aan komen, doch door een misverstand arriveerden zij pas te half twee op het station, waar zij door het comité werden verwelkomd. Voorafgegaan door een eerewacht van motorrijders, die zich bij de aankomst van den trein voor het station hadden opgesteld, werd in particuliere auto's naar het stadhuis gereden, waar een receptie door B. en W. plaats vond. In een korte welkomstspeech wees de burgemeester, de heer G. Hajenius, op de beteekenis van dezen dag, die de saamhoorigheid tusschen de gedecoreerden grooter zal maken. Dit is de reden dat de gemeente gaarne haar steun aan het welslagen van dezen dag heeft gegeven. 3 Spr. stelde het zeer op prijs, dat Generaal Snijders door het persoonlijk uitreiken van de kruisen, van zijn belangstelling in deze plechtigheid heeft willen blijk- geven, heette de heeren van harte welkom en eindigde met den wensch uit te spreken, dat het comité met voldoening op de resultaten van dezen dag zal mogen terugzien. Daarna nam Generaal Snijders het woord, om een woord van dank te brengen aan het gemeentebestuur voor zijn medewerking aan een dag, die uit nationaal oogpunt van groote beteekenis is. Spr. legde den na druk op zijn verwantschap met en zijn sympathie voor de Zeeuwen en zijn belangstelling voor een provincie die gedurende de mobilisatie-jaren een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Generaal Van Terwisga kon zich bij de woorden van den vorigen spr. ten volle aansluiten. Na het ronddienen van eenige ververschingen, bracht de Voorzitter van het Comité, de heer P. C. Labrijn, een woord van dank aan het gemeentebestuur, dat hier de gevoelens van de burgerij vertolkt. Vervolgens werd naar het terrein gereden, waarop de plechtigheid zou plaats hebben en waar inmiddels de muziekgezelschappen waren gearriveerd. Op het met vlaggen versierde terrein was voor de uitreiking slechts een matige belangstelling. Het eerst werd gesproken door den Voorzitter van het Comité, die een hoera op de Koningin instelde. Het standpunt van het Comité aldus spr. is, dat men in 1914 onherroepelijk in den oorlog betrokken zou zijn geweest, wanneer Holland geen paraat leger had bezeten. Spr. wees op de waarde van het kruis, vooral nu dit door den oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, Generaal Snijders, wordt uitgereikt. In een lange rede, welke wij hier beknopt weergeven, wees Generaal Snijders op den vredelievenden geest van het Nederlandsche volk, dat afkeerig is van on recht en geweld. Dat in 1914 velen te wapen werden geroepen, lag hierin, dat de mobilisatie onzer weer macht vredesweik was. Er werd door regeering en vclk alleen naar gestreefd om buiten den oorlog te blijven. Aan dit streven hebben 400.000 Nederlandsche mannen, behoorende tot land- en zeemacht, hun krach ten gegeven en een moeilijk werk tot een gelukkig einde gebracht. Groote offers zijn daarbij gebracht. Spr. bracht een woord van hulde aan de nagedachtenis der gevallenen voor hun vaderlandsliefde en offer vaardigheid. Zij brachten een ernstig offer aan de gemeenschap. Het mobilisatiekruis is bestemd om de gedachte aan een grooten tijd levendig te houden. Het Comité Zuid- Beveland heeft besloten u dit kruis aan te bieden, daar mede willende geven een openlijke erkenning van de diensten door hen aan het volk bewezen. Ik heb mij persoonlijk voor de uitreiking daarvan beschikbaar ge- Vervolg op bladz. 5

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3