ONS ZEELAND De Lange Kerkstraat te Goes. De Nijverheids=Tentoonstelling te Middelburg. 6 Gaarne voldoe ik aan het verzoek der redactie, een enkel woordje te schrijven bij de photo der versierde Lange Kerkstraat, want de Buurtvereeniging, die de bewoners dier straat en van de Klokstraat vereenigt en sinds 1923 heet „Oranje-Buurtvereeniging Lange Kerkstraat en Klokstraat", is er eene, die zich sedert een lange reeks van jaren verheugt in groote belang stelling en mooie onderlinge samenwerking. Op 13 Oc tober 1897 werd zij opgericht, om tot een versiering van de hoofdwinkelstraat te Goes te komen ter gelegen heid van de Kroningsfeesten in 1898. De eerste notulen vermelden de namen van de heeren J. Donner, Mr. H. D. de Witt Hamer en J. de Hoogh als hoofdbestuurs leden. Vele malen is daarna het 9-tallig bestuur van leden veranderd, doch steeds bleef de naam van den heer J. Donner als voorzitter bovenaan staan. En nog als het geldt de liefde voor H. M. de Koningin te ver tolken en niet minder voor de andere leden van het Vorstenhuis, de heer Donner zal de eerste zijn, die hunne namen noemt en de vergaderende leden het Wilhelmus laat zingen. De Lange Kerkstraat en de Klokstraat, die er sinds 1923 officieel bij behoort, hoe wel de oude notulen menigmaal den naam van wijlen den heer J. A. van Heel noemen, zijn voorbeelden van straten, waar wel veel concurrenten wonen, maar die bij nationale feesten zoo mooi eendrachtig weten samen, te werken om de algemeene belangstelling op haar straten te vestigen en de eer der middenstanders weten hoog te houden. De tijden voor de Lange Kerkstraat in het bijzonder worden moeilijk. De Lange Vorststraaf. begint haar stevige concurrentie aan te doen; in 1923 behaalde deze zelfs al den eersten prijs voor de straat versiering. De hoofd-winkelstraat wordt met de nauwe Klokstraat voor het moderne verkeer te smal; het Ge meentebestuur dreigt in het vervolg de straatversiering niet meer toe te staan; het verkeer slechts in één rich ting er door te leiden. De jaren van gemoedelijkheid, rust en vertrouwen maken plaats voor die van een jachtig, wantrouwend en eenzelvig zakenleven Maar zoo lang ,,de oude heer Donner" voorzitter blijft, zal de buurtvereeniging de stormen van tweedracht en ver- nuchtering wel trotseeren en blijven de oude gezellige buurtvereeniging, waarvan ik nu reeds enkele jaren met zooveel genoegen het secretariaat waarneem. Mo gen de jongere leden de traditie van vroeger (het ver sieren onder het genot van de fijne tulbanten-snoepe- rijen, en andere speciaal Zeeuwsche lekkernijen) even getrouw blijven voortzetten en opnieuw den ouden naam der buurtvereeniging „Eenheid kweekt genoe gen" in eere doen herleven. J. J. DE BRUYNE. Vlissingen en de Kunst. Er is een tijd geweest, dat Vlissingen op het gebied der hedendaagsche kunst weinig van zich deed hooren, maar dit is gelukkig veranderd, toen enkele onder nemende en kunstminnende ingezetenen onder leiding van den burgemeester kwamen tot de stichting van den Kunstkring „Het Zuiden". Deze houdt sedert enkele jaren in de zomermaanden in het gemeentelijk bad paviljoen een permanente tentoonstelling van werken van hedendaagsche meesters en de inwoners van Vlissingen en niet minder de, gelukkig de laatste jaren weer in aantal toenemende, bezoekers van de bad plaats, zijn in de gelegenheid kennis te maken met veel moois op 't gebied der beeldende kunsten. Verleden week Zaterdag hield deze Kunstkring, waaraan ook personen uit andere plaatsen op Wal cheren hun medewerking verleenen, zijn jaarvergade ring op het stadhuis en werd daar vernomen, dat verleden jaar de inzenders te zamen voor 628. hebben verkocht, wat in dezen tijd van malaise voor de kunst, nog wel mag worden genoemd. De beide heeren, die veel van hun tijd aan het inrichten der tentoonstelling geven, de heeren Jacobs en Frelier, zijn nu weer druk in de weer voor de peimanente tentoonstelling voer het seizoen 1926, welke op Zaterdag 15 Mei officieel zal worden ge opend. De Kunstkring besloot n.l. indertijd in samenwer king met zuster-vereenigingen te Maastricht en te 's Hertcgenbcsch, dat ieder op beurt een 3-jaarlijk- sche tentoonstelling van wei ken uit de drie zuidelijke provincies van Nederland zou organiseeren. Vlissingen is dit jaar weer aan de beurt en het bestuur zal alles doen om de tentoonstelling te doeft slagen. Wij hopen, dat velen uit de naaste omgeving, die bij een bezoek aan den Boulevard er zich toe bepalen even te kijken wat er op het bord aan het Paviljoen staat, nu eens gaan kijken. Zij zullen er zeker bij winnen. In ons nummer van 24 April kondigden wij in het kort drie tentoonstellingen aan, die in dit jaar te Middelburg worden gehouden en als dit nummer ver schijnt, zal de eerste dezer drie geopend zijn. Wij bedoelde de Vierde Tentoonstelling van Handel en Nijverheid, die, dank zij het doorzettingsvermogen der comité-leden, ook nu weer is kunnen doorgaan. De voorzaal, de kleine zaal en de groote zaal om vatten een aantal groote en ook enkele kleinere stands van firma's, die op keurige en pakkende wijze hun fabrikaten en artikelen onder de aandacht der bezoe kers brengen. Wij willen deze week nog niet in bij zonderheden treden, verwachtende dat daarvoor wel licht volgende week aanleiding bestaat. Thans willen wij slechts enkele branches noemen, die vertegenwoordigd zijn en dan allereerst de levens middelen, als: biscuits, koek, wijn, likeuren, jams, enz.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6