Hoeden van Raffia. Hotel „VALKHOF" Nijmegen, Telefoon 2422 Café-Restaurant Ruime Reant gelegen Kamers. Electrisch licht Badkamers Vergaderzaal Twee Biljarts Vraagt Prospectus! W. LENTING Nuttige wenken voor den schoonmaak. 10 ONS ZEELAND Samen hebben we gewandeld, alle lieve oude plek jes opgezocht. Veel heeft ze weliswaar veranderd ge vonden: bocmen waren omgehakt, huizen, waar eens vrienden woonden, verbouwd, nieuwe woningen ver rezen, daar waar wij eenmaal veldbloemen plukten. maar toch moest zij erkennen, dat de grondtoon de zelfde gebleven was. ,,Er is iets ik weet niet wat precies. ik kan het niet onder woorden brengen wat me, ook al zie ik alles niet meer, zooals het vroeger was, onder den ban van het verleden brengt", klonk het naast me. Op een welbekend geliefkoosd plekje zetten we ons neer. Even nog was er de weemoed van het ver vliegen en verdwijnen der tijden en het missen van zoovelen, die vroeger met ons waren en nu zijn heen gegaan. Peinzend luisterden we naar het ruischen der hoo rnen en langzaam kwamen ze tot ons: de herinnerin gen, meest zonnige en blijde. de droevige zijn ver vlogen, als schaduwen. En nu bespeuren we eerst, hoe krachtig de eerste indrukken van ons leven geweest zijn, hoezeer de omlijsting der natuur er toe heeft bij gedragen om die indrukken blijvend te doen zijn, hoe ongerept al die jaren het beeld van Zeeland is ge bleven, zóó als we dat in onze kinderjaren zagen. In wondere dankbaarheid beseffen we, dat de indruk van het nieuwe geen afbreuk doet aan het oude. Binnen in ons is alles bewaard gebleven en stil, één voor één, laten we alle lieve herinneringen aan ons geestesoog voorbij gaan. Toen enkele dagen later mijn vriendin, mij nogmaals per brief verzekerde, dat het weerzien van haar oude land haar ,,zoo echt goed" gedaan had, zegende ook ik het uur van herinnering, dat ons een trilling had doen gevoelen van den wiekslag der oneindigheid. L. B. M. Met de in vele kleuren verkrijgbare Raffia kan men met een beetje handigheid zelf gemakkelijk een aller aardigst hoedje maken. Men neemt b.v. een bol van gaas, en eenige bossen raffia in frissche kleuren com binaties b.v. paars, groen en oranje (of blauw, groen en rood)Men begint dan den bol in 4 vakken te ver- deelen door een oranje raffiadraad, dwars over den bol van voor naar achter en een dito van links naar rechts vast te leggen, aan de kanten en in het midden even door het gaas heen stekend. Daarna begint men de nu verkregen vakken op te vullen. Men gaat met een naald, waarin een groene draad, van de eene oranje draad naar de andere, steekt de naald door het gaas naar binnen en haalt den draad even hooger, langs dezelfde oranje draad weer naar buiten; daarna gaat men terug naar de eerste oranjedraad, zoodat de 2e groene draad tegen den eersten aansluit en zoo Clublocaal der Zeeuwsche Vereeniging Nijmegen voort, tot het geheele vak groen is. Daarna werkt men met paarse raffia hierop willekeurige, zelf bedachte figuren, steeds door het gaas heen stekend, zóó dat de groene draden meteen op hun plaats vast gehecht worden. Men kan b.v. blokken van plm. 2 c.M. krijgen, door met paars op en neer te gaan, vanaf de onder rand, 2 c.M. over de groene raffia, juist er naast, op dezelfde manier, totdat er 2 c.M. paars naast elkaar ligt. Daarna brengt men 2 c.M. boven den onderrand, de paarse draad door het gaas naar buiten, 2 c.M. over de groene raffia, dan 2 c.M. onder het gaas door enz., eenvoudig als het vlechten van een matje op de kleu terschool. Zijn op deze manier alle vakken opgevuld, dan werkt men meerdere oranje draden over de beide eerste heen en er vlak naast, en hecht alles boven op den bol goed vast. Nu wordt de rand gehaakt b.v. met een dubbelen draad, paars en groen, een stokje. Dit herhaalt men tot de rand breed genoeg is, iets losser of vaster hakend al naar men den rand verder van of dichter bij den bol wenscht. Voor de afwerking haakt men den rand om met oranje en voert den bol met een dun zijden kapje. Wanneer men een opvouwbaar hoedje wil hebben, maakt men den bol zelf van reformgaas, door 4 stuk ken plm. in den vorm van driehoeken, waarvan de zijden echter niet recht doch even gebogen moeten zijn, aan elkaar te naaien. Men meet de groote dezer stuk ken het best aan een bestaanden hoed en past vooral dezen gaasbol even op vóór men met raffia gaat werken. Overigens komt het vrijwel op hetzelfde neer, men zorge echter de draden niet te strak aan te halen, daar deze slappe bol dan al spoedig zijn model zou verliezen. Men kan ook de „spandraden" (in het voor beeld de groene) reeds hier en daar door de stof heen steken, maar moet dan wel rekening houden met het te vormen figuur. Een aardig effect krijgt men ook door een hoedje geheel van donker paarse raffia te maken en daarna te bewerken met frotté zijde in dezelfde kleur, doch iets lichter. Vlekken op eiken meubelen laten zich het best ver wijderen, door krachtig wrijven met was en goed uit wrijven. Zoonoodig eerst met een kurk bewerken. Uit gepolitoerde meubelen verwijdert men vlekken door er een dunne zoutbrij op te leggen, na eenigen tijd weg te

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 10