Ti i ONS ZEELAND ifi Weekblad tot Bevordering van Zeeland's Belangen Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Eigen meening Voorlichting inzake Beroepskeuze. EERSTE JAARGANG No. 16 15 MEI 1926 Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pie- terstr. F 33, Middelburg. Telef. 150. Postrek. 74988. Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever te Middelburg, of tot den Heer G. Martius Jr., Tetterodestraat 44, Haarlem. Stukken, bestemd voor Redactie, te zenden aan den Uitgever, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Colter- mansstr. 14 rood, Haarlem. - Losse nummers a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs ƒ0.35 p. regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Tot de nieuwste modesnufjes, welke de tijdgeest in ons land, ons gewest niet uitgezonderd tracht ingang te doen vinden, mogen wel afzonderlijk vermeld worden, de z.g. Bureaux voor Beroepskeuze, welke als importartikel met pakkende propaganda de goê-ge- meente wordt aanbevolen. Het wil ons voorkomen, dat wij gerechtigd zijn daar over onze meening te doen kennen. Te meer, daar de vlag de lading niet dekt en het gevaar, dat onjuiste meeningen daarover post vatten, niet denkbeeldig is. Men wete, dat de korte aanduiding Bureau voor Beroepskeuze eigenlijk zou moeten uitgebreid worden tot: Bureau v. adviezen inzake Beroepskeuze". Allicht zou men meenen, dat men zich voor zijn kinderen slechts tot een dergelijk Bureau zou hebben te wen den, om te weten voor welk beroep men zijn zoon of dochter moet bestemmen. Zóó beslissend is het echter niet. Het Bureau geeft adviezen, slechts adviezen. Iedereen weet wel, dat men die van allen kant en van allerlei menschen ten allen tijde om niet kan ont vangen en ook, dat de waarde dier adviezen vrij pro blematisch kan zijn. Nu nog een advies van het Bureau er bij -één meer dus dan anders en vader of moeder, die ge zijt, de beslissing blijft toch aan U. V/elke waarde zóó n advies boven andere adviezen zou hebben, zullen we trachten in 't licht te stellen. Laat ons eerst eens nagaan, hoe het tot op dit oogen- blik met de beroepskeuze gesteld was. De tijd de goede oude tijd toen het als een axioma gold, dat de zoon den vader in diens zaak op volgde, is voorbij. In menig opzicht gelukkig voorbij. Vooreerst bleek dikwijls, dat de toepassing van dat be ginsel slechts ten gevolge had, dat de zoon met geringe liefde voor het vak zich er niet met de borst op toe legde en als vakman verre achterbleef bij zijn vader. Of, wat nog erger was, dat hij opzettelijk de zaak saboteerde, om later zijn eigen ambities te volgen. In den regel bleek evenwel dat gebruik nog niet zoo kwaad en schikte de zoon zich zonder tegenstand of onverschilligheid naar de patriarchale zede. En niet zelden prikkelde een zekere familietrots hem tot groote inspanning, zoodat hij de, zonder voorliefde aanvaarde, taak loffelijk volbracht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1