Weekrubriek Vreemdelingenverkeer. Autobusdienst Veere=Middelburg. ONS ZEELAND 3 den door ouders en opvoedersHet kind-zelf kennen ze niet en kunnen ze ook niet leeren kennen, omdat het zich niet d~et kennen aan vreemden. Wat hebben de leden van zulk een bureau nu ie stellen tegenover het feitenmateriaal, dat te hunner beschikking wordt gesteld? Hun kennis, hoofd voor hoofd, van hun eigen beroep. Met die kennis, welke op ervaring berust, kunnen ze veel goeds doen; maar ze zeilen toch in hoofdzaak op eens anders kompas. Ze zullen verstandig doen eigen meening over een beroep-in-questie minder te achten dan die van een lid, dat hetzelfde beroep uitoefent en beurtelings eens anders autoriteit te huldigen. Maar toch zullen ze telkens een beslissende stem uitbrengen. Ons dunkt, dat een onderwijzer zóó iets ook kan doen. Wij eischen voor de school het recht op, inzake beroepskeuze een beslissende stem te mogen uitbren gen. We gaan zelfs zóó ver, dat we, indien hier of daar in ons gewest een dergelijke Bureau zal worden opgericht of misschien reeds is opgericht, de waarde van zijn adviezen rechtstreeks afhankelijk te stellen van de mate, waarin aan de school medezeggenschap is of zal worden toegekend, een waardeering welke zich beweegt tusschen 10 en 0. Het zal kunnen geschieden, dat een Bureau de keuze van een bepaald beroep voorstaat, maar de ouders voor 't opvolgen van het advies geldelijken steun behoeven en de openbare middelen daarvoor mogen worden aan gesproken. Dan kan het Bureau uitstekend werken, mits. men gewaarborgd zij, dat deze steun geen verkapte bedeeling worde aan de politieke vriendjes van hem, die het Bureau in zijn geest weet te sturen. Dan wordt het een middel om politieke proselieten te fokken. Het laatste is geen denkbeeldig gevaar. Vooral daar, waar het Bureau weinig leden telt en een sterk poli tiek gekleurde persoonlijkheid de hoofdleiding heeft. Krachtig zal er tegen gewaakt moeten worden, dat 't Bureau komt onder kapitalistischen invloed of daar aan tegengestelde invloeden. Dan zou 't een gevaarlijk instrument worden inzake arbeidsbemiddeling, en de goede bedoeling, waarmee 't in 't leven is geroepen, jammerlijk in 't water vallen. Wij herhalen: een goede bedoeling. Niet minder, maar ook niet meer. Ter toelichting van deze uitspraak, vergunnen we ons met een vraag te eindigen en het antwoord den lezer over te laten. „Wanneer waar is, dat jongens en meisjes tenge volge van de optredende puberteit (na 't 15e jaar) in „vele gevallen geheel andere wezens worden (iedereen „bekend), welk doorslaand nut kan het dan hebben, „een Bureau voor Beroepskeuze als adviseerend „lichaam in 't leven te roepen, dat oordeelen zal „naar het geestelijk beeld, dat de kinderen vóór de „puberteit vertoonen?" Toen in ons vorig nummer het artikel over „Vreem delingenverkeer" verscheen, was het te laat tevens nog melding te maken van de jaarvergadering van de „Ver eeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren" te Middelburg, die Donderdag 6 Mei in het bureel der vereeniging werd gehouden. En toch is er alle aanleiding daarop thans nog even terug te komen, omdat uit het op die vergadering uitgebracht jaarverslag door de cijfers is komen vast te staan, dat het vreemdelingenbezoek aan Walcheren steeds toe blijft nemen. Door 1033 personen op 2735 bezoekers werd hun naam in het register ingeschreven, terwijl dit laatste getal in 1924 had bedragen 2597. Gelukkig blijkt tevens, dat ook vele landgenooten belang gaan stellen in Zeeland's tuin, want hun aantal was 1800, d. i. 100 meer dan in het jaar te voren. Een veel minder bemoedigend cijfer was echter dat van het aantal leden der vereeniging, namelijk slechts 360 of nog 2 minder dan in het verslag over 1824. Wij herhalen dan ook, wat verleden week in het bedoelde artikel werd geschreven aan het adres van de Middel- burgsche belanghebbenden, die nog geen lid der Ver eeniging zijn. „Wordt het dan terstond". Of is het geen eigenaardig verschijnsel, dat van de 8 op de vergade ring aanwezige bestuursleden er eigenlijk slechts 2 waren, die direct voordeel bij het vreemdelingenver keer hebben, terwijl de overige 6 daar feitelijk buiten staan. Des te meer moet hun groote ijver en toewij ding op prijs worden gesteld, maar zij hebben dan zeker ook ten volle recht op den financieelen steun van hen, die van hun werken op dit gebied de vruchten plukken. Bij het nalezen der ledenlijst zou men ver baasd staan welk een groot deel van de leden behoort tot de categorie der niet-belanghebbenden. De gemeenteraad van Veere heeft, stemmende in voltallige vergadering (7 leden) over een subsidie aanvrage, ten behoeve van den autobus-dienst Veere Middelburg v.v. ,door een toevallige omstandigheid een beslissing genomen, welke zeer te betreuren valt. Het raadslid Castel, broeder van den aanvrager, had zich van stemming te onthouden en de uitslag der stemming was 33. Daarmee was de aanvrage verworpen. Dat die verwerping te betreuren is, zullen velen met ons instemmen, die den loop van deze zaak volgden De Prov. Staten erkenden het nut van dezen autobus- dienst, en zegden een subsidie toe, mits ook de belang hebbenden een subsidie geven. De gemeente Wissen- kerke heeft ook reeds een subsidie van f 200 toegezegd. En toen in Maart in den Middelburgschen gemeen- Vervolg op bladz. 6

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3