i ONS ZEELAND EERSTE JAARGANG 22 MEI 1926 Weekblad tot Bevordering van Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Zeeland's Belangen Vereenigingen in Nederland Eigen meening Handelsonderwijs. «Q3S1 Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pie- terstr. F 33, Middelburg. Telef. 150. Postrek. 74988. Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever te Middelburg, of tot den Heer G, Martius Jr., Tetterodestraat 44, Haarlem. Stukken, bestemd voor Redactie, te zenden aan den Uitgever, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Colter- mansstr. 14 rood, Haarlem. - Losse nummers a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 p. regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Dezer dagen ontvingen we van deskundige zijde een schrijven, dat we als zijnde in 't belang van handel en bedrijf gaarne een plaats in onze kolommen verleenen. We laten hierbij den schrijver aan 't woord. Wie met zijn tijd meeleeft zal bemerken, dat dit onderwijs in den laatsten tijd telkens ter sprake komt, maar hij zal ook opgemerkt hebben, dat er zeer velen zijn, die niet juist weten wat het is, wat het bedoelt en voor wie het bestemd is. En dit zijn niet altijd de onwetenden, het gewone publiek, o neen, zelfs ontwikkelden, de adviseurs van het gewone publiek, weten het niet; de adviezen zijn dan ook verkeerd, en de op- en aanmerkingen raken kant noch wal. Hoe dit komt? Velen kennen den handel niet ver der dan den koopman op de markt, den leurder aan de deur; zij kennen Mercurius als den God der dieven en niet als den God der vernuftigen. Daarom be grijpen zij niet, dat men om handel te drijven kennis nocdig heeft; dat de handel veel meer omvat dan koopen en verkoopen; dat men economische verhou dingen kennen moet. Zij zien in handelsonderwijs les in boekhouden, en weten niet dat dit vak, hoe algemeen vormend ook, toch slechts een zeer klein terrein bestrijkt. Handels onderwijs is heel iets anders, het bedoelt de vorming van den geheelen mensch in de richting van het be drijfsleven, Allen, die straks er mee in aanraking zullen komen, moet het ontwikkeling geven; een ont wikkeling, die ontvankelijk maakt om de lessen der praktijk gemakkelijk te verstaan. Dit handelsonderwijs heeft naast het karakter van algemeene vorming een specifiek eigen karakter. Dat het dus zoo maar niet eens eventjes aan ander onderwijs kan worden aan gehaakt, of bij ander onderwijs onder dak gebracht, zal ieder die erïistig nadenkt, oogenblikkelijk moeten toegeven. Vooraanstaande personen in den handel hebben dit in den laatsten tijd voldoende aangetoond en dringen ernstig op afzonderlijk geregeld handelsonderwijs aan (adres K. v. K. Amsterdam, Haarlem en Amers foort), Voor zulk onderwijs moeten er zijn afzonder-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1