ONS ZEELAND Weekblad tot Bevordering van Zeeland's Belangen Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Eigen meening Conservatisme gewenscht. EERSTE JAARGANG No. 18 29 MEI 1926 ',T\ 'a- w" Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pie- terstr. F 33, Middelburg. Telef. 150. Postrek. 74988. Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever te Middelburg, of tot den Heer G, Martius Jr., Tetterodestraat 44, Haarlem. Stukken, bestemd voor Redactie, te zenden aan den Uitgever, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Colter- mansstr. 14 rood, Haarlem. - Losse nummers a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 p. regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Op gevaar af van velen onzer lezers met verwon dering de wenkbrauwen te zien optrekken, wagen wij het, een pleidooi af te steken voor conservatisme ofte wel behoudzucht. Waar ons blad zich strikt afzijdig houdt van alle politiek, daar kan ieder, van welke staatkundige begin selen ook, zonder bezwaar van onze meening kennis nemen. Ter zake. Conservatisme is een levensrichting, welke zich uit als: zin tot behouden, wat men als deugdelijk bezit aanmerkt. Dit bezit kan van verschillenden aard zijn. Een musicus, die blijft zweren bij de klassieken, die van een Wagner slechts noode iets wil hooren, maar zijn ooren hermetisch sluit voor al wat Mahler componeerde, geeft blijk van een conservatisme, dat minst genomen dom mag worden geheeten. Zulk een behoudzucht keuren we af. Men moet het schoone zoeken en trachten te waardeeren, ook als het zich aandient in ons nog niet bekende vormen. De Genestèt beweerde, dat poëzie overal te vinden is, en wij ge- looven, dat hij gelijk had. Een landbouwer blijft zich star verzetten tegen de aanwending van hulpmeststoffen of het gebruik van nieuwerwetsche landbouwmachines. Hij zweert bij 't braken om de zeven jaren en smaalt op alles, wat vooruitgang is op landbouwgebied. De zucht om te houden, wat men heeft, wat men als goed heeft leeren waardeeren, en in absoluten zin ook wel goed is, brengt er dien musicus, dien land bouwer toe, willens en wetens de ooren en oogen te sluiten voor ander schoon, voor betere methoden. Zulk conservatisme schromen we niet afkeurens waard te noemen. En toch conservatisme gewenscht Een jonge dame, wie natuur den fraaisten tooi eener vrouw ver leende, een rijkdom van schoone lokken, weigert niettegenstaande herhaalden en sterken aandrang van familie en vriendinnen haar haardos aan de mode te offeren en versmaadt het pagekopje. Dat is behoudzucht, conservatisme. Maar dat is een daad van behoudzucht, waarvoor we de jongedame in questie zouden willen omhelzen (met haar verlof en van moeder-de-vrouw)Hier eischt conservatisme een flinke dosis moed. Bravo, onbekende schoone! Een Zuid-Bevelandsche, Walchersche, of welke an-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1