ONS ZEELAND De nieuwe lijn AxeUMoerbeke. 4 Zaterdag 15 Mei j.l. is op plechtige wijze herdacht het in volle exploitatie brengen van bovengenoemde lijn der Zeeuwsch Vlaamsche Tram. Door den voor zitter van den 'Raad van Commissarissen, Z. Exc. Maurice Lippens, eere-gouverneur van Congo, daartoe uitgenoodigd, begaven zich te half elf per extra tram de Nederlandsche gasten Jhr. J. W. Quarles van Uf- ford, Commissaris der Koningin in Zeeland met de leden van Ged. Staten en hun griffier, den heer H. J. G. Hartman; waterstaatsautoriteiten, inspecteurs en commissarissen van spoor- en tramwegen, alsmede eenige burgemeesters uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Moerbeke in België. Bij het passeeren der Nederlandsch-Belgische grens werd het hooge gezelschap ontvangen met een gemengd Nederlandsch-Belgisch volkslied. Te 12.40 (Belg. tijd) arriveerde men te Moerbeke, waar het muziekcorps Kunst na Arbeid" het Ned. Volkslied deed hooren, welke beleefdheid door het Terneuzensche corps, dat den tocht medemaakte, werd beantwoord met de Brabanponne. Daar werden de Nederlandsche gasten verwelkomd door Z. Exc. den heer M. Lippens met een 20-tal Bel gische gasten, onder wie Graaf De Kerkchove de Den- terghem, gouverneur van Oost-Vlaanderen, de leden der Bestendige Deputatie Ronsem Rollier, Verwilghen, Van de Velde, Cooreman, Van de Watteyne, Inghels, griffier der provincie, Edg. Lippens, burgemeester van Moerbeke, en de schepenen Hanewijn en Duchesne, met den secretaris Peeters. Van de Soc. Nat. des Chemins de Fer Vicinaux waren tegenwoordig de Direc teur Caufriez, hoofdingenieurs Jacobs, Alexander en Belpaire, prov, chef Jacobs, Marien, directeur der sui kerfabriek te Moerbeke en Van Overbeeke, voorzitter der persvereeniging in Oost-Vlaanderen. Een talrijke menigte woonde deze ontvangst bij, ter wijl ook de vlaggen getuigden van de belangstelling der inwoners. Met de muziekgezelschappen voorop werd een stoet geformeerd, waarin de gasten volgden na den eere gouverneur Lippens, den gouverneur van Oost-Vlaan deren en den Commissaris der Koningin. En onder vroolijke muziek trok men dorpwaarts. Op weg naar het gemeentehuis viel nog een daad van piëteit te verrichten. Bij het gedenkteeken der ge vallen strijders werd halt gehouden, trad de algemeene directeur der Z. V. T. M. naar voren en legde een krans, versierd met strik in Nederlandsche en Belgische kleuren met opschrift: „De Z. V. T. M. brengt een groet aan de dappere strijders die vielen voor hun vaderland". Enkele tonen van het Belgische muziek korps gaven stemming aan deze sympathiebetuiging. In het stadhuis werd het gezelschap ontvangen door burgemeester Edg. Lippens met de schepenen en den secretaris. De burgemeester (de broer van den heer Maurice Lippens) hoopte van de opening van deze tramlijn een verbetering van de bestaande vriendschapsbanden die vergemakkelijkt worden door de gemeenschappelijke taal. De wegens haar nijverheidsinrichtingen bloeiende gemeente Moerbeke zal in de tramlijn een nieuwen uitweg vinden naar de vruchtbare streken van Z. Vlaan deren, voor welke streek, door de Schelde gescheiden van het overig Nederland, deze verbinding een heil zame werking zal hebben op economisch gebied. In het bijzonder stelde de spr. in het licht, dat deze lijn is aangelegd in het begin van den oorlog, dus onder de meest ongunstige omstandigheden. De eerewijn werd rondgediend, en de spr. eindigde met een heildronk op de beide bevriende landen, op Koningin Wilhelmina en Koning Albert. De vice-voorzitter van de trammaatschappij, de heer P. F. Fruijtier, bracht namens de maatschappij dank aan het gemeentebestuur. Vervo^ens voerde de Commissaris der Koningin het woord, die den nadruk legde op de groote beteekenis van de nieuwe lijn voor Zeeuwsch Vlaanderen en 't land van Moerbeke als middel om de vriendschappe lijke betrekkingen op zoo mogelijk nog hechter grond slag te bestendigen. Namens het provinciaal bestuur van Zeeland dankte hij allen, die aan de totstandkoming dezer lijn op eeni- gerlei wij zee hadden medegewerkt; daarbij den wensch uitdrukkende, dat het deze Nederlandsche maatschappij moge gegeven zijn in rijke mate bij te dragen tot de voorspoed van Zeeuwsch Vlaanderen en de Belgische provincie, waartoe zij haar werkzaamheid heeft uit gebreid. Aan de daarop volgende lunch, welke in het kasteel van mevrouw de Douarière Lippens De Kerkhove de Denterghem den gasten werd aangeboden, werden eveneens hartelijke toespraken gewisseld en werd mededeeling gedaan van de benoeming door Koning Albert van den heer Fruijtier tot Officier der Orde van de Kroon en van den heer Wind van Merkestein, algemeen bestuurder, tot ridder in dezelfde orde. In de dankrede, welke namens de aanwezige Neder landers door den Commissaris der Koningin werd uit gesproken en welke in denzelfden blijden toonaard ge stemd was als die van den eersten spreker, den Gou verneur van Oost-Vlaanderen, graaf Kerckhovec de Denterghem, deed de Commissaris nog mededeeling van de benoeming van den President-Commissaris, den heer Maurice Lippens, tot Groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dat bij deze toespraken de gebruikelijke heildronken op de Belgische en Nederlandsche souvereinen niet vergeten werden, behoeft wel niet nader te worden vermeld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4