Echte Zeeuwsche Boterbabbelaars J. B. DIESCH' Boekbespreking LANGE BURG C 10 MIDDELBURG Bestellingen boven f 2.50 franco Voor de Zeeuwsche Vereenigingen ONS ZEELAND 9 sterns, en onder deze weer in de eerste plaats die van de groote stern, vormen een gezochte lekkernij. Of schoon meeuwen en sterns bij de wet beschermde vogels zijn. en dus de eieren in 't algemeen niet ge raapt mogen worden, kunnen belanghebbenden op aan vrage van den Commissaris der Koningin in Zeeland, vergunning krijgen, de eieren te rapen tot een vastge- stelden datum, d.i. 15 Juni. Deze belanghebbenden zijn de pachters der inlagen, die hier een drieledig bedrijf uitoefenen: Het gras van de omringende dijken maakt hen tot veehouders, de paling in de plassen leidt vanzelf tot het visschersbedrijf en in broedseizoen der vogels zijn ze vogelaars. Het rapen der eieren geschiedt met veel overleg, daar de pachter, die zijn belang begrijpt, niet alles wegnemen mag. Hij moet het volgend voorjaar weer vogels hebben, als het kan nog meer dan het vorige. Het fokken van jonge vogels, het waken voor kleiner worden zijner hillen, het zoo mogelijk vergrooten van deze, zijn zaken, die zijn voortdurende aandacht vragen. De exploitatie van de vogelhillen is een werk van nauwgezette studie, dat slechts een enkele goed verstaat, 't Is een interessant bedrijf: 't gaat er op lijken of de vogels van de vrije zee tot halve huis dieren worden. Het gaat werkelijk niet aan het vogelleven en het vogelbedrijf op de hillen hier in den breede te be spreken. De toerist of vacantieman, die van Zierikzee naar Haamstede trekt en zijn weg langs Schouwen zuiddijk neemt, moge hierin de aanknoopingspunten vinden voor een nadere kennismaking. Is hij meer be langstellend en verlangend nadere bijzonderheden te vernemen, dan mogen we hem verwijzen naar een kortgeleden verscheren werkje over de vogels in de inlagen, geschreven door ondergeteekende en uitge geven bij W. L. G. Brusse's Uitgevers Mij. te Rot terdam. De titel is: Vogel-Idyllen, Ranke Wieken. Binnen enkele weken zal een tweede deeltje verschij nen: Vogel-Idyllen, Trouwe Wachters, hetwelk de vogels van de duinen en lage weiden nader behan delen zal. Noordgouwe. J. VIJVERBERG. Voor ons ligt een brochure, getiteld: Kantteekenin- gen op het Verdrag met België, door Mr. E. Fokker, uitgave M. Nijhoff, 's-Gravenhage 1926. Een geschrift alzoo van een rasechten Zeeuw over een materie, welke weliswaar ons geheele vaderland, maar ten eerste en ten zeerste Zeelands belangen raakt. De geleerde schrijver behandelt erin, le. het Ver drag zelve en onderwerpt daarna de Toelichtende fvlemorie aan een scherpe critiek. Deze critiek is hier en daar verre van malsch en in 't bijzonder de vage bewoordingen (even zoovele mogelijkheden openlatend voor conflicten en wrijving) worden duidelijk in 't licht gesteld. Vooral daar, waar Nederlands souvereiniteit dreigt in 't gedrang te komen, is de schrijver van een duidelijkheid, welke eiken Nederlander de oogen openen moet. De heer Fokker verdient ongetwijfeld den dank van eiken weldenkende, voor zijn degelijken arbeid; een arbeid, die geen ander doel heeft dan te voorkomen dat Nederland het slachtoffer worde van geslepen diplomatie. De brochure zij ieder ter lezing aanbevolen. Een geesteskind van geheel anderen aard werd ons toegezonden vanwege de Algem. Nederl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, een gids voor Zeeland, met den titel: EnglandContinent via Folkestone Flushing. Naast een menigte illustraties naar photografische opnamen en fraaie etsen, biedt dit boekje den lezer een keurige, gloedvolle beschrijving van Zeelands schoon, afgewisseld met interessante mededeelingen over wetenswaardigheden op ethnografisch, historisch en waterbouwkundig gebied. Met het oog op de bedoeling, welke bij de samen stelling heeft voorgezeten, is de tekst in 't Engelsch gesteld; een bedoeling, die voelbaar wordt door het feit, dat de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland finan- cieelen steun verleende. Deze toch verwacht er door een toename van het Excursie-verkeer van Engelands Zuidkunst naar Nederland. Eenigszins pijnlijk voor 't gevoel, maar volkomen in onzen geest, wordt den vreemdeling hier en daar geraden, geen fooien te geven voor poseeren bij het maken van kiekjes. Wij fehciteeren hen, die tot het samenstellen en uitgeven van dit fraaie werkje het initiatief namen en wenschen hun vaderlandslievend streven alle suc ces toe. MET QOUD BEKROOND Alleen echt met het merk J. D. CHOCOLATERIE „IN DEN ZOETEN INVAL" ZEEUWSCHE KRONIEK. AARDENBURG. In de Ingelandenvergadering van den Isabellapolder zijn besprekingen gehouden over bijdrage in de kosten tot vernieuwing van den weg St. KruisAardenburg; als gezworene is herko zen dhr. A. E. de Bruijckere; het dijkgeschot is vast gesteld evenals vorig jaar op 10.70 per H.A,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 9