6 ONS ZEELAND gauw vervaerd, en a je merkt ,da je braeken mot, dan niem je mè een slok zeèwaeter, d'r is genoeg in de buurte. Ik oaltied ooren vertellen, dat zo iets de beste remedie is." Toen ik wiggoeng was moeder toch een tikje zenuw achtig. Ze zei, da 'k toch goed most oppassen en pre cies zou doen, wat ze tegen me zouen zèn. t Zitterdagsmirrigs mosten we bie mekaren kommen in Middelburg, in het Hotel Verseput". Daer èn me eerst saemen koffie edronken en nae afloop daervan binnen me gin eten. Een kostlik maeltje, dat mo 'k zèn. En toen uut etrokken in den tuun. Eèst de misj es alleenig en vervolgens nog mie drie eeren d'r bie. Mie een autobusse wieren me toen ebrocht naer Vlissingen, naer de boot. Een stuitje ewacht nog en voe da 'k het eigentlik wist, waeren we a an 't vaeren. Me kregen elk een lekkre ligstoel en 'k was a dadelik net zo op m'n gemak of ik thuus in de keète petaten zat te schellen. Voe je zag je 't land van Kezand en de badplek- ken van België en as je achter je keek, was 't niks as waeter. t Was oal mooi, maer 't zou nog vee mooier worden. Voe de ofwisselinge binnen me de boot opginniemen; m' en overoal ewist en ekeken. Mè wat is 't toch overoal netjes. Je zou glad nie z' en, dat je op een schip bint. De boel is overoal zo an ka.nt en kelfsch, as 't in een eeruus mè zien kan. En dan stae je versteld van de vriendelikeid van de menschen, die bie het schip ooren, van den oogsten toe den laegsten, iedereen elp je in oalles. Toen me varder kwaemen, niks as lucht en waeter. De boot schommelde daer nog a een bitje, mè ik a er glad geen last van. D'r was er een, die docht een sliertje last te kriegen en at as middel tegen de zeè- ziekte zo mè een eele citroen op. M'n arte wennen om in m'n lief en ik kreeg er 't waeter van in m'n mond. Om een uur of zesse goengen me oallemaele in de eetkaemer eten. Ons goengen an een aparten taefel zitten. M'n stoel stoeng een bitje varre van den taefel of en toen ik die wat dichterbie wou schuven, merkten ik, dat i vasteschroefd zat en deur de ronte kon droaien. 't Was dus mie recht een droaistoel. 't Eten was net deur ons keelgat, of d'r wier eropen: „De Iengelsche kust in 't zicht!" Oalles vloog naer boven en ja, warempel, 't was net of d'r een ooge, zwarte muur op 't waeter stoeng. Ooe varder me kwaemen, oe dudeliker 't wier en de kleure meer en meer witter goeng worden. Dat waeren dus noe de krietrotsen. Ik a ze me glad anders voeësteld, Daer binnen me langs bluven vaeren en kwaemen zo langs Dover, eindelienge in Folkestone. Een kruer brocht onze koffers naar 't hotèl en wul- der giengen erm an erm d'r achteran. En vee bekieks dat we on! Dat beloofde wat voe de toekomstige daegen. 't Hotel lag nie varre van de anlegplekke, zoodat me er gauw waeren. W' en ons wat opefrischt en bin nen gin keuren over de „Leas". Zo noemen ze die groate wandelwegen langs de zeè, meer as zestig M. ooge. Afin, ik a gin oögen genoeg! Wat is dat toch mooi. Ik kan onmeugelijk opnoemen wat ik zo a ezien En zo vee volk! Me binnen egaan tot op 't uterste puntje en toen langs beneen wee terug ekommen toe olverwege, waer me slienger-slanger wee naer boven goengen. 't Was een eele klum! En toen naer de couche! Den anderen ochtend binnen we naer de kerke ewist. Ik verstoeng er wè niks van, maer ik vond den dienst merkwaerdig en zeer stichtelik. Dat is zeker, dat die Iengelschen vriendelike en be leefde menschen binnen, wat ok in de kerke bleek. Bie 't uutgaen en me wat bekieks ehad! M' en vee mooie boekjes over Zeèland toen uutedeèld. Ze wouen ze wat graag èn! 's Zondagsmirrigs goengen me naer Canterbury. Wat was dat een mooie tocht. Ieder land ei zo z'n eigen manieren, want daer rien de auto's lienks vorbie me- koaren en bie ons rechts. In Canterbury binnen me in die beroemde Kathedraal ewist. Wat was daer een oop vremd volk in, uut oalle landen van Europa. Ik glocve zeker dat ze net zovee naer ons keken, as naer die ouwe kerke. Oe dikke]sas me ier uutepotretteerd binnen weet ik nie, mè zeker onderd mael. Om zeven uur waeren we vrom in ons hotel. 's Zondags-aevends en me ons gemak een bitje awen; 's Maendagsochtends goang 't er wee vroeg op los naer 't euvelland in den omtrek. Bel, hel, wat was dat een schitterend keurt je. Je kon merken, dat 't vacantie was, want ier krioelde het van de schoolguus. Nae de mirrig binnen me mie een auto een oare kant uut ereen, de kanten van Dover op, steilten op en af, langs weien mie rooie koeien en schaepen De paerden zien d'r nie zoo flienk uut as bie ons. De staerten en de vislokken angen op den grond. Z' en zovee aer an d'r pooten, dat je d'r oeven nie zien kunt. Voader zei, dat er in den Iengelschen polder bie Rilland vroeger ok zukke waeren. Over Dover binnen me terug ekommen. Den anderen ochtend mosten me gin wienkelen, want elk van ons wou toch groag wat meenemen. En zo binnen me in verschillende wienkels ewist. Den eenen kocht een melkkanne, of een kop en scheutel mie gezichtjes van Folkestone er op, den andere kocht wee een peper- en zoutstelletje of een asschiebakje. Afin op 't leste waeren me gepakt en gezakt. En toen naer de boot. Wat adden me spiet, dat 't om was. W' adden nog vee langer willen bluven. Op de terugreize was 't waeter zo effen, dat je er wè op schrieven kon.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6