Verhalen en Schetsen "1 Land van Ulst ONS ZEELAND 7 Noe weet ik pas, wat het beteèkent een zeereisje te doen. Dat kon ik ieder anraen. Om zes uur waeren me in Vlissingen. Ier èn me af scheid van mekoaren enomen en toen ieder naer z'n eigen uus. Onderweg docht ik nog: ,,'k Wou, dat ik nog in Iengeland zat." En eiken keer, da 'k naer ons portret kieke, dat moeder boven de spindeure ehangen eit, dienk ik bie m'n eigen: „Dat is de mooiste reize ewist van eel m'n leven." deur P. A. E. UYTERWEIDE. ,0 dierbaar plekje grónd Waar eens mijn wiég op stónd.' Maar mijn wieg stong nie op de grond, die stong op ne planke vloer midden in 't land van Ulst Toch begrijp ik wel, wad' of dieën dichter mee sijn gedicht bedoelde. Want ieder is toch gjèren in 't land daor tij zijn jonge jaoren deurgebrocht, en zijn ieëste schavuite streken uitg'aold èt. Is 't waar of nie? Daar zijnder van-eigen altijd, die ulder vaoderland, of ulder vaoderstad verlaoten, en die dan trugkommen en zeggen: Nou maor! Oeëst-West, hier is 't toch zo goed nie as de rest! En die kommen dan trug en ze zeggen: Nou, maar in Groningen zijn de boeren- afjèrens toch groeëter en schoeënder az' ier, en. enne, d' aoven va' Rotterdam is toch maar vee beter ingericht as de-die van Walsoorden of van de Paal, en de meiskes va' Walcheren zijn toch ieël wa' ga lanter als de-die uit 't land van Ulst, en de boere- jongens van boven de Moerdijk, zijn toch zoeë knoe- selachtig nie as gulder, en 't slot van d' istorie is dan in de regel: as g' oeëk es wa' meer gezien aoi, ge zoudt dan nie mer zeggen: Vivan 't land van Ulst! Maor, beminde lezeressen, en geachte lezers, en ge willige hoorders, da's gelogen, gelogen van as tot zèt. Want ik ge kunt 't vraogen ik hèb al es wa' mieër gezien as 't land van Ulst, Ik zal 't es opnoe men. Ik zijn gewist in 't land van Axel, en in Ter- neuzen, en in Vlissingen, en in Middelburg en in 't land van ter Goes, (zoeë zeggen z' ier). Ge lacht zeker al en ge zèg: is 't anders nie? Luistert dan! Ik zijn gewist in Sin Niklaos, en in Antwerpen, en in Gent en in Brusel, en in Leuven en in Hasselt en in Luik en in Namen. En ik zijn gewist in Noord- Brabant, in da' zwartgeroeëkte Tilburg, en 'n Eind hoven, waar de elektriese lampen vandaon kommen, en in Maostricht en Valkenbèrg. (Joa, ginter zeggen zc Valkenbèrg, maor gulder èd ammaol gelieërd: Val kenburg zeker, ee?). Awel, ik zijn dan gewist in Valkenberg en in Aken en Keulen, ge weet wel, waar dieën Dom staot, daor ze nou al zeven-onderd jaor aon bouwen. En in Rotterdam, en in Den Aog, en in Amsterdam, en in Grunningen, en in Zwol, en in de Betuw, en in 't land van Maos-en-Waol, daor de mensen van 't jaar zoeë gelejen ebben van 't waoter. Jao, 't schilden daor nie feel, of 't was: „Luctor et ementor" geworden en in de plek van: „Luctor et emergo". Ge ziet, ik heb scholen g'ad oeëk al, en ik zij nie ferlégen mee mijn latijn. En ik zijn in Londen gewist; daor lieërde in gieën onderd jaor de wegt allieën vinnen: een plek zoeë groet as ieël 't land van Ulst en Walcheren en 't land van ter Goes d'r nog bij en ieëlemaol vól ge bouwd. Ik eb es uitgerekend, da' ze daor in e maand zoeë veel opeten as-atter in ieël Zieëland op e jaor ka groeien, en nóg. Ge ziet, beminde lezeressen en geachte lezers en geduldige toehoorders, dad ik toch wel iets mieër gezien èb as 't land van Ulst! En toch zijn ik der trug nao toe gekommen, en weun ier nou as ouwe man mee mijn ouwe vrouw en mijn ieënigste dochter (ze is nog jonk, geachte lezers, maor z' is al in de vieërtig ik wil ulder nie bedriegen, zie je wel) Ik weun ier dus mee mij familie, in e klein, maar geriefelik 'uisken aon de provinsiaole weg van Wals- oorde naar de Stad. Mijn vrienden in den Aog schrij ven alle jaoren: „Verlaat toch dat land van mest en mist, en kom wonen in de lichtstad. Je hebt hier veel meer aan je leven." En dan komt 'et. Dan gaon ze de genoegens van de groeëte stad es opnoemen, Maor ik schrijf altijd trug (as ik schrijf, wel te ver- staon)„Nee, m'n goeie vriend, hartelik dank voor Den Haag of een andere groote stad." Want, beminde lezeressen en geachte lezers en ver eerde toehoorders, ik wil mijn land van Ulst nie' missen. As ik in mijnen óf staon, dan zien ik den ouwen grijzen toren zijnen scherpen top in de lucht boeëren, en de meulen op de wallen van de Stad staat daor zoeë vriendelik mee sijn lang' erms te zwaoien en te winken, da'k mij dikkels moe tegen'ouen om d'r nie nao toe te gaon. En as ik nou in 't voorjaor mijne neus in de lucht steek, dan riek ik de blom van 't zaod; dan roep ik mij vrouw en mijn dochter: Febia en Tieleke, kom nao buiten en riékt oe lekker of et zaod riekt!! En dan zijme stil en we zeggen gieë woord, en wij vinnen, dat 't een schoeën voorjaor is. En as ik in de zomer-aovend mijn aovend-kuierinkske doen, list stille wegskes, en list stille sloeëtjes en list stille laontjes van ouwe tronken van 'onderd jaor Vervolg op bladz. 10

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 7