i ONS ZEELAND Weekblad tot Bevordering van Zeeland's Belangen I evens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Eigen meening Landtochten. EERSTE JAARGANG No. 22 26 JUNI 1926 filial Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pie- terstr. F 33, Middelburg. Telef. 150. Postrek. 74988. Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever te Middelburg, of tot den Heer G. Martius Jr., Tetterodestraat 44, Haarlem. Stukken, bestemd voor Redactie, te zenden aan den Uitgever, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Colter- mansstr. 14 rood, Haarlem. - Losse nummers a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 p. regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Welk een echt-Zeeuwsche gewoonte spreekt er toch uit dit specifiek Zeeuwsch werkwoord! Welk een schat van aangename herinneringen roept het wakker, welk levensgenot doet het ons zelfs na jaren nog bewust- worden, bewust met een helderheid, als ware het pas gisteren doorleefd! En toch 't is uit onze school jeugd, uit onze jongelingsjaren, dat deze herinneringen dagteekenen; een tijd, die voor velen onzer reeds verre achter den rug ligt! Dat desniettegenstaande de her innering nog zoo levendig is, pleit wel zeer sterk vóór deze in velerlei opzicht gezonde gewoonte. Gezond, in lichamelijk opzicht! 's Morgens vroeg uit de veeren en dan (voorzien van welvocrzienen knapzak, waarin een eerbiedwaar dig aantal boterhammen en eenige hardgekookte eieren nauwelijks ruimte laten voor een zakje zuurtjes') dan op stap Een heelen dag frissche lucht en koesterend zonlicht, gepaard met flinke lichaamsbeweging. Kan 't beter? Gezond in opvoedkundigen zin ook! De behoefte aan lichamelijke inspanning, der jeugd eigen, kan ten volle worden bevredigd en daarmee de kans op afdwalingen in zedelijken zin verminderd. Het landtochten past alzoo volkomen aan bij de lichamelijke en steunt daardoor de zedelijke op voeding. We zouden niet graag beweren, dat het landtochten ook niet zijn schaduwzijde heeft. De vele afgekraakte takken van sierheesters, later achteloos op den weg neergesmeter, de glasscherven op de straten, ze leve ren het bewijs, dat niet al'en deugdzame jongens zijn. De vrijheid ontaardt wel eens in losbandigheid en dat menig dorpeling met de gewoonte van 't landtochten niet dweept, is daarom begrijpelijk. Niet zelden ook wordt ruwe taal gebruikt en krakeel blijft niet altijd achterwege. Maar het meerendeel der landtochters geniet zijn vrijheid op gepaste wijze. Vroolijk gebabbel en zang of gefluit klinkt langs de wegen en fleurt het landschap op. De padvinderij, die horens en trommen op meer doeltreffende wijze leerde behandelen dan tot dusver het geval was, mag op zijn credit boeken, dat het landtochten niet zelden naar een militaire wandeling gaat gelijken, waarbij ordelijk in de pas wordt ge marcheerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1