Inwijding herbouwde Kerk te Burgh. Zeeuwen Bezoekt Café „De Trocadero" 6 ONS ZEELAND punten een 2en prijs met medaille; Gemengd Koor" van 's-Heer Abtskerke met 166; „Ons Genoegen" van Kats met 165; „Excelsior" van 's-Gravenpolder met 164; „Crescendo" van Kruiningen met 157 en „Zang- lust" van 's Heer Arendskerke met 150 punten even eens een 2en prijs. In de 3e afdeeling „Oefening kweekt Kunst" van Kamperland met 180 punten een len prijs met me daille; „Zanglust" van Wilhelminadorp met 162 en „Tot Oefening en Uitspanning" van Borssele, met 155 punten een 2en prijs; „Door Oefening Vereenigd" van Vlissingen met 140, „Nu met Hope" van Burgh met 135, „Zang Veredelt" van Schore met 124 en „Har monie" van Krabbendijke met 123 punten allen een 3en prijs. Burgh- Woensdagavond 17 Juni j.l. had onder groote belangstelling de inwijding plaats van de op 25 September 1924 uitgebrande en thans herbouwde Ned. Herv. Kerk. Bij den aanvang van den dienst was het kerkgebouw overvol. Daar alle beschikbare ruimte be nut was voor het bijplaatsen van stoelen en banken, behoefde gelukkig niemand te staan. Na het zingen van Gezang 212 vs. 1, hield de predikant, Ds. Boo gaard, naar aanleiding van de woorden van den 134en Psalm: „Looft den Heer, gij die in het huis des Heeren staat" een indrukwekkende inwijdingsrede vol van her inneringen uit het verleden en hoopvolle gedachten voor de toekomst. Door den vroegeren predikant, Ds. v. Manen, volgde daarop een verdienstelijke bespeling van het prachtige, klankvolle orgel. Tijdens het orgel spel werden een 20-tal electrische gloeilampen ont stoken met geleiding enz. voor dezen avond beschik baar gesteld door dhr. Akkerdaas te Noordgouwe. Daarna dankte de predikant allen, die in 't belang van den herbouw der kerk hebben meegewerkt, inzonder heid den Architect dhr. Hoogenboom te Renesse, onder wiens bekwame leiding het geheele bouwwerk tot in de kleinste details op de meest accurate wijze werd vol tooid, benevens gemeente en genoodigden, die door hunne aanwezigheid blijken van belangstelling gaven. Daarna werd het woord gevoerd door vertegenwoor digers van 't Provinciaal Kerkbestuur, Classicaal be stuur en ringbroeders, benevens door de vroegere pre dikanten Ds. v. d. Linde en Ds. van Manen. Na het dankgebed werd door de gemeente staande gezongen Gezang 96. Wat toren en kerk betreft nog enkele bij zonderheden; deze waren een geschenk van den toen- maligen Ambachtsheer de Huijbert van Burgh en Kraaienstein en in 1674 voltooid. Men was van plan in November 1924 het 250-jarig bestaan te herdenken; de brand van 25 September verijdelde echter dit voor nemen en liet van kerk en toren slechts de naakte muren over. De spits van den thans voltooiden toren weergeeft niet het vroegere model, daar de koepel- Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert vorm niet gehandhaafd is. De zolders zijn van ge wapend beton en dus brandvrij. In den toren bevindt zich een flinke klok met zwaren toon, gegoten in de fabriek van dhr. B. Eysbouts te Asten, benevens een acht dagen loopend Graham ancre uurwerk met com pensatieslinger. Aan den buitenkant is zoowel aan de Oost- als aan de Westzijde een wijzerbord aange bracht. De klok vermeldt het volgende opschrift: „Ik klink er de uren met bronzene klanck En voer U ter kerk en ten grave Uw ganck". B. Eysbouts, Asten 1925. Van de kerk bleef de kruisvorm behouden, terwijl het nieuwe dak geen in 't oorloopende wijziging ver toont. Inwendig heeft zij een fraaien, matwitten koepel, afgezet met blauwe en vergulde biesjes, die met het interieur (den fraai bewerkten preekstoel op marme ren voet, de doorloopende lambrizeering, de ambachts- heerenbank en de overige zitplaatsen, hier bochten ge noemd, een en ander in gebeitst eikenhout) een stem- migen indruk maakt en waaraan alle idee van luxe vreemd is. In overeenstemming daarmee is het orgel, staande op een bekoepelde zoldering, die op marmeren kolommen rust. De gangen tusschen de zitplaatsen zijn belegd met kunstrubber, dat het betreden der kerk gedruischloos maakt. De verwarming volgens Ameri- kaansch systeem, waarvan zich de gëisoleerde stook plaats onder het zoogenaamde Cheviot bevindt, wordt door een in den vloer gewerkt rooster in de kerk ge- Interieur afgebrande Kerk te Burgh (Eiland Schouwen) met historisch raam en zitting Ambachtsheeren enz. dreven. Het vernielde gebrandschilderde raam, voor stellende het Zeeuwsche wapen, omgeven door de wa pens der stemhebbende steden van Zeeland is vervan-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6