10 ONS ZEELAND dorpen Zoutelande, dat daar zoo idyllisch slui mert aan der duinen- voet: den eersten dag het doel onzer reis. Vanaf de halte ZoutelandeMeliskerke slingert de landweg zoo aardig tusschen de prachtige Zeeuwsche landouwen, zoodat de wandeling van een half uurtje een genot kan worden genoemd. Het Vroonhuis te Zoutelande. - (Foto But). Dan zien we ons pension ,,'t Vroonhuis" reeds tus schen de duinen oprijzen en even later worden we vriendelijk ontvangen en bevinden we ons voor eenige dagen in veilige, welverzorgde omgeving. Schitterend oord, die grillige duinenrij aan Walcheren's Westkust, waar de Noordzee kan bulderen om bang van te worden. En aan den voet van die prachtige woeste duinfor maties liggen enkele tientallen huizekens met van die prachtige roodpannen daken in allerlei nuances - welke het dorpje Zoutelande vormen, 't Is als een groote Neurenberger speelgoeddoos uit onze jeugd: die huizekens en boerderijen en dat aardige kerkje, als 't ware zóó losjes weg uit den hemel neergestrooid. Panorama van Zoutelande. - (Foto But). 't Is Zaterdagavond en alles ademt er vrede en rust in het idyllische dorp, in vroegere tijden een visschers- plaats, terwijl thans sedert jaren dc bevolking leeft van den landbouw. Dat is wel een groot verschil met tien jaren geleden, toen 't dagelijks donderde in het vriendelijke dorp van wege de belegering van Zeebrugge door de Engelschen in den grooten Europeeschen krijg. Dan bulderden maar al door de geweldige zware kanonnen en zag men de onheilspellende stralen vanuit de vuurmonden weg- flitsen. Wat een droeve herinneringen aan dien vree- selijken tijd, wanneer men vanaf de duinhoogten van Zoutelande de in brand geschoten verkennings-vlieg- tuigen in zee zag storten. Of wel als er mijnen sprongen nabij de kust met zulk een geweldige explosie, dat de muren van pen sion „Vroonhuis" er thans nog de scheuren van ver- toonen en bij baas Stroo alle grendels van de deuren werden geslingerd, de lamp van den zolder werd weg geslagen en geen ruit in de kamer heel bleef zoo dat de vrouw toch wel zoo „wit werd" en „beduusd" stond te kijken „als een dooie". Dat waren bange tijden en maar steeds duurde die belegering van Zeebrugge voort en dreunden op nieuw de kanonnen over de rustige Zeeuwsche duin dorpen. Binnenkant van het duin te Zoutelande. (Foto But). Want heel duidelijk is bij Zoutelande en nog duide lijker vanaf de hooge duinen bij Valkenisse, de Bel gische kust zichtbaar. Allereerst bespeurt men de kust van ons Zeeuwsch- Vlaanderen, welke langzamerhand overgaat naar het Belgische land, waar zich afteekenen de villa's en groote hotels der Belgische badplaatsen Knocke en Ideyst; werkelijk een schitterend gezicht over die prachtige zee, welke Zeeland's tuin rondom omspoelt. Als we in den prachtigen zomeravond nog eens door de duinen wandelen, waarachter de vruchtbare landouwen gaat slapen, zingt er nog vroolijk de zang lijster in 't struikgewas. Zoo doelloos dolend landen we bij de woning van baas Stroo, den sympathieken Zeeuwschen boer uit het duindorp, bij wien we zoo graag even aanwippen om een uurtje te „gezelsen" met die trouwhartige, gast-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 10