Echte Zeeuwsche Boterbabbelaars J. B. DIESCH' Boekbespreking ONS ZEELAND 11 vrije familie, welke in zeden en gewoonten de traditie heeft bewaard van het stoere voorgeslacht. „Hélo!" roept men en de anderen vragen „Heila?" wat we zouden kunnen vertalen met onzen boeren uitroep ,,Volk in?" Binnen" klinkt het kort, maar recht hartelijk en vriendelijk wordt een stoel geboden, waarna men bij- schikt in den huiselijken kring, om een praatje te ma ken, waar vader, moeder en de beide struische doch ters met den stevig-gezonden knecht na 't avondeten nog even genoeglijk bijeen zitten. „Lakker weertje, m'nheer, hé?" opent de boer het gesprek. Maar laat ik eerst liever de gastvrije Zeeuwsche familie aan U voorstellen, welke daar zoo vredig woont in 't rustige Zoutelande, zich langzamerhand tot pensiondorp ontwikkelend. Wordt vervolgd.) INGEZONDEN. Meneer de Riddakteur! Wat èk toch op staen zien van Zoetelande! Wat 'n ka.erels bin toch die raedsleden! Ik kan 't me niet begriepe, da-ze d'r eige nie schaemen! 't Liekt er vee op of ze d'eige verbeelde, da-ze in plekke van waereld- like geestelike overeid bin. En dan mö je, zooas ik, ze kenne en goed kenne! Buurman Krien zeit „stomme diengen" en das bie im zoovee as 'n vloek. Ik zaie: stomme kaerels 1 Zoo jaegen ze de menschen van 't durp en de be- lastiengbetaelers uut den dune. Da-ze de kaffees op Zondag laete sluten,, afijn dat kan d'r nog mee deur, a'oewel ik 't toch niks netjes vind, om zelf vóór den eten achter de gerdientjes je neutje te neme, en vreemde bezoekers niet in de gelegend'eid te laete om in de erberge ulder bittertje te gebruke. Of zouwe ze soms in Zoetelande van de blauwe knoop geworre weze? Dan mot dat toch van den lesten tied weze, want vroeger meenden ze d'r, dat et niet voor de vèrkens gebrouwe was. 't Eit er noe vee van weg, of ze daer de mug uutzifte en de kameel deurzwelge, zooas de biebel zeit. Maer dat daergelaete! Das voor ulder rekenienge. Maer dat noe de guus op 't strange geen vliegers meer meugen oplaete en mit geen balletje schoppe of gooie, das toch tendenuut! Motte ze dan somstemet meegaen naer 't verkens kot of de mispit om in plekke van naer een elestieken bal naer 't ronde achterste van een vule keu te kieke? Kiek meneer, ik ebbe vuuf guus, drie joengers en twee meissen. As-ze de buurte bie mekandere schreeu wen, dan bin ik gloeiendig, want das nie noodig en al weun ik maer in Oogelande ik ouw van me fesoen; maer as ze op de wegt of op 'n waie spele mee 'n bal of zooiet, dan laet ik ze betieën en dan bin 'k blie, om da-ze nog geen last van zeurgen en da-ze gelukkig bin. En as-ze dan is druk bin, dan kan 'k nie geloove, dat daer kwaed in steekt. Dat er geen metze met voetbal le meuge gouwe worde op Zondag allebeneur; maer de guus niet balie? En geen linnen tentjes op 't strange? Waervoor niet? Laet die raeds leden zelfs 's een dag op 't strange gaen zittel Geen uurtje, maer 'n eelen dag. Deeë ze 't maer is. Wie weet, waer 't goed voor was. Meugeliks was 't nog van uutwerkienge ten goede op ulder verstandsknob bel. Jae meneer, ik ben kwaed en ik zaie 't ard, maer dat motje me maer niet kwaelik neme. Eige gerech- tig'eid vind ik 'n groote zonde en die kan 'k van vrome mense niet verdraege. Uw vriend KLAOIS VAN OOGELANDE. MET GOLD BEKROOND Alleen echt met het merk J. D. CHOCOLATERIE „IN DEN ZOETEN INVAL" LANGE BURG C 110 MIDDELBURG Bestellingen boven f 2.50 franco Twee onmisbare Gidsen. De Vliss. Boekhandel, Handelsdrukkerij en Binderij v.h. De Vey Mestdagh te Vlissingen, zond ons twee door haar uitgegeven kaarten en wel een vierde druk van de Wandel- en Rijwielkaart van Walcheren en een tweede druk van Toeristenkaart van Zeeuwsch- Vlaanderen en de Belgische Kust. Beide kaarten be antwoorden ten volle aan het doel, dat in de bena mingen tot uitdrukking is gebracht. De wandelaar of wielrijder, die Walcheren's dreven doorkruist, zal in de eerste een onmisbaren gids vin den en zij, die een bezoek brengen aan Zeeuwsch- Vlaanderen en de Belgische kust zullen goed doen, zich de laatste aan te schaffen. De prijzen van deze zeer gemakkelijke wegwijzers zijn resp. f 0.55 en f 0.75. A. Mulder ,,Retroacta" „Retroacta van den Burgerlijken Stand in Zeeland" Aldus heeft de bewerker, de heer Abr. Mulder, be titeld de vrucht van zijn verzamelen en ordenen der in Kerkelijke archieven nog berustende, of aan Bur gerlijke gemeenten overgedragen bronnen omtrent Ge boorten, Doop, Huwelijken en Overlijden, loopende tot het jaar 1810 en betrekking hebbende op Zeeland. Een eerbiedwaardig stuk werk, dat voor hen, die in deze zaken belangstellen, van groot nut kan zijn niet alleen, maar ook een schat van wetenswaardigheden bevat, welk iedereen zal interesseeren, die van deze materie iets meer wil weten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 11