Smelt. Hotel „VALKHOF" Nijmegen, Telefoon 2422 Bij de Fotopagina 10 ONS ZEELAND Vele Zeeuwen zullen zich, uit Bellamy's gedicht „Roosje", nog wel de volgende regels herinneren: Daar leeft, in Zeeland, in het strand, Een kleene, ronde visch, Die voor der Zeeuwen kieschen smaak, Een lekker voedsel is! In mijn jeugd heb ik aan mijn onderwijzer gevraagd, welke visch dit wel was, omdat ik meermalen aan het strand in het zand spelende, nimmer visch heb uitge graven, wel pieren (zandwormen) om mede te hen gelen; hij wist het echter niet, meende dat zoo iets in vroeger jaren, in Bellamy's tijd, wel voorkwam, maar die visch er niet meer was. Een klinkdicht hierover in Walchersche Arkadia II bl. 257 gaf mij meer licht en is misschien minder be kend onder de lezers van ,,Ons Zeeland'. Het luidt als volgt: Zwijg oude beuzel-eeuw van zeven wonderheden, Stil Memfis, roem niet meer grootsprekend Griekenland, 'k Zie duizend wonderen aan Walchrens dijk en strand Het land wordt hier tot Zee, de Zee tot schoone steden. De Vremdling staat verrukt, waar dat hij richt zijn schreden, Men vangt hier Visch te paard, men grijpt die met de hand; 't Ploegijzer is ons net; men vischt hier in het zand; De spa verrast den Smelt, die wegschiet na beneden. Waar ziet men wonderen, zoo wonderlijk als dit? Men zet geen netten uit, maar ploegt, en graaft, en spit, Zo haalt men Visschen uit den droogen grond van onder. Spayt Landman, ploegt, en werpt het koren in de voor; De Smelt springt voor ons op in 't zandig kouter-spoor. Zo baart een kleine Visch 't vermaaklijkst wereldwonder. Het is dus de Smelt (Ammodytina, de Zandaal) waarover de Encyclopaedic van Winkler Prins de volgende beschrijving geeft, onder Slangenvisschen. Ammodytina (Zandalen of Smelten). Hiertoe be- hooren de ook aan onze kusten voorkomende Groote Smelt of Groote Zandaal Ammodytes lanceolatus) welke van 20 tot 40 c.m. lang wordt en de Kleine Smelt of Kleine Zandaal (Ammodytes tobianus), welke 10 tot 15 c.m. lang wordt. Overigens verschillen zij zeer weinig van elkaar. Zij hebben een zeer lang werpige, lancetvormige gedaante; de onderkaak steekt ver voorbij de bovenkaak. Zij bewonen het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan, voornamelijk aan de vlakke, zandige kusten van Noord-Amerika en Europa, waar zij dikwijls in ontzaglijke hoeveelheden voorkomen, en een groote rol spelen als voedsel voor den kabeljauw. Bij vloed ziet men ze op warme avon den dikwijls in zeer grooten getale dicht aan de opper vlakte zwemmen, soms zelfs uit het water springen, terwijl zij jacht maken op allerhande kleine zeedie ren, vooral kleine vischjes. Bij eb graven ze zich soms wel een voet diep in het zand en wachten zoo de terug komst van den vloed af. In Zeeland en ook op som mige plaatsen aan de Engelsche kust graaft men het strand wel om, teneinde de zandalen te bemachtigen, die dan gegeten worden. Het komt mij voor dat deze visch in Zeeland bekend is onder den naam „Lompe", misschien kan en wil een onzer lezers wel eens mededeelen of dit zoo is, en in welke plaatsen in Zeeland de smelt in het strand voorkomen. IRIS. Onderschrift van de Redactie. De naam „Lompe schijnt op Walcheren niet bekend te zijn. Den vorigen zomer met een jongen visscher uit Veere sprekende, informeerden wij naar de Smelt. Het bleek ons toen, dat het diertje onder den naam Smelt hem bekend was. Hij had er wel eens een enkele opgedolven op 't Breezand, zeide hij, maar volgens hem zijn er niet veel. Een gelijk getuigenis gewerd ons jaren geleden uit den mond van den Heer K. Wielemaker (sinds eenige jaren overleden), die als jongen aan het strand van Biggekerke er wel eens naar gedolven en er ook verrast had. De diertjes schijnen n.l. aalvlug te zijn. Volgens hem was het vischje wel eetbaar, maar volstrekt geen lekkernij. Het opploegen van Smelt schijnt dan ook meer als sport beoefend te zijn, dan wel met het doel een begeerde delicatesse meester te worden. Redactie. Café-Restaurant Ruime Reant gelegen Kamers. Electrisch licht Badkamers Vergaderzaal Twee Biljarts Vraagt Prospectus! W. LENTING Clublocaal der Zeeuwsche Vereeniging Nijmegen Gaat het U, geachte lezeressen en lezers, als ons, dan wekken de 3 photo's van het nieuwe rijwielpad langs den duinvoet van Vlissingen naar Westkapelle, die wij U hierbij aanbieden, de illusie, als waren zij opnamen uit een geheel ander oord. En toch, ze zijn in werkelijkheid afbeeldingen van ons Zeeuwsche duin-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 10