ONS ZEELAND 13 slag van de Monumenten Commissie, waaraan wordt ont leend, dat door de goede verordening veel is behouden kunnen worden. In de gehouden jaarvergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" zijn vele bijzonder heden medegedeeld, o.a. over het aantal leden; de zorg vuldige verpleging door de zusters Algra en Oldenhove; de vele bezoeken door hen gebracht en het voortdurend gebruik dat gemaakt werd van de verplegings-artikelen. De afdeeling „Vlissingen" zal het zoogenaamde Harlingei stelsel invoeren. Tot hoofdbestuurslid van den Neder- landschen Aannemersbond is herkozen de heer W. Anker, alhier, De gemeenteraad zal eerst op 16 Juli vergade ren. Bij Kon. besluit is aan den heer D. H. Prins, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. alhier. 't Rijwielpad Vissingen—Zoutelande is Zaterdag 26 Juni officieel geopend; voor de leden van :!e vereeniging wordt een insigne beschikbaar gesteld. Ds. A. Gruppen nam 27 Juni afscheid van zijne ge meente alhier (Chr. Geref.), en hoopt 11 Juli zijn intrede te doen te Zwaagwesteinde. In de gehouden algemeene vergadering der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" werd het jaarverslag uitgebracht; gememoreerd werd, zeer tot leedwezen, dat ontslagname als commissaris, van den heer Ir. M. C. B. Bongaerts, in verband met zijne benoeming tot Minister van Waterstaat. Vervoerd werden in 1925: 64.541 passagiers tegen 65.638 in 1924; voor het goederenvervoer zijn de cijfers in 1925 58.002 ton, vorig jaar 49.403 ton; verschillende ongunstige omstandigheden deden hun in vloed gelden op de financieele uitkomst. Het Hotel der Maatschappij was gedurende het seizoen flink bezet. In verband met het toenemen van het goederenvervoer had den belangrijke vergrootingen en veranderingen plaats op de schepen. Voor de vergrooting van den buitenhaven, werden eenige werkplaatsen gesloopt. De vloot bestond uit drie schepen, elk van 10.000 P. K., n.l. de „Oranje Nassau" groot 2884 reg. ton, „Princes Juliana" en „Mecklenburg", ieder 2907 ton; afgeschreven werd f 800.000 op de schepen. De bruto ontvangst over 1925 bedroeg f 3.727.014.14 tegen f 3.570.597.50 in 1924 en f 2.606.792.16 in 1923. Tot commissarissen werden geko zen de heeren Bern. E. Ruys te Rotterdam en Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck te VGravenhage. Tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier, is benoemd de heer J. I. Dijkhuis, thans tijdelijk. De Spaar- en Voorschotkas voor Zeeland vergaderde 19 Juni, goedgekeurd werd het beheer over 1925, rente bepaald voor voorschotten op 6 pCt„ voor hypotheken op 5^2 pCt„ bijzondere gevallen op 5 pCt. Het Vlissingsche Mannenkoor gaf 25 Juni een uitvoering onder leiding van den heer Hollaers, enkele nummers met piano-begeleiding van mevrouw Brands- Bekker. In de Memorie van Antwoord schrijft de Minis ter over de plannen tot verplaatsing van de matrozen- opleiding van Gorinchem naar Vilssingen, aan welke over plaatsing onder meer een bezuiniging wordt verbonden van f 200.000 per jaar. WAARDE. In de gehouden Raadsvergadering is de ontworpen jaarwedde-regeling aangenomen; de begrooting over 1925 gewijzigd; vastgesteld het kohier voor school geld; en voor kennisgeving aangenomen de aanschrijving over verplichte aansluiting bij de Waterleiding. De heer W. E. de Jager, is met ingang van 1 Juli, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als organist in de Ned. Herv. Kerk. WATERLANDKERKJE. De Raad besloot aan de Commissie voor onderzoek naar de kanalisatie, een bij drage te verleenen in de te maken kosten; tot ambtenaar van den burgerlijkenstand werd benoemd dhr. Iz. Con tant; tot grafdelver werd aangesteld R. Boeye, in de plaats van Iz. Geelhoed, die ontslag had gevraagd. WEMELDINGE. De kersenverhuring heeft opgebracht f 3940.—. WESTDORPE. Pastoor P. Mijnen herdacht 19 Juni zijn 40-jarig priester-jubileum. De verbetering van de bestrating der Graaf Jansdijk is, na aanbesteding, gegund aan den heer A. de Bruyn te Terneuzen, voor f 27.274. WESTKAPELLE. In de Raadszitting werd behandeld een verzoek tot verzekering bij de Maatschappij „Zurich dat afgewezen werd; besprekingen werden gevoerd over de nieuwe salarisregeling; vaststelling der strafverorde ning; benoemd werd de Commissie tot nazien der gemeen terekening; vastgesteld de schoolgeldregeling; besloten een adres te zenden tot den Minister van Oorlog voor steun aan den mobilisatie-invalide L. Huibregtse Dzn.; de rondvraag bracht naar voren, het schoonhouden van ge meentegrond; meer zitdagen van den rijks-ontvanger en snoeiïng van het houtgewas op de begraafplaats. WOLPHAARTSDIJK. De vereeniging van oud-leerlin gen der landbouwwintercursus heeft een goed bezochte vergadering gehouden en benoemde tot afgevaardigden naar de bondsvergadering te Zaamslag, de heeren A. Hui- son en A. Sinke; commissiën werden ingesteld ter bestu deering van vruchtwisseling en beste type landbouw- wagen en men besloot tot het maken van een excursie naar de boerderij van den heer C. Koopman te Zierikzee YERSEKE. Op den len en 2en Juli werd feest ge houden in de lommerrijke boomweide van mej. wed. D. Wisse-van den Burght, zang- en muziekuitvoeringen, waaraan medewerkten „Rillandia van Rilland, „Vooruit van Waarde en „Excelsior" van Yerseke. De ringrijderij- vereeniging „Juliana" hield een wedstrijd te paard en in tilbury; de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Goes stelde een eersten prijs beschikbaar. IJZENDIJKE. Voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk, was de minste inschrijver de heer W. Hoevenagel te Biervliet voor f 12.790. ZAAMSLAG. Alhier is benoemd tot hoofd der Chr. Bewaarschool Mej. D. van Male te Schoondijke. ZIERIKZEE. Met ingang van 1 November wordt te Leiden, als landmeter van het Kadaster geplaatst, de heer M. Lunenberg, thans als zoodanig werkzaam alhier. Ds. C. J. Wielinga is beroepen te Zaandam (Geref. Kerk). - Als hoofdingelanden van het Waterschap „Schouwen" zijn herkozen de heeren H. J. Gast, M. A. Mol, J. Klompe, M. de Glopper, M. van Gastel, J. Steur. De heer C. Schravenzande is met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier, thans te Tilburg. Aan den heer A. J. van Riel is, op verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. alhier. De heer U. Schults te Rotterdam benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. alhier. De Raad besloot tot ver huring van grond aan den Scheepstimmerdijk; stelde vast: de voorschotten in de kosten tot instandhouding van bijz. scholen; de begrooting van den vleeschkeuringsdienst om vattende de gemeenten Zierikzee. Kerkwerve en Noord- gouwe; het aanbrengen van een overdekte speelplaats bij de burgerbewaarschool; en keurde goed het voorstel van B. en W. tot vernieuwing en restauratie van klokken, bel len enz. aan het carillon van den stadhuistoren, waarvan de kosten worden begroot op f 4500 a f 4900 en welke kosten waarschijnlijk bestreden zullen worden door een te nemen besluit van het alhier bestaande Bommen Comité, hetwelk gelden onder zijn berusting heeft. ZOUTELANDE. Alhier is opgericht een neutrale kies- vereeniging, den naam dragende van „Gemeentebelang

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 13