Gedichten Boekbespreking 10 ONS ZEELAND „We lost two men" zegt 't draadloos scheepsrapport, Twee man van 't onverschrokken gild', dat nimmer zal versagen. Ontblooten wij het hoofd ,,0 Lord, a wreath to them Those gallant dead indeed, you lost two men." (Gegevens uit „The Timesstar"). L. A. S. Middelburg, Mei 1926. Nehalennia. Duisternis stulpt op de waat'ren. 't Westen orkaant, en zijn woeden Striemt uit het wassend getijde, 't Brullende antwoord der vloeden. 't Bonken der botsende baren, 't Buld'ren der barstende luchten Steig'ren tot schrikk'lijk verheven Hymne des Doods, den geduchten. Plotslijk flitst een felle schicht Door 't ontstelde ruim. 't Spiedend oog ontwaart een bark, Duikende in het schuim, 't Ongereefde blanke zeil Bolt aan spriet en ra. Op de plecht staat slank en recht Nehalennia. Ziet, zij heft gebalde vuisten; Want daar rijst Walch'ren uit de hel der branding! Hoort, zij krijscht: „Waar, waar is de tempel, mijn tempel," „Gewrocht van gehouwene steen," „De hechte, die d' eeuwen verduurde," „De blinkende, lieflijk als geen?" „Waar, waar zijn mijn priest'ren, de stoere", „Bekleed met het blanke gewaad," „Die schare Druïden en Barden," „In 't goud van mijn gunsten gebaad?" „Geeft antwoord!" Het vliedend tempeest splijt het duister Met blauwenden bliksem. Daar boort Een toren zijn spitse ten hemel! Een klokkenklank wordt er gehoord! Dan stoot de godinne der waat'ren Een ijslijken kreet door het ruim; En Dea en rondhout en zeilen Gaan onder in 't kokende schuim. J. VREEKEN. N.B. Vóór Domburg ligt in zee de plaats, waar eens Nehalennia's tempel stond. Een Badplaatsgids. Door den heer J. W. Kockx, directeur van het Noordzeebad Egmond, is een gids uitgegeven, getiteld: „In welke badplaats zal ik mijn vacantia door- brenen?" Uit onze provincie zijn daarin opgenomen Vlissin- gen en Domburg en worden daarin lezenswaardige beschrijvingen gegeven. Van Vlissingen wordt o.a. gezegd: Het badleven kenmerkt zich door vroolijkheid, on gedwongenheid, internationael gedoe, (tallooze Engel- schen hebben Vlissingen ontdekt) familie-leven, goed koopte, gezondheid, enz. Alle factoren zijn aanwezig voor grocte uitbreiding van deze unieke badplaats. Uitstapjes te water en te land door het schoone Zee land, de Belgische kust, Zuid-Engeland; de goedkoope uitstapjes naar de Engelsche badplaatsen, w.o. Folke stone, Eastbourne, Brighton, Bournemouth, Tunbridge Wells en het eiland Wight hebben reeds een welver diende renommée in Nederland verworven. Telken- jare verdubbelt het aantal toeristen, hetwelk ervan gebruik maakt. Er wordt een regelmatig weekprogram- ma van mooie toeren opgemaakt, welke zullen worden uitgevoerd onder geleide van een zeer bekwaam gids, tegen een prijs, welke voor iedereen bereikbaar zal zijn. Men geniet er van de schoonste kiekjes op de rakelings voorbijvarende schepen van eiken vorm en nationaliteit. De antieke hoogaars zeilt er naast de trotsche moderne zeekasteelen, de beroemde blonde lichteffecten verhoogen de stemming en geven alles een elders ongekende charme. Dit weerspiegelt zich in de vroolijken volksgeest, geen straat zonder muziek, geen avond zonder dans: de Vlissingsche meisjes weten zich chic te kleeden, en zij zijn knap, zooals trouwens de meeste Zeeuwen. Een bekende Engelsch- man typeerde Zeeland met de uitdrukking: „Dit is het land, waar elk kijkje een schilderij vormt". Opval lend zijn te Vlissingen de vurig-roode daken, welke schoongehouden worden door de ziltige zeelucht. Over Domburg lezen we het volgende: Domburg neemt onder de kleinere badplaatsen aan onze Noordzeekust een bijzondere plaats in. Gelegen in onze wat afgelegen zeeprovincie, verwijderd van groote centra van bevolking, vindt men er dan ook geen va-et-vient van drukdoende dagjes-menschen, die 't den rustzoekenden badgast hinderlijk maken. Daarbij is het door de natuur zeer bevoorrecht: immers, waar heeft men vlak aan zee, slechts door enkele dui nenrijen daarvan gescheiden, een bosch als de Dom- burgsche „Manteling", eigenaardige naam voor een natuurbosch van eiken, beuken, kastanjes, berken en andere loofboomen en kreupelhout, dat zich hier meer dan een uur ver langs onze kust uitstrekt? Het biedt een aangename wandeling in zijn kronkelende lanen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 10