ONS ZEELAND Weekblad tot Bevordering van Zeeland's Belangen Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Eigen meening Onze Duinen. EERSTE JAARGANG No. 25 17 JULI 1926 Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pie- terstr. F 33, Middelburg. Telef, 150. Postrek. 74988. Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever te Middelburg, of tot den Heer G. Martius Jr., Tetterodestraat 44, Haarlem. Stukken, bestemd voor Redactie, te zenden aan den Uitgever, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Colter- mansstr. 14 rood, Haarlem. - Losse nummers a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 p. regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Wanneer de bulderende Wester- en Noordwester stormen onze stranden doen daveren van het geweld der brekende baren, gaan als vanzelve onze gedachten uit naar die trouwe wachters, waaraan wij onze veilig heid danken, naar onze duinen. En 't is ons een geruststellende gedachte, dat zij, hoe ook aangevochten door de woede der elementen, hoe ook ondermijnd en verstoven, zich de eeuwen door hebben weten te handhaven. Ze mogen aan de zeezijde afbrokkelen en zich land waarts verplaatsen, zij blijven. En toch: zij verplaatsen zich landwaarts. Dat moge een ieder zich goed bewust zijn. Wat dat beteekent? Verlies van wei- en akkerland, dat voor ons onderhoud toch van zoo groot belang is. Dat verloren wei- en bouwland ziet ge na den storm op het strand te voorschijn komen als een kleibank, die eens door de ploeg werd gekeerd en die het voe dend koren droeg. Dit te bedenken is tegelijk het feit te betreuren. En het zal wel niemand verwonderen, dat ons volk, ge woon als het is om in het natte element zijn natuur lijken, nimmer moeden vijand te zien, naar middelen heeft gezocht, om hem zijn prooi te betwisten. En de mensch vond. Het helmgras en de zandzegge, het eerste vooral, werden door hem aangewend om het verstuiven, d. i. de verplaatsing, der duinen tegen te gaan. Men meene niet, dat dit een maatregel is van recen- ten datum; hij dagteekent reeds van voor eeuwen. In een Acte van het hof van Rijnland van het jaar 1521 toch werd reeds in bijzonderheden aangegeven, welke oppervlakte der duinen de, tot dit Waterschap behoo- rende plaatsen Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Langeveld, Hillegom, Lisse, Voorhout, Heemstede en andere, verplicht waren met helm te beplanten. Wanneer men naar onze Walchersche duinen ziet, zou men niet vermoeden, dat men reeds toen hier helmbeplanting aanwendde. Toch zal het wel zoo ge weest zijn, want het behoorde tot de z.g. heerendiens ten en niemand minder dan Karei V vaardigde in 1550 een plakkaat uit, betrekking hebbende op de maat regelen tegen de konijnen, welke de helmplanters meenden te moeten nemen. Dat Walcherens duinen niet de dichte helmbeplan-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1