Zeeuwsch schoon ZeeuwenBezoekt Café „De Trocadero" Verhalen en Schetsen Burleske Zeeuwsche Notulen. II. 4 ONS ZEELAND ter was gesloten, werden hem van alle zijden geluk- wenschen aangeboden. Intusschen hadden de volksspelen een aanvang ge nomen. Honderden en nog eens honderden menschen bewogen zich in de met vlaggen en eerebogen ver sierde dorpsstraat, 's Avonds gaven de zangvereeniging Ons Genoegen en het fanfarecorps Euterpe concerten op de Markt. Tot laat in den nacht bleef het gezellig en de vele feestgangers zullen een prettige herinnering bewaren aan het burgemeestersfeest. Een tocht door Zeeland. De architect H. Th. Wijdeveld heeft vijf dagen in Zeeland doorgebracht en geeft in ,,Architectura" een reis-synthese" van dien tocht. ,,De architectuur", zoo lezen wij, ,,is op deze eilan den gespaard gebleven voor het ruwe geweld van oor log en vernieling en al is de liefdevolle verzorging van het Godsgebouw verzonken in de groote omwenteling van geest en geloof, haar monumentale houding is nog fier en krachtig middeleeuwsch. De pracht van de dé tails wedijvert met de Zeeuwsche knoopen en gouden oorsieraden.... filigraanwerk in heerlijken overvloed van leven. Hier ligt de oude wereld nog in zware muren en hooge torens verscholen. Domburg en Zoutelande, Middelburg en Veere, idyllen voor den mijmerenden geest, verboden vruchten voor den modernen kunste naar, maar die geurender lokken en kostelijker sma ken dan de vormen, die onze zoekende geest nu rijpen doet. Veere een oase aan den zoom van de water woestijnen der zee. Goes en Zierikzee, Wemeldinge en Kapelle, ver schrompeld en scheef, verzonken in dommelenden on wil tot nieuwe scheppingen, nooden tot beschouwin gen over leven en dood. Het conflict tusschen het gaande en het komende brandt ook hier. Ik bemin deze oude wereld al evenzeer als dat wat komen gaat, be treur in het onvermijdelijk verdwijnen de medester- vende schoonheid; zooals ik verlang naar de harmonie in de nieuw groeiende cultuur. Er schijnt in ieder mensch die bloeiende en stervende wereld aanwezig te zijn. In iedere samenleving woont oud en jong in be stendige wisseling te zamen; beiden zoeken erkenning en behoud. Verderop vindt men de volgende impressie van Veere: Waar het sterven komt, vindt de jeugd geen plaats. Aldus ligt in Veere de ondergang in opperste schoon heid. Wat nieuw is, blijft op veiligen afstand. Kan het frappanter dan juist in Veere? De watervliegtuigen- fabriek ligt in haar nuchtere loodsenreeks naast den ouden toren en het raadhuis. De ijle metalen draden, gespannen dunne velden van triplex, de glimmende schitteringen der gedraaide assen, de gepolijste glij- vlakken en sleden; het zijn de juichende kreten van het durvende nieuwe leven. Het roept vergeefs naar den gammelen toren, naar de zwaar beproefde kerk en raadhuismuren. het wil niet meer! De gemeenschap heeft echter schoone herinneringen aan de dagen van geloof en glorie, en al is gevel van het raadhuis verzand, verblaasd, verschrompeld en vergaan, een stijger omgordt den ouden toren tot steun en restauratie. Het stervensuur van het oude wordt geheim gehouden want hier en daar steunt een ijzeren balk de nok van een dak, dat doorzakt als de rug van een oude koe, de lampen zijn reeds gas geworden, de zeilende veerboot turbient ons naar de overzijde, en de visschersbooten hebben gasmotoren in hun bast geborgen. Ik hoor de gescheurde klanken van de klok over Veere galmen, de heesche stem zegt nog te be velen, maar de jeugd tuurt op het armbandhorloge en deelt de kwartieren van den grijsaard in minuten en seconden. Zeeland heeft een schoone en grootsche natuur. De wijsheid en kracht van vele eeuwen ligt in de vette klei verborgen en wie er loopt wordt mede doordron gen van haar vruchtbaarheid. Eens zal dit land weder om helpen de symbolen eener nieuwe cultuur te vor men, want haar bodem heeft de beloften van den ar beid in zich. Het land van Zeeland heeft in mij schoone droomen gewekt en hoewel ik wist, dat in 't betooverende Japan de kers en goudenregen in onovertroffen schoonheid bloeien, waren voor mij de bloesemende boomgaarden in het Zeeuwsche landschap tuinen van een tooverland. Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert Ook werd er in die vergaderingen braaf gekuipt, braaf getransigeerd en geïntrigeerd, telkens wanneer er een voordeelig ambt openviel. Dan werden er stemmen gekocht en verkocht, de bijzondere belangen golden boven de openbare. Ambten van krijgscom- missaris, baljuw, fiskaal, schepen, thesaurier, am bachtsheer, waren op de onderhandsche stemmen- markt veil voor den meest biedende, of werden de buit van invloedrijke regentenfamilies, welke onder elkaar den stelregel betrachtten ,,Passez-moi le poivre, et je vous passerai la moutarde."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4