Handel en Industrie Kreeftenvisscherij. 6 dien ds. Van der Wayen hem voorkwam en hem die vette brok uit den mond veegde en met haar trouwde. Over welk geval Thilenus zich zoo verbitterde, dat hij besloot met zijne vrienden, die alle Prinsgezinden waren, zich te revangeeren en het eindelijk zoo ver wisten te brengen. Momma, door Van der Wayen, predikant te Middelburg geworden zijnde, moest dat zelve lot (van verbanning) ondergaan; want het waren toen in die stad en in de provincie van Zeeland booze kwaadaardige tijden". Een geheel eenige tak van visscherij bezit ons mooie Zeeland in de kreeftenvisscherij, meestentijds te zamen met het oesterbedrijf gedreven. Sinds overoude tijden werden van uit Zeeland kreeften naar Holland en België verzonden, die uit Noorwegen werden geïm porteerd. Tot in 't laatst der vorige eeuw kwamen de (Zeeuwsche) kreeften sporadisch voor, men zegt, dat door het vergaan van een kreeftenhaler de kreeft zich neergezet heeft in Zeeland's stroomen en zich door de kunstmatige oeververdediging heeft uitgebreid. De groote steeren die gebruikt worden als bezinksels aan de zeedijken, bieden prachtige schuil en kweekplaatsen Visscher, een kreeft boeiend. voor de kreeft. Langs de dijken van Zuid- en Noord- Beveland, Tholen en Schouwen-Duiveland, worden de meeste gevangen. De laatste jaren vertoonen ze zich tot onder Bergen op Zoom en worden gevangen over de geheele Ierseksche en Bergsche Bank. Menigeen die in het buitenland zijn verstrooiing zoekt of zijn vacantie doorbrengt, kan met klem aangeraden wor den zich eens in verbinding te stellen met een kreeften- visscher en eens een tochtje mee te maken. De meeste visschersschepen zijn voorzien van motor en bieden ze niet alle gemakken van een Oceaanstoomer aan, de gulle ruwe behandeling van den visscherman is ook leuk genoeg om tot meevaren aan te sporen. Zoekt een morgen uit, dat ge om een uur of 3, 4, uit de Ierseksche haven moet, „naar beneden" is de ONS ZEELAND Kleine Kreeftenbuin. geijkte term der schippers, d.w.z. niet de Ierseksche bank op, maar den kant van Wemeldinge uit. En is de natuur mee, hebt ge een mooien dag weer, wat een prachtige tocht is het dan. Niets dan het getuf van een aantal motoren, die je voor of navaren, leidt de aandacht af van het heerlijke zicht, dat de Schelde u biedt, als 't zonnetje zachtkens aan boven 't water oprijst, het geheel origineel kleurend met een gouden gloed. Die dijken wegsabbend voor uw oog, beurtelings groen en wit glinsterend, natuur en cementen dijkbe- scherming met hun als daartusschen neergesmeten bruin en zwart geteerde oesterloodsen en witte schelp- hoopen. Waar kunt u in den vreemde dat mooie zien? Ge hebt geen verre reizen te doen als wijlen den heer Jurriaan om veel te verhalen. Het mooie ligt bij u. Na den volbrachten zeil- of motorboottocht wordt nabij de vischplek voor anker gegooid en in de meestal daar liggende of meegenomen roeiboot 'overgestapt met den ncodigen voorraad visch om de leege korven te vullen. De boei wordt opgezocht en de lijn waar de korven aan bevestigd zijn naar boven gehaald. En nu komen na veel trekken en rukken de korven een voor een naar boven, en worden nagezien om de vangst te innen. Den eenen dag is die natuurlijk beter dan den an deren; het weder is daartoe ook mee- of tegenwerkend. De eene korf is leeg, de ander dubbel beladen. Ja, ge heele reeksen korven leveren niets op. Verschillende visschers werken met 2 a 300 korven, sommigen meer, sommigen minder. De gevangen kreeft wordt geboeid en systematisch in de meegebrachte korven gepakt en direct ter afkoeling toegedekt met „klappers". Zoo'n inzameling duurt P/a tot 3 uur. De stand der korven, tengevolge van stroom of stormweer, bepaalt een en ander. Is de taak van den visscherman afgeloopen, dan wordt met bekwamen spoed naar huis toe gevaren. De kreeften moeten zoo spoedig mogelijk in hun element, in dit geval in de verzamelplaatsen, in de oesterputten worden gebracht, hetzij ze direct na aankomst worden afgeleverd of in eigen „deftig uitgedrukt" kreeften parken worden bijeengebracht. Vooral zeer warm weer is zeer schadelijk en wreekt zich op de vangst. Van deze parken uit worden ze verzonden naar ieder

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6