ONS ZEELAND Firma Erven A. W. Smits. 7 Sorteeren van de kreeftenvangst in put. hotel of iederen vischwinkel in Holland en België. Nauwlettend is het toezicht dat door het Bestuur der Visscherij op de Schelde en Zeeuwsche Stroamen wordt uitgeoefend. De voorzitter, de in geheel Zeeland welbekende burgemeester van Zierikzee, mr. A. J. Fokker, is een zeer groot bevorderaar van den kreef tenstand, o.a. door allerlei maatregelen en het toe zicht op de maat (kleine kreeften mogen niet verzon den worden, de kleinste moet IOV2 c.M. zijn). Voorts werden de laatste jaren van zaadkreeften veel kleine kreeftjes kunstmatig gekweekt. Het rijk heeft daar een speciale inrichting voor te Bergen op Zoom. Daar in de oude stadgrachten en fortificaties wordt een vreedzame tak van nijverheid gesteund. Een en ander is een bezoek ten volle waard. Zijn de kleine kreeftjes op maat, dan worden ze op de vischplekken uitgezet. Inpakken van de Kreeften. Tegen eventueele wetsovertreders wordt meestal streng opgetreden. De controleurs van 't Visscherij- bestuur zitten de visschers geweldig achteraan en er kan geen kreeft gevangen worden of ze zien hem na. Te kleine en zaadkreeften worden direct teruggewor pen. Men schat de vangst per jaar op 35.000 stuks, meestentijds van 4 a 5 ons, tot 3 en 4 kilo zwaar, De prijzen varieerden van f 1.50 tot f2.50 de laatste jaren en waren in den oorlog nog boven de f 10.per K.G. in ieder geval een dure visch, die voor het werkend proletariaat te duur is. Wanneer men een van de mooie salons binnenstapt van een der Hotels „Albion", Zeeland" of „Noordzee- Boulevard" te Vlissingen, zou men niet kunnen den ken, dat de oprichter daarvan eerst in 1891 te Vlis singen kwam, en wel als Hofmeester op één der booten van den Provincialen Stoombootdienst. De heer Smits opende dan ook spoedig na zijn aan komst te Vlissingen een Café, hetwelk zich een groot aantal cliënten tot zich trok. Door dit succes aan gespoord, werd al heel spoedig overgegaan tot het exploiteeren van een Hotel-Café-Restaurant, genaamd „De Schelde". Ook in dien tijd, (omstreeks 1900), werd dit zeer tot tevredenheid van de bezoekers ge ëxploiteerd, en werd het een van de drukste en mo dernste Hotel-Café-Restaurants van Vlissingen. De uitbreiding op de booten had op het verzoek der Directie van den Provincialen Stoombootdienst ook plaats, zoodat de heer Smits de opdracht kreeg om voor alle booten van dezen dienst te zorgen, hetgeen hij plus minus een tiental jaren heeft gedaan, waarna hij ontslag hiervoor heeft aangevraagd, hetwelk dan ock eervol is verkregen. De ontslag-aanvrage voor den dienst op deze booten had plaats omdat het Hotel „Albion" was aangekocht. De vorige eigenaar had dit laten bouwen, doch de goede resultaen bleven uit. De heer Smits liet dit Hotel geheel moderniseeren naar de eischen des tijds (1903) en werd al zeer vlug met de exploitatie hier van begonnen. In Vlissingen was toen nog niets dan de Stoomtram VlissingenMiddelburg, en was er toentertijd reeds een groot gebrek aan de communicatie StadStation. Ook hierin moest de heer Smits ter wille zijner zaken en gasten voorzien. Te Londen werd een groot aantal paarden-bussen aangekocht en in Zeeuwsch-Vlaande- ren twee pracht-spannen paarden, waarmede een dienst Centrum StadStation werd begonnen. Zoodra de auto's ten tooneele kwamen, schafte de heer Smits zich een auto aan, en welk een bedrijf dit tengevolge heeft gehad, grenst voor Vlissingen aan het ongeloofelijke. Momenteel staat er op den Singel- weg een modern ingerichte garage, plaats biedend voor een veertig-tal auto's. De alom zoo bekend wordende „Char a Bancs", hier beter bekend als „Touring-Cars" (deze naam heeft de heer Smits ze zelf gegeven, daar deze eigenlijk niet bestond) zijn in grooten getale aanwezig en voor ons, leeken op dit gebied, zien deze er luxieus uit, wij zouden haast zeggen: de meest luxe van Nederland. De tegenwoordige firmanten ga randeeren ons, dat het het beste is, wat er bestaat. Amusement was er toentertijd te Vlissingen ook niet, zoodat de heer Smits hiervoor zelf ook heeft gezorgd en begon met een Bioscoop, welke al zeer vlug Vervolg op bladz. 10

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 7