Voor de Zeeuwsche Vereenigingen ZeeuwenBezoekt Café „De Trocadero" Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert 12 ONS ZEELAND tijd en meer gevolgen van de nabijheid van Frankrijk en Fransch-sprekende Belgen, dan men oppervlakkig wel zou vermoeden. We denken b.v. aan woorden als: sito, frinzen, stra mien, labeuren, sampetter en aan uitdrukkingen als: dat ding kost duur en verkoopen aan concurreerende prijzen. Vooral de laatste twee zijn sterk sprekend en beslist fout. Terwijl we dit schrijven, voeden we de heimelijke hoop, dat de een of andere opmerkzame letterzetter, die dit leest, ons verzoek zal opvolgen om voortaan kalmweg te zetten: dat ding is duur en verkoopen legen concurreerende prijzen. Onze Zuidelijke nabu ren, wier streven naar taalzuivering overigens dient te worden gewaardeerd, gaan naar onze meening wel eens wat ver, en vervangen dan vreemde woorden, die een kind kent en te pas gebruikt, door Nederlandsche, die niets duidelijker zijn en ons als barbaarsch in de ooren klinken; men denke b.v. aan statieoverste in plaats van stationschef, aan komiteit in plaats van comité, vooral als deze woorden worden uitgesproken in Vlaamschen tongval. Intusschen moeten we hen niet te hard vallen, als ze in hun afkeer van 't Fransch (liever nog, in hun liefde tot het Nederlandsch) soms tot in 't belachelijke vervallen. Beter is het, den Belg in dezen met oordeel en bezadigheid na te volgen en onze taal tegen ver bastering te behoeden. Dit wil niet zeggen, dat we angstvallig 't gebruik van alle vreemde woorden zul len vermijden; maar dat we ons bij voorkeur hebben te bedienen van Nederlandsche woorden en uitdruk kingen en dat we, als we vreemde woorden bezigen, die tenminste behoorlijk uitspreken en te pas ge bruikenRED. KRONIEK. ARNEMUIDEN. In de gehouden Raadszitting is de salarisregeling van den gemeente-ontvanger onveranderd gelaten; besprekingen werden gevoerd over: 't weghalen van oude keien; wijziging heffing leges-gelden; verlenging gevraagd concessie bouw van een steiger; over de ver branding en het scrteeren van afval; vermindering der pacht van in erfpacht uitgegeven perceelen land; over de herstelling van schuttingen op den Zuidwal; over de be strating bij de entree der gemeente; en is aangeboden de gemeenterekening over 1925, en vastgesteld de bijdrage aan de bijzondere school over 1925, zijnde f 1662.08, per kind f8.48. DOMBURG. Door den Raail is eervol ontslag verleend aan den heer G. van der Putte, als hoofd der O. L. school, met ingang van 16 Januari 1927, met dank voor de be wezen diensten. Op gemelde datum zal den heer van der Putte 40 jaar de betrekking vervuld hebben. Verder had in die raadszitting een bijzondere bespreking over èn is geschrapt art. 7 der verordening, betreffende voorschrif ten voor motorrijtuigen, ook is besproken de jaarwedde de wethouders. GOES. De vereeniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen in Zuid- en Noord-Beveland heeft in de „Prins van Oranje" haar 89e vergadering gehouden( welke zeer goedl bezocht was), onder leiding van den voorzitter den heer C. Kloosterman. Door den heer M. Maas, hoofd der school te Schore, is een lezing gehouden; on derwerp: „Ons onderwijs en dat, aan de niet leerplichtige Jeugd"; de heer B. de Meulder van Nijmegen, heeft toe gelicht een expositie van platen en leermiddelen; de heer J. van Elsacker te Rotterdam, vergastte de aanwezigen op „enkele producten uit onze Nederlandsche literatuur"; en de heer W. P. de Kramer te Ellewoutsdijk, gaf viool muziek. De gymnastiekvereeniging „Volharding" zal op 4 September een athletiekdag organiseeren, naar aan leiding van haar 35-jarig bestaan. Verschillende sport- vereenigingen worden uitgenoodigd en een comité zal ge vormd worden. GRIJPSKERKE. De schietvereeniging ,,E. M. M." heeft haar jaarlijksche wedstrijd gehouden. 'S-HEER ARENDSKERKE. In de gehouden raadsver gadering zijn gelden beschikbaar gesteld voor de stichting van een Herv. Chr. School; aangenomen is de opheffing van de openbare school te 's-Heer Hendrikskinderen, met beschikbaarstelling dér lokalen voor de te stichten Herv. Chr. School; aan de N. V. van Heurn en Völcker's aan neming Mij. te Goes, is voor f 3.30 per M2. aanbesteed, de aanleg en verharden van den nieuwen weg van 't Station naar Noorweegschen weg. De bazar, gehou den op 510 Juli, ten bate van de bestaande bewaar school heeft f 1442.03 netto opgebracht. KORTGENE. In den Raad zijn besprekingen gevoerd over een bijdrage in de verbetering van den dijkovergang tusschen de polders „Frederik" en „Nieuw Noord-Beve land"; verkoop van een gedeelte buitenberm Stadspolder aan J. Verburg; aan de nieuwe zijstraat van de Burge meester Snellenstraat is den naam gegeven van „Burge meester Danckaertsstraat." KOUDEKERKE. De opvoering van het openluchtspel „Jozeph in Dothan", in de bijzonder daarvoor geschikte duinen, is een groot succes geweest. KRABBENDIJKE. De gymnastiekvereeniging Sparta" gaf met medewerking van het muziekgezelschap „Con cordia" een uitvoering op het mooi gelegen terrein van den heer Kakebeeke. MELISKERKE. Ds. W. Doorenbos te Midwolda (O.) bedankte voor het beroep naar hier. (Geref. Gem.) De Raad der gemeente keurde de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur goed tot een ontvang en uitgaaf van f7710.97; en bracht wijziging in de begrooting over 1926, De gemeenterekening over 1925 geeft een ontvang van f 11185,62, uitgaaf van f 10375.80; kapitaalsrekening ontvang en uitgaaf f5924.95; toegezegd werd een ver betering van het voetpad in den Pauwhoek, het onder houd der begraafplaats en houtsnoeien langs de wegen. MIDDELBURG. Het vereenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel geeft ter gelegenheid van de kermis, in den Schouwburg op 2 Augustus „Mrs. Cheyneys verdwijning"; 3 Augustus „Boefje"; 4 Augustus „Hofgunst". Het

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 12