ONS ZEELAND 7 de zee opgewaaide heuvelen, die hier sterker impo- neeren dan waar ook. De kleuren van het land achter ons, zingen de vreug de uit de witte molen, omhoog uit de prachtige vel den, de kleurige wagens met klaver en hooi, de dra vende paarden, dit alles doet je lachende en luchtig gaan langs de Zeeuwsche wegen, doch de eenzaam heid en de grijze omslotenheid der duinen te Westen schouwer. voeren je tot de plechtige wijde stilte, waar door ver de eeuwigheid ruischt en brengen daar waar geen sensatie is. Vaarwel rommelige badplaatsen, Scheveningen, Os- tende, Zandvoort, hier zijn we verlost van je paleizen en bonte kermis. Hier zijn we alleen, met de zand platen, duinen, water en een zeehond, die met kleine oogjes loert naar de twee-beenige wezens, die daar duiken onder de steeds vallende vloeden. Vaarwel, stad van page-kopjes en bobbed-hairs, met je rennen en champagne, met je chic van oude en nieuwe wereld. Hier waaien nog de haren in den wind hier hossen we op de breede ruggen der Zeeuwsche dravers. We drinken hier geen champagne, maar als goden drank de versche schuimende melk van de koe. Adieu, al de badplaatsen langs de kust, waar zeilschepen rariteiten worden en visschers comedianten. Hier zei len ze nog als vliegende vogels langs de lichtende pla ten. Een uur gaans door de duinen en over den dijk en we zijn in de nederzetting Burghsluis, waar de echte visschers wonen, de prachtkerels, die in den nacht uitgaan, die zeehonden jagen en het vet dezer dieren omsmelten tot traan, en de huiden te drogen hangen tegen hun weggedoken huisjes, gelijk de Eskimo's doen in het verlaten Noorden. Adieu, strandboulevards en klatergouden danspalei zen met sensatie. Hier is de blije schoonheid van het land, de droom en de stilte der duinen, die slechts verstoord wordt, neen niet verstoord door, doch harmonieerend met het lied van de zingende zee. Wij hebben U lief gekregen, heerlijk land, heerlijke zee, heerlijke menschen, die geen sensatie willen, voor nog niet zóóveel. Het scheiden zal ons hard vallen lief kaal, maar rijk aan stralen-gevend land! Schoon Westenschouwen, gij zijt waard dat de stads- mensch u bezoekt, gij zijt een traan waard, die ieder gevoelsmensch laat, wanneer hij moet afscheid nemen van Uw schoon lief plek. Daarom Westenschouwen, wij groeten U en alles wat van U is uit naam van allen, die Uwe omgeving leerden kennen en liefhebben. Gij, die de schoonheid van het Westenschouwensche Land nog niet kent, leert ze kennen en liefhebben, op de plaatsen daar. waar geen sensatie is. G. M. Panorama vanaf de Duinen te Westerschouwen. (Achtergrond: Groot Boerenbedrijf).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 7