ONS ZEELAND 9 De Natuurschatten van Schouwen. III. Een derde dorado voor vogels vormt het uitgestrekte duingebied tusschen HaamstedeBurgh en de zee. In het aan de landzijde gelegen lage, zwak gol vende, met gras en mos begroeide terrein, be sprenkeld met plassen en plasjes, vinden we en kele weidevogels uit het lage land terug: kievit, tureluur, grutto en een drietal eendensoorten. Verder westwaarts, op de hooge toppen der zee duinen en in de lagere vlakten daartusschen, treffen we zilvermeeuw, vischdiefje, strand- en bcntbekplevier en dwerg stern aan, terwijl wulp, bergeend en scholekster Zilvermeeuw bij 't nest. door het heele duingebied heen broedende worden gevonden. Mocht ik enkele jaren geleden elk broedseizoen één of meer nesten van de watersnip vinden, de laatste twee lentes is me dit niet mogen gelukken. Waarschijnlijk was er dan ook geen enkel paartje nestelend, daar het man netje met zijn blatend geluid, veroorzaakt in de vlucht door 't strijken van de lucht langs de vleugels en den staart, bij mijn veelvul dig bezoek aan de duinen, al licht de aan wezigheid van een broedend wijfje zou ver raden hebben. De opsom ming zou te lang worden, als we alle vo gels, groot en klein, die in dit gebied broeden, gingen opnoemen; we bepalen ons tot de meest opvallende en meest karakteristieke voor dit terrein. In de eerste en tweede plaats maken dan de zilvermeeuw en de wulp aanspraak op een kleine beurt. Wulp op nest. Een paar verwanten van de eerste ontmoetten we al in de inlagen: de kokmeeuw met den in het broedseizoen zwarten kop en de kleine zeemeeuw. Stel u de laatste wat grooter voor, forscher en meer zelfbewust, vervang het zachte, donkere oog door een met lichte iris, wat 't uit zicht wat nijdiger maakt, en ge hebt in algemeene trekken de zilvermeeuw, in Westelijk Schouwen meer bekend als ,,kolle". 't Is een fraaie, indruk wekkende vogel, die ons boeit, waar en onder wel ke omstandigheden we hem aantreffen. Hetzij hij in z'n smetteloos wit de met wuivende helm pluimen getooide kopjes stoffeert, of in prachtige zweefvlucht door de ijle lucht voortglijdt, ïustig voortschuivende schadu- Duinen bij Haamstede. wen teekenend ver bene den op het helwitte zand der diep uitgestoven ravijnen, steeds dwingt hij be wondering af, brengt hij den aanschouwer in verruk king. In de groote nesten, kuilen in het zand, al of niet rijkelijk gevoerd met helmwortels, al naar de onmid dellijke omge ving, komen 3 vaalgroene eie ren te liggen met donker der vlekken en spikkels, groo ter dan kipeie ren. Over den smaak wordt verschillend geoordeeld, maar dat ze gezocht en he laas ook mee genomen wor den, al is deze meeuw ook bij Duinen bij Haamstede. W6J' schermd, moet meer als een sport worden beschouwd, dan wel om de eieren als voedingsmiddel zelf. Door ijverige bewaking van het duingebied, zijn we er in geslaagd, de meeuwen kolonies aanmerkelijk uit te breiden. Ook de wulp is als duinvogel karakteristiek, d.w.z.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 9