Hotel „VALKHOF" Nijmegen, Telefoon 2422 Café-Restaurant Ruime Reant gelegen Kamers. Electrisch licht Badkamers Vergaderzaal Twee Biljarts Vraagt Prospectus! W. LENTING De Bevelandsche Week 4 ONS ZEELAND Clublocaal der Zeeuwsche Vereeniging Nijmegen Als de tijd, dat de eene helft van Nederland de andere helft examineert, voorbij is en de vacantie- maand Augustus is aangebroken, vertoont de bevol king van Noord- en Zuid-Beveland een geheel ander aspect dan in de overige elf maanden van het jaar. De permanente bewoners zijn aangevuld met de ,,tijde- lijken", bestaande uit Bevelanders die elders studee- ren en in de ouderlijke omgeving huiselijkheid en ont spanning komen zoeken, en uit vreemdelingen. De ,,tijdelijken" kan men zonder eenige moeite van de „permanenten" onderscheiden, de vacantiestemming eenerzijds, de vreemde omgeving anderzijds beïnvloedt de gedragingen der eersten. Het meest opvallend zijn de vreemdelingen, buitenlanders of bewoners van an dere provincies. Als men op of in een vervoermiddel uit de hand etende dames en heeren treft, die hun aandacht verdeelen tusschen de maagvulling en de niet te consumeeren rest der wereld hetgeen met gymnastische hals- en hoofdbewegingen gepaard gaat kan men er een goed ding onder verwedden, dat men met den vreemdeling te doen heeft, wien in diverse streken van ons land om het luidst het „welkom wordt toegeroepen. Ondanks enkele bezwaren uit aesthetische overweging (waarom laat het buitenland ook altijd het minst geslaagde gedeelte der schepping op ons los?) zal iedere bewoner der Bevelandsche gouwen zijn goedkeuring aan de verwelkoming van het vreemde element kunnen hechten. Vreemdelingenbe- zoekkomt Zeeland en zijn bevolking immers ten goede! Meestal tenminste. Er zijn echter ook vreemdelingen, die halen in plaats van brengen, en op hen is het bovenstaande niet van toepassing. In de afgeloopen week had Zuid-Beveland het twijfelachtige genoegen de aandacht te trekken van twee touristen, geboortig in het Brabantsche. De hee ren legden een weinig te raden latende sympathie voor het Bevelandsche rijwiel aan den dag. Gebruik makend van den gouden trouw van de Zuid-Bevelanders en onder bescherming van de donkere nachtelijke luchten zagen zij kans een vijftiental trapfietsen, zonder voor kennis of toestemming van de eigenaars van Zeeland naar Noord-Brabant over te brengen. Eerst na een klopjacht op groote schaal gelukte het de politie aan de ongewenschte uitwisseling van vriendelijkheden tusschen de twee Zuidelijke provincies een einde te maken. In deze week van duistere transacties tusschen Zee land en Noord- Brabant had over en weer een meer officieele onderhandeling plaats over een grenswijzi ging tusschen de gemeenten Rilland-Bath en Woens- drecht, welke wijziging tevens een herziening der pro vinciale grens inhoudt. Vroeger liep deze grens door het water, en niemand maakte zich er druk over. Na de bedijking echter ontstonden interprovinciale pol ders, hetgeen administratieve moeilijkheden opleverde. Het ligt thans in de bedoeling de polders bij Zeeland te voegen, waardoor onze provincie weer circa 100 H.A. grooter zal worden. Eer het evenwel zoover zijn zal, zullen de gemeenteraden der betrokken plaat sen elkaar nog wel eens dwars zitten, want gemeente raadsleden plegen er doorgaans andere meeningen op na te houden dan de rest der menschheid. Wie zich daarvoor interesseert leze er de uitgebreide raadsver- slagen in de Bevelandsche bladen eens op na. Dezer dagen hebben we mateloos kunnen genieten. Het leek wel of de vergadergolf op ons eiland was neergestreken. Geen gemeente zoo klein of de raad voelde het als een plicht te vergaderen voordat de nieuwe week haar in trede zou hebben gedaan. En hoe is er soms vergaderd. In Kapelle, het aardige dorp, dat men het laatst van buitensporigheden zou verdenken, ging het, laten we schrijven „buitengewoon geanimeerd" toe, naar aan leiding van een verzoek der christelijke school om ver goeding voor aangeschafte en nog aan te schaffen leer middelen. Ondanks het feit, dat de op eigen gezag door het schoolbestuur aangeschafte leermiddelen later de goedkeuring der autoriteiten hebben weggedragen, kon den diverse afgevaardigden uit Kapelle het eigendun kelijke gedrag van het schoolbestuur niet verduwen. Als men weet, dat de Kapellenaar van zijn hart geen smoorkuil maakt, kan men zich het geanimeerde karakter der vergadering eenigszins voorstellen. In Ierseke heeft een der vroede vaderen een poging gewaagd de politie-verordening aan te vullen met een artikel, waarbij het verboden zou zijn ijzeren hekken met scherpe punten in de gemeente op te stellen. Het betrekkelijke voorstel ontstond naar aanleiding van eenige ongelukken, die op de Ierseksche hekken plaats vonden. De meerderheid van den raad bleek echter niets voor den ijzer-snoei te voelen. De laatste gemeente, die thans hier herdacht dient te worden is het dorpje 's-Heer Hendrikskinderen, waar men de vacantie-maand benut heeft om een schoolstrijd in te luiden. De raad besloot de deuren der openbare school te vernagelen, en een christelijke school te stichten naar de leer der christelijk-histo- rischen. Dit was de christelijk-evangelischen niet naar den zin. „De C. H. een eigen school, dan wij ook een. En als dat niet gaat, dan zullen we onze kinderen in andere gemeenten laten onderwijzen". Sedert deze wapenkreet gehoord is, zijn de ge moederen in het stille plaatsje in beroering.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4