Electro-Technisch Handelsbureau A. J. W. SCHIEFELBUSCH 6 ONS ZEELAND gevaarlijke zandbanken en platen, waarop de schepen in donkeren nacht bij storm en ontij te pletter werden geslagen. „Wie is U, m'nheer'" vroeg de plicht-getrouwe wach ter Wat erman, toen we bij zijn aardige woning naast het machinegebouw aanbelden. ,,U is toch geen spion of zoo iets?" Toen we ons even hadden gelegitimeerd, was 't ijs spoedig gebroken en was hij gaarne bereid om mee naar boven te gaan. Want veel badgasten en vreem delingen uit Domburg, kwamen in het seizoen naar Westkapelle om den toren te bezichtigen. Daar gingen we: langs den smallen, steilen steenen wenteltrap, maar steeds kurketrekkend draaiend naar boven, met de linkerhand een stevigen kabel omklem mend, welke van boven afhing. „Hoeveel zijn het er, wachter?" vroegen we hijgend na een tijdje. „Ruim honderd m'nheer; maar zoometeen kunnen we even rusten. Kijk, hier is een ruim wachtvertrek, waar vroeger de wacht kon slapen." Hier kwamen we spoedig op „verhaal" terwijl Waterman onderdehand maar ijverig vertelde. En dan opnieuw den tocht aanvaard: nóg een hon derd treden. Tot we nu spoedig ons doel bereiken en „bij 't licht komen." 'k Zal U niet vermoeien met een langdradige tech nische beschrijving, lezer. Laat ik U alleen iets ver tellen van dat reusachtige, prachtige koperen mecha nisme, waarop een diepe bak met kwik om het rond draaien maar zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zijn geplaatst de koperen voetstukken der beide electri- sche gloeilampen, ieder van 10.000 kaarsen sterkte. En iedere lamp is geplaatst in een vierkant glazen huisje, bestaande uit geweldig samengestelde lenzen, waar door het ten slotte wordt versterkt tot 30 millioen kaars. Denkt U zoo'n licht toch eens even in. Het mechanisme is nu zoo ingericht, dat iedere 5 seconden één flikkering één machtige stralenbundel van den toren wordt uitgezonden, zoodat het bij avond precies lijkt, of vier machtige groote lichtbundels van uit den top van den hoogen toren komen draaien. Zóó krachtig is deze geweldige installatie, dat bij heldere nachten de flikkering van Walcheren's reus vanaf de Engelsche kust waarneembaar is. De geheele installatie is zóó ingericht, dat bij de minste stoornis het licht wordt gedoofd, terwijl dan het mechanisme zelf een sein geeft naar de machine kamer, waarop men „naar boven moet" om wellicht een reservelamp of kleinen motor te plaatsen. Hieraan is het te danken, dat met deze moderne inrichting thans niet meer bij 't licht behoeft te worden gewaakt waardoor de wachters tegenwoordig feite lijk dienst doen als machinepersoneel. Vlak aan de zee, aan die gevaarlijken uithoek, staat de kleinere kustwachttoren, waarin dag en nacht wordt gewaakt En. 't is aardig een praatje te maken met een der wachters in zijn helder licht lokaal, waar hij dooi de groote zware ruiten aan alle zijden een vrij uit zicht op zee heeft. Alles wat er in 't zicht komt: schepen, booten, vliegmachines, bespiedt hij met zijn geweldige kijkers, noteert naam en richting en kijkt of ze hulp noodig hebben. Dit gaat met seinen; aardig bedacht. Overdag door middel van vlaggen, naar voorgeschreven teekens uit het Internationaal- en Marine-seinboek. En 's nachts door een electrisch toestel, waarvan het licht door 't drukken op een knop óf licht óf donker kan gemaakt worden zoodat men hiermee allerlei teekens kan geven, welke ook de gezagvoerders kennen: een soort licht-telegrafie. Zoo'n seintoestel heeft iedere stoomer aan boord. Seint deze nu in stormnacht om hulp, dan antwoordt de kustwacht, dat hij 't sein gezien en be grepen heeft en onmiddellijk hulp zal inroepen bij de redding- en bergingsmaatschappijen te Vlissingen. Want al de kustwachters zijn telefonisch verbonden. Altijd is er wat te zien op die woelige zee. Regel matig kruisen er de loodsbooten om de loodsen van de schepen die „van binnen komen" (Antwerpen bijv.) af te halen, als de groote stoomer tusschen de groote ban ken eindelijk in vrije zee is gekomen. En als we door één der geweldige kijkers óók de zee eens mogen af zoeken, „halen" we heel uit de verte een paar Noorsche vrachtstoomers naar ons toe, waarvan de naam op den boeg duidelijk zichtbaar is. Gedurende de laatste jaren is gelukkig de veiligheid der zee veel verbeterd: door bakens, vuren en lichten. En wanneer de avond daalt, dan ontbranden de lichtboeien in zee, dan ziet men verder hier en daar tusschen de duinen het licht van Zoutelande en van Nieuwersluis aan den „Overkant". Maar domineerend is het machtige geflits van den Westkappeler reus, die daar plotseling zijn machtige lichtbundels uitzendt, mijlen en mijlen ver. Ontroerend schoon. BREDA, VLISSINGEN, v. Coothplein 35a. Nieuwstraat 29. Tel. No. 477. Tel. No. 388. Levert uit voorraad, tegen fabrieksprijzen en condities E. M. F. draaistroommotoren. Adra smidsventila toren Kerkorgelventilatoren. Vesta verwarmings apparaten. Premier Premier Duplex stofzuigers, B. A. G, Luxe Half Watt Armaturen. Philips Gloeilampen. Philips Radio- gelxjkrichters Plaatsspanningsapparaten Philips Radiolampen. Alle electro technische mate- rialen voor sterkstroom zwakstroom.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6